Sisukord
Maailma majandus
Tänane leht
12.05.2017
Eesti Kadri Simson Haapsalu raudteest: see ei ole Karilaiu raudtee (2) «See, mis meid siia tõi, viib meid ka edasi» (1) Male Kuidas hullutaval eurokarussellil mitte pead kaotada? Mälumäng Palju õnne Dilbert Horoskoop Tsahkna: IRL murdis Reformierakonna ainuvõimu (1) Majandus Kadri Simson Haapsalu raudteest: see ei ole Karilaiu raudtee (2) Eesti majanduse lühiuudised Tuletame meelde: mis on mõjutanud maksukoormuse tõusu või langust läbi aegade? (6) Eestit ootavad ees kõrgeima maksukoormuse aastad (14) Ühendriikides on alanud uus kosmose võidujooks Välismaa Euroopa kaitsekärped lõppesid juba enne Trumpi ametisse saamist Sõda Jeemenis ohustab tuhandete aastate vanuseid muumiaid (1) Presidendiks valitud Macron asus lubadusi täitma Brüsseli mõttekodalane: eurooplased peavad õppima terroriohus elama (7) Arvamus Toomas Jürgenstein: karusloomakasvatuse üle otsustamiseks peaks vaatama laiemat pilti (3) Juhtkiri: Haapsalu raudtee poliitiline porgandijaht (5) Marti Aavik: kas IRLil kõik läbi? (28) Postimees 1893. aastal: mitmevärviline valimismöll Saksamaal Ahto Lobjakas: et Eesti saaks hakkama ka halva ilmaga (14) Vambola Paavo: Euroopa Liit ei nõua meilt udupeeneid viadukte, kus keegi liigelda ei oska (2) Henrik Roonemaa: Georgi Petrovitš Roška teene maailmale (1) Oleg Pissarenko: «Vaata, poeg, nüüd on asjad läinud nii, et hakkame elama Eesti Vabariigis» (10) Kultuur Kopli – tondid ja lilled ehk arhitektuur nagu videomäng (1) Sport Piltuudis: Pommirünnakus vigastada saanud Bartra naasis treeningutele Madridi Real seisab ajaloolise saavutuse lävel Piltuudis: Tartu purustas Pärnu 18 punktiga Rapla tahtmine versus Kalevi kogemus Andres Sõber: arvan, et Kalevil on väike vibra sees Matemaatikaeksamilt eritranspordiga finaalmatšile Kommentaar: Mukunga juhtum – sellest tuleb õppida, mitte välismaal päikese all vinguda ja toriseda (3) Chelseast tegi tšempioni piinlik kaotus Arsenalile Tartu Jõhkralt külm kevad, kased pole hiirekõrvuski. Mullu oli samal ajal 22 kraadi sooja Veinibaar Vulin lõpetas raeplatsil kiiresti Kodukohvikute päev laseb hommikust õhtuni teiste aedadesse kiigata Elu dementsusega: püüan igati, aga nutnud olen ikkagi palju (1) Uude minispaasse pääseb vaid mai lõpuni Kääriku spordibaas puhkeb tasapisi uuesti õide Rahvusarhiivis saab piiluda harukordset pärgamendikogu Juuksur viib kokku kunsti, teatri ja muusika Aktivistid asuvad elujõulist Tartut looma Tartu muuseumidest: liita ja lahutada, korrutada ja jagada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ühendriikides on alanud uus kosmose võidujooks

4 min lugemist
SpaceX taaskasutatud rakett toimetas satelliidi kosmosesse FOTO: Xinhua/Xinhua/Sipa USA

Võib öelda, et USAs on alanud uus kosmose võidujooks, kuid erinevalt 20. sajandist, kus mõõtu võtsid maailma supervõimud, võistlevad seekord kõrgemale ja kaugemale lendamises miljardäridele kuuluvad erasektori ettevõtted. 

Tellijale Tellijale

USA riiklik kosmosefirma NASA on täie tõsidusega pööranud pilgu Kuule ja Marsile ning valmistub andma viimast lihvi oma raketile Space Launch System (SLS), mis peaks praeguste prognooside järgi tegema esimese katselennu järgmise aasta teises pooles. SLS, mis on külma sõja aegse legendaarse raketi Saturn V järeltulija, peaks loodetavasti juba järgmise aasta lõpus missioonil Exploration Mission 1 (EM-1) viima Kuu orbiidile mehitamata kapsli Orion. 

NSA tahaks praeguse ajakava kohaselt inimese Marsile viia 2030ndatel, kuid tegu on väga optimistliku ennustusega ja tõenäoliselt juhtub see hiljem. Küll aga plaanib kosmosefirma kasutada selleks just SLS-raketti, mille otsa käiks praegu arendusjärgus olev Orioni kapsel. Selle aasta 22. veebruaril testis kosmoseagentuur raketisüsteemi edukalt ning mootor põles stabiilselt kuus minutit ja 20 sekundit. Kui järgmisel aastal toimuv EM-1 hästi läheb, järgneks mehitatud missioon Kuule ehk EM-2 hea õnne korral juba 2021. aastal.

11.05.2017 13.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto