Sisukord
Päevakomm
Postimees
15.05.2017
Eesti Mälumäng Dilbert Male Horoskoop Palju õnne 22 sasipundart lahti harutada (12) Tagakülg Magusamaks ei erista looduslikku ja lisatud suhkrut Aasta ema: konkurss peaks liitma kõiki emasid Koondamise tõttu jääb osa ilmaandmeid kogumata Tartus avaldati meelt plaanitava tselluloositehase vastu Minister Tsahkna kodus puhkes tulekahju Seeder hakkab otsima IRLi kadunud valijaid (1) Siirale muusikale panustanud Portugal võitis esimest korda Eurovisiooni Majandus Eestlane ei suuda auguga saiast loobuda Pensionifondiäri muutub üha kasumlikumaks Majanduse lühiuudised Turud ei karda enam mitte midagi Välismaa NATO asejuht: Afganistan saab taas tähelepanu AJA PEEGEL: Hispaania kaalub «natsiaja» muutmist Emmanuel Macron vannutati ametisse Hruštšovkasid armastavad moskvalased algatasid ülestõusu Põhja-Korea katsetas taas Soome leinab riigimeest Arvamus Eerik-Niiles Kross: Stalin, Tief ja Loone (70) Jaanus Marrandi: jõukuse kasvul piirid ees (11) Juhtkiri: kummaline vallavolikogu – nagu Schrödingeri kass (3) Postimees 1935. aastal: riigipöörde ja atentaadikavatsused Kadri Simson: investeeringud taristusse (1) Taavi Minnik: Keskerakonna puhtad põlled (4) Kultuur «Oma keele leidsin ma üles» Kas sa Alfredot ja Violettat tead? Isabelle Hupperti reis tagasi tulevikku Sport Šveits alistas Kanada! Prantsusmaa jaks piirdus Soome üllatamisega Vaprusele võit, liidrid ikka rinnutsi Hea sõidu teinud Kangert sihib veel kõrgemale Spordi lühiuudised Liverpool ja Klavan tegid suure sammu Meistrite liiga poole Raskekahurid Mägi ja Kanter andsid vägeva avapaugu Rapla korraldas Kalevile hetkelise šoki Mercedese filigraanne taktikaetendus võimaldas Hamiltonil Vetteli üle mängida Tartu Kool seadis end endisse hotelli sisse Ülinakkav ja kiirelt tappev jalakasurm jõudis Tartusse Draama elab laval väliste efektideta Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Minnik: Keskerakonna puhtad põlled

2 min lugemist
Edgar Savisaar ja Jüri Ratas. FOTO: Kaader TV3 videost

Keskerakonna poliitikutel on oma tegevuse õigustamiseks kaks argumenti: esiteks, kas te soovite Reformierakonda uuesti võimule, ja teiseks, kas te tõesti tahate, et Tallinna tasuta ühistransport ära kaotataks?

Reformierakond oli võimul 17 aastat järjest. Kui olla ühel positsioonil sedavõrd pikka aega ja puudub konkurents, siis toimub paratamatult see, mida psühholoogid nimetavad isiksuse deformeerumiseks. See on loomulik nähtus, kuid muidugi pole sellises olukorras enam uusi ideid. Brežnev ja ta kaaskond olid võimul 18 aastat järjest. Kas neil oli lõpuks mingeid värskeid ideid? Loomulikult mitte!

Sama kehtib aga ka inimeste kohta, kes veetnud terve täiskasvanuelu erinevatel positsioonidel Edgar Savisaare loodud klannisüsteemis, mis pealinnas võimul olnud umbes sama pikka aega, kui Reformierakond riigis. Mida sellistel inimestel uut on pakkuda? Üleriigilist tasuta ühistransporti? Transport ei saa ju olla tasuta, kuna buss ei sõida õhuga ja inimesed tööta tasuta, kuid see selleks.

Peamisele küsimusele pole praegused Keskerakonna juhid ju endiselt soostunud vastama. Nimelt, mille poolest erineb Savisaare-järgne Keskerakond Savisaare-aegsest Keskerakonnast, mille ülesehituses ja tegevuses oli ühisjooni organiseeritud kuritegeliku grupeeringuga mõnest kriminoloogiaõpikust.

Maffiaklannid ja muud säärased grupeeringud vastanduvad ju samuti täielikult riigile, neid juhivad vaid soovid ning mõistus on täielikult allutatud soovide ja ihade täitmiseks. Teine oluline tegur kuritegelikes grupeeringutes on tahe, mis viib grupisisese heitluseni oma soovide täitmise nimel ning paneb lõpuks paika grupisisese hierarhia. Kõige kõrgemal on klannijuht ja ta lähikond, nende järel kõrgem ešelon, kes on karjääri eest klannijuhile tänu võlgu ning kes ilma tema soosingu ja kaitseta polekski võimelised nendes struktuurides tõusma, ning kõige madalamal grupi realiikmed, tavalised jalasõdurid.

Raske uskuda, et korruptsioonikuritegudest, mida panid toime kõrged linnaametnikud ja -juhid, ei teadnud nende alluvad ega ülemused. See tähendab, et ring, kes selle tegevusega seotud, koosneb palju enamatest kui neist, kelle nimed ilmusid Postimehe 8. detsembri juhtkirjas («Savisaare nimekiri»).

Endistviisi on segamini linna ja erakonna ning selle liikmete rahakotid, ikka käitatakse munitsipaaleelarvest partei propagandaaparaati. Endiselt manipuleeritakse erinevates infoväljades elavate Eesti elanikega, vastandades neid omakasu nimel.

Uutele juhtidele ja nende valitsuspartneritele meeldib teha nägu Keskerakonna puhastumisest, kuid on jäänud kõige olulisem küsimus: mitte Reformierakonnast ega ühistranspordist, vaid see, mille poolest erineb Savisaareta Keskerakond Savisaarega Keskerakonnast?

Seotud lood
13.05.2017 16.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto