Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
12.05.2017
Eesti Kadri Simson Haapsalu raudteest: see ei ole Karilaiu raudtee (2) «See, mis meid siia tõi, viib meid ka edasi» (1) Male Kuidas hullutaval eurokarussellil mitte pead kaotada? Mälumäng Palju õnne Dilbert Horoskoop Tsahkna: IRL murdis Reformierakonna ainuvõimu (1) Majandus Kadri Simson Haapsalu raudteest: see ei ole Karilaiu raudtee (2) Eesti majanduse lühiuudised Tuletame meelde: mis on mõjutanud maksukoormuse tõusu või langust läbi aegade? (6) Eestit ootavad ees kõrgeima maksukoormuse aastad (14) Ühendriikides on alanud uus kosmose võidujooks Välismaa Euroopa kaitsekärped lõppesid juba enne Trumpi ametisse saamist Sõda Jeemenis ohustab tuhandete aastate vanuseid muumiaid (1) Presidendiks valitud Macron asus lubadusi täitma Brüsseli mõttekodalane: eurooplased peavad õppima terroriohus elama (7) Arvamus Toomas Jürgenstein: karusloomakasvatuse üle otsustamiseks peaks vaatama laiemat pilti (3) Juhtkiri: Haapsalu raudtee poliitiline porgandijaht (5) Marti Aavik: kas IRLil kõik läbi? (28) Postimees 1893. aastal: mitmevärviline valimismöll Saksamaal Ahto Lobjakas: et Eesti saaks hakkama ka halva ilmaga (14) Vambola Paavo: Euroopa Liit ei nõua meilt udupeeneid viadukte, kus keegi liigelda ei oska (2) Henrik Roonemaa: Georgi Petrovitš Roška teene maailmale (1) Oleg Pissarenko: «Vaata, poeg, nüüd on asjad läinud nii, et hakkame elama Eesti Vabariigis» (10) Kultuur Kopli – tondid ja lilled ehk arhitektuur nagu videomäng (1) Sport Piltuudis: Pommirünnakus vigastada saanud Bartra naasis treeningutele Madridi Real seisab ajaloolise saavutuse lävel Piltuudis: Tartu purustas Pärnu 18 punktiga Rapla tahtmine versus Kalevi kogemus Andres Sõber: arvan, et Kalevil on väike vibra sees Matemaatikaeksamilt eritranspordiga finaalmatšile Kommentaar: Mukunga juhtum – sellest tuleb õppida, mitte välismaal päikese all vinguda ja toriseda (3) Chelseast tegi tšempioni piinlik kaotus Arsenalile Tartu Jõhkralt külm kevad, kased pole hiirekõrvuski. Mullu oli samal ajal 22 kraadi sooja Veinibaar Vulin lõpetas raeplatsil kiiresti Kodukohvikute päev laseb hommikust õhtuni teiste aedadesse kiigata Elu dementsusega: püüan igati, aga nutnud olen ikkagi palju (1) Uude minispaasse pääseb vaid mai lõpuni Kääriku spordibaas puhkeb tasapisi uuesti õide Rahvusarhiivis saab piiluda harukordset pärgamendikogu Juuksur viib kokku kunsti, teatri ja muusika Aktivistid asuvad elujõulist Tartut looma Tartu muuseumidest: liita ja lahutada, korrutada ja jagada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Marti Aavik: kas IRLil kõik läbi?

2 min lugemist
Marti Aavik FOTO: TAIRO LUTTER / POSTIMEES

Keskpõranda paremkonservatiivsetele erakondadele on Eestis toetajaid küll ja küll ning jääb üle veel EKRE-legi. Kui nüüd paljud kõrvalseisjad üksmeelselt IRLile hingekella löövad, on tahtmine vahele hõigata väga lihtne meeldetuletus matemaatikast, et kuni ellujäämise tõenäosus pole 0 ja surma tõenäosus 1, on kriisist väljatuleku võimalus olemas. Olgu või väga väike, aga olemas ikkagi.

Kui liita viimase kahe aasta igakuised toetusprotsendid, siis näete, et IRLi, Vabaerakonna ja EKRE toetus kokku on pärast viimatisi riigikogu valimisi olnud umbes kolmandik kõigist EMORi küsitlusele vastajatest. Laias laastus sama näitavad ka Turu-uuringute ASi küsitlused. Kusjuures kaks uut pole ainult IRLilt toetajaid võtnud, vaid on «turgu laiendanud».

Paneme sellele lihtsale liitmistehtele juurde poliitikauurija Mihkel Solvaku Tartu Ülikooli kogutud andmete põhjal tehtud peenema analüüsi. «Meil on selge enamus inimesi, kes sobituksid Lääne-Euroopa mõistes kristlike demokraatide kantsi, ainult et nad pole ilmselt erilised kristlased. Seda konservatiivset ideoloogilist suunda iseloomustavad skepsis turuliberalismi suhtes ja arusaam vajadusest riikliku sotsiaalvõrgu järele ning kindel konservatiivsus moraaliküsimustes,» kirjutas Solvak («Palju erinevaid konservatiive», PM AK 22.04).

Kõlab pigem nagu väike Saksamaa, mitte kui Trumpi kampaanias ja Breitbarti juttudes maalitud USA? See ei ole ju tegelikult tellimus «teise EKRE» turuletulekuks.

«Erakondade ja nende valijagruppide positsioone võrreldes oli just kõige suurem klaster – eesti konservatiivid – kõige kaugemal kõigi erakondade positsioonidest. IRL on nende jaoks olnud liiga turuliberaalne, Reformierakond peale turu aga ka sotsiaalselt liiga liberaalne, EKRE omakorda liiga radikaalne. Mõõdukalt konservatiivse valijad paistavad seisvat dilemma ees, keda toetada,» võttis Solvak oma sõnumi kokku.

Viimatiste küsitluste järgi on IRLi reiting nõks alla valimiskünnise (muidugi, arvestada tuleb uuringu veapiire).

Valitsuse eelarvestrateegiat kaitsev rahandusminister on narris rollis ja ühes temaga ka terve erakond. Mida aeg edasi, seda veidramaks muutub jutt sellest, et IRL garanteerib selles valitsuses olles, et Keskerakond ja sotsid päris viimase kruvikeseni kõike ei saa teha, mis neile juhtumisi pähe turgatab. Võib-olla olekski aeg vasakeksperiment ebaõnnestunuks kuulutada?

Selge on aga see, et IRLi kraavist teele vedamiseks on vaja hoopis rohkemat.

Kas kõik on läbi? Siinkohal üks vana lugu misjonärist, kelle on puu külge sidunud pärismaalased, kes valmistuvad teda ära sööma. «Kõik ei ole läbi,» julgustab sisemine hääl misjonäri ja õpetab: «Kas näed seda paksu meest? Sülita talle näkku.» Misjonär sülitabki. Seepeale teatab sisemine hääl: «Nüüd on küll kõik läbi.»

Oma täiesti olemasoleva ja viisaka niši täitmine ei tohiks ju olla päris võimatu ülesanne? Küsitlused küsitlusteks. Loeb see, milline on erakonna toetus valimiste päeval. Järgmiste riigikogu valimisteni on aga aega umbes sama palju, kui on möödunud eelmistest – kaks aastat.

Kahe esimeheks kandideerija avalikest juttudest kahjuks mingeid erakordselt säravaid ideid selleks ei paista. Aga võib-olla hoiavad nad neid lihtsalt salajas ja juba järgmisel nädalal hakkame ikkagi imet nägema?

Seotud lood
11.05.2017 13.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto