Sisukord
Kultuur
Postimees
13.05.2017
Eesti Lennart Meri konverentsi sissejuhatuseks räägiti ELi tulevikust Mälumäng Nii naljakat Eurovisiooni finaali pole veel nähtud Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tagakülg Soojem ilm aitab haududa Ratas: kellelgi pole õigust erakonda lõhkuda Piirivalvurite surmaõnnetuse põhjustas vale liigutus (1) Eesti loobus võimalusest uuesti laulda Välismaa Lennart Meri konverentsi sissejuhatuseks räägiti ELi tulevikust Google Translate aitab Ameerika sõdureid Poolas Uudisteagentuur tegi natsidega hämara lepingu (3) Teenides nii isa- kui ka kodumaad Euroopa kaitsekulude graafik täielike andmetega Arvamus EKI keelekool: hindamatu väärtusega esivanemate keel Postimees 1996. aastal: Eesti politseinik märatsevate serblaste käes Edu on ebainimlik (4) Tiiu Kuurme: ikka veel emale lootes (7) Enesekindel jonnipunn Ajast maha jäänud revolutsionäär (21) Partsi munade hoidja (4) Mart Kivastiku veste: artiste meil jätkub, aga kuhu on jäänud lauljad, kirjanikud, kunstnikud, suurmehed poliitikas? (13) Maire Liivamets: olla oma maa eliit. Aga kuidas? (5) Juhtkiri: Euroopa ja maailm ristteel (9) Ilmar Raag: ükski infokampaania ei lepita ühiskonda, kui majandus ei tööta ja riik on nõrk (9) Kultuur Nädala plaat. Ootuste survest Nädala plaat. Kuldne album Aja auk. Mürgel käib Sport Kuusmaa: me polnud selliseks kaitseks valmis Intervjuu: Aivar Pohlak valiti UEFA soovitusel FIFAs tähtsasse ametisse Eesti jalgpallikoondist ootab novembris eksootiline võistlusturnee Vaiksel ookeanil Mercedes rebib Ferraril eest Reportaaž: Rapla alustas hästi, Kalev lõpetas paremini AK Vikerkaar loeb. Suurim etnofuturist (1) 100 aastat üksildust Eesti külas Nädala plaat. Ootuste survest Konservatiivne Art Cologne Aja auk. Mürgel käib Eesti kultuuri täheatlas: rahvushümni sünd Tiiu Kuurme: ikka veel emale lootes (7) Peeter Langovitsi tagasivaade: jälle nimeks Eesti Vabariik Ilmar Raag: ükski infokampaania ei lepita ühiskonda, kui majandus ei tööta ja riik on nõrk (9) Arter Horoskoop Arvuti elutuppa? Miks ka mitte! «Kuningas Arthur: Mõõga legend» – film neile, kes juba kõike näinud Kuhu minna? Ka Läti saab 100-aastaseks! Evelini saade kohtub «Seksi ja linnaga» Suur intervjuu! Matti Maasikas: Eestil pole luksust lasta ajaloo lõpu jalgrattal jalg sirgu (1) Appi, särk jäi koju, ketsid ka! Ei spordimeest see takista! Kas te tõesti ei leia trenniks aega?! Võtke siit eeskuju! Ilona Leib: millal meil oli 36 tundi vaba aega? Kõik emad armastavad kooki Võilill – müstiline ja maalähedane Eurovisioon: pidu iga päev Juba mitmendat korda moest ära Sõiduproov: Land Rover Discovery. Maadeavastaja otsib tööd Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädala plaat. Kuldne album

2 min lugemist
Trad.Attack! FOTO: Renee Altrov

Trad.Attack!

Kullakarva

Trad.Attack! Music

Hinne: 5

Muusikataju usutakse olevat ajas arenev protsess. Aeg va sunnik aga veereb järjest kiiremini. Trad.Attack! suudab ühendada helid ja aja. Nad on erksad ja tundliku maailmatajuga, mis ulatub ajas teab kui kaugele. Trio teine täispikk album «Kullakarva» on nagu seesama vana hea Trad.Attack! ja ei ole ka. On energia, on lust, on professionaalsus ja kõige selle all veel midagi sügavamat, raskesti tabatavat ja ometi kergelt mõistetavat. Trad.Attack! kasutab traditsioonilisi instrumente ning pärimustekste, kuid ei piira ennast žanriliselt. «Kullakarva» sisaldab vägagi üllatavaid ja ootamatuid stiilielemente.

Trio on jätnud kohalikule muusikamaastikule maha niivõrd tugeva jälje, et ega tulegi kohe meelde see, et Trad.Attack! tuli kokku pelgalt kolm aastat tagasi. Loomulikult polnud nad juba toona mingid uustulnukad, kõigil oli taskus paras kogemus. Põhimõtteliselt oleksid nad võinud jääda truuks oma kaubamärgiks saanud hõbedase diskokera valguses võnkuvale etnobiidile. Osalt isegi nagu on, aga samas on täiesti tajutavad uued tuuled.

Kuulsuse tipul teha sellist pööret nõuab kõvasti julgust ja riski. Trad.Attack! riskis ja võitis. Ja ma arvan pealegi, et nad ei ole veel oma kuulsuse tipul. Tähenduslikud on juba albumi kaks avapala, «Talgo» ja «Sõit». Traditsionaalse rütmikeelega algavad palad teevad mõlemad poole pealt stiilipöörde, uue dimensioonina lisandub hüpnootilisust ja suisa ebamaist maagilist nukrust, kuigi tempo jääb justkui samaks. See on juba puhas meistriklass ja kõrgem pilotaaž. Siiras ja avatud, mitmetes sädelevates toonides ja nauditavates pooltoonides «Kullakarva» on omamoodi loitsiv, laulusõnade mõte polegi ehk mitte niivõrd sõnumis, kuivõrd just kordustes.

Täpselt nädal tagasi tegi Viljandis peetud elektroonilise pärimusmuusika festivalil oma debüüdi Trad.DJ.Attack!. Kolme DJd ühe puldi taga mürgeldamas ei näe just sageli, aga väga vahva oli vaadata, kuidas töötas ka sellises situatsioonis Sandra Vabarna, Jalmar Vabarna ja Tõnu Tubli vaheline särisev keemia. Energiapahvakas oli vägev, biit pani saali seinad vibreerima.

Keeruline öelda, kus ja millal on tekkinud müüt eestlastest kui rahvast, kes on kannatanud juba jääajast peale. Tõenäoliselt on need peamiselt eestlased ise, kes seda alal hoiavad. Valikute küsimus. Trad.Attack! on oma valiku teinud, möödunul on oma kindel ja konkreetne koht, aga mustal lael seal kandvat rolli pole. Tegelikult on lagi sageli üldse pealt tõstetud, tähed siravad otse voodisse, pilvede tagant vilksatavad esivanemate varjud, udu hiilib kassikäppadel. 

Seotud lood
12.05.2017 15.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto