Sisukord
Päevakomm
Postimees
21.02.2020
Isamaa Huawei-ohu koosolekul osales Huawei lobist (3) Eesti Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (1) Lavly Perling reformib Ukraina prokuratuuri (1) Kliimamuutus sunnib metsatüli lõpetama Kaitseväest ajapikendust saanud noor: seni on enesetappu takistanud relva puudumine (24) Majandus Sealt tulevad maailma suurimad teemandid Tere alustas Kruuda tehtud võlgade maksmist Helme ennustab Euroopas raskeid eelarvekõnelusi Välismaa Taani annab Misāne Lätile välja Saksa radikaal mõrvas kümme inimest GRU võis korraldada keemiarünnaku ka Sofias Rootsi parlamendi spiiker: meie demokraatiale tehti stressitaluvustest Arvamus Juhtkiri: mida teha kroonijuveelidega? Herman Kelomees: linnainimeste maaelu (1) Martin Mölder: erakondliku eelistuseta valijaist (2) Riina Solman: sõltuvusest peab olema väljapääs (3) Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu (1) Meie Eesti Aleksei Lotman: metsamajandus kestlikuks – kiiresti! Anu Aug: riigimetsas toimuva üle otsustamine vajab selgeid reegleid Lauri Laanisto: tükeldamise tundlik teadus Kultuur Lelulugu Eesti moodi ehk mida arvata «Sipsikust»? (3) Sport Nurgeri elu Hispaanias: võib-olla ongi parem, et alati treenerist aru ei saa Eesti jõudis MMil paarissegateatesõidus esitosinasse Kontaveidi teekond lõppes veerandfinaalis Tallinn Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (1) Tartu Tormituuled uhtusid Peipsi randa tapva taime (5) Ringkonnakohus jättis Martin Halliku hiigelhüvitiseta (1) Ulila rahvas soovib kõnniteed kiiremini kui võimalik (1) Tartlased tähistavad vabariigi aastapäeva mitu päeva Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Minnik: Keskerakonna puhtad põlled

2 min lugemist
Edgar Savisaar ja Jüri Ratas. FOTO: Kaader TV3 videost

Keskerakonna poliitikutel on oma tegevuse õigustamiseks kaks argumenti: esiteks, kas te soovite Reformierakonda uuesti võimule, ja teiseks, kas te tõesti tahate, et Tallinna tasuta ühistransport ära kaotataks?

Reformierakond oli võimul 17 aastat järjest. Kui olla ühel positsioonil sedavõrd pikka aega ja puudub konkurents, siis toimub paratamatult see, mida psühholoogid nimetavad isiksuse deformeerumiseks. See on loomulik nähtus, kuid muidugi pole sellises olukorras enam uusi ideid. Brežnev ja ta kaaskond olid võimul 18 aastat järjest. Kas neil oli lõpuks mingeid värskeid ideid? Loomulikult mitte!

Sama kehtib aga ka inimeste kohta, kes veetnud terve täiskasvanuelu erinevatel positsioonidel Edgar Savisaare loodud klannisüsteemis, mis pealinnas võimul olnud umbes sama pikka aega, kui Reformierakond riigis. Mida sellistel inimestel uut on pakkuda? Üleriigilist tasuta ühistransporti? Transport ei saa ju olla tasuta, kuna buss ei sõida õhuga ja inimesed tööta tasuta, kuid see selleks.

Peamisele küsimusele pole praegused Keskerakonna juhid ju endiselt soostunud vastama. Nimelt, mille poolest erineb Savisaare-järgne Keskerakond Savisaare-aegsest Keskerakonnast, mille ülesehituses ja tegevuses oli ühisjooni organiseeritud kuritegeliku grupeeringuga mõnest kriminoloogiaõpikust.

Maffiaklannid ja muud säärased grupeeringud vastanduvad ju samuti täielikult riigile, neid juhivad vaid soovid ning mõistus on täielikult allutatud soovide ja ihade täitmiseks. Teine oluline tegur kuritegelikes grupeeringutes on tahe, mis viib grupisisese heitluseni oma soovide täitmise nimel ning paneb lõpuks paika grupisisese hierarhia. Kõige kõrgemal on klannijuht ja ta lähikond, nende järel kõrgem ešelon, kes on karjääri eest klannijuhile tänu võlgu ning kes ilma tema soosingu ja kaitseta polekski võimelised nendes struktuurides tõusma, ning kõige madalamal grupi realiikmed, tavalised jalasõdurid.

Raske uskuda, et korruptsioonikuritegudest, mida panid toime kõrged linnaametnikud ja -juhid, ei teadnud nende alluvad ega ülemused. See tähendab, et ring, kes selle tegevusega seotud, koosneb palju enamatest kui neist, kelle nimed ilmusid Postimehe 8. detsembri juhtkirjas («Savisaare nimekiri»).

Endistviisi on segamini linna ja erakonna ning selle liikmete rahakotid, ikka käitatakse munitsipaaleelarvest partei propagandaaparaati. Endiselt manipuleeritakse erinevates infoväljades elavate Eesti elanikega, vastandades neid omakasu nimel.

Uutele juhtidele ja nende valitsuspartneritele meeldib teha nägu Keskerakonna puhastumisest, kuid on jäänud kõige olulisem küsimus: mitte Reformierakonnast ega ühistranspordist, vaid see, mille poolest erineb Savisaareta Keskerakond Savisaarega Keskerakonnast?

Seotud lood
20.02.2020 21.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto