Sisukord
Arvamus
Postimees
13.05.2017
Eesti Lennart Meri konverentsi sissejuhatuseks räägiti ELi tulevikust Mälumäng Nii naljakat Eurovisiooni finaali pole veel nähtud Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tagakülg Soojem ilm aitab haududa Ratas: kellelgi pole õigust erakonda lõhkuda Piirivalvurite surmaõnnetuse põhjustas vale liigutus (1) Eesti loobus võimalusest uuesti laulda Välismaa Lennart Meri konverentsi sissejuhatuseks räägiti ELi tulevikust Google Translate aitab Ameerika sõdureid Poolas Uudisteagentuur tegi natsidega hämara lepingu (3) Teenides nii isa- kui ka kodumaad Euroopa kaitsekulude graafik täielike andmetega Arvamus EKI keelekool: hindamatu väärtusega esivanemate keel Postimees 1996. aastal: Eesti politseinik märatsevate serblaste käes Edu on ebainimlik (4) Tiiu Kuurme: ikka veel emale lootes (7) Enesekindel jonnipunn Ajast maha jäänud revolutsionäär (21) Partsi munade hoidja (4) Mart Kivastiku veste: artiste meil jätkub, aga kuhu on jäänud lauljad, kirjanikud, kunstnikud, suurmehed poliitikas? (13) Maire Liivamets: olla oma maa eliit. Aga kuidas? (5) Juhtkiri: Euroopa ja maailm ristteel (9) Ilmar Raag: ükski infokampaania ei lepita ühiskonda, kui majandus ei tööta ja riik on nõrk (9) Kultuur Nädala plaat. Ootuste survest Nädala plaat. Kuldne album Aja auk. Mürgel käib Sport Kuusmaa: me polnud selliseks kaitseks valmis Intervjuu: Aivar Pohlak valiti UEFA soovitusel FIFAs tähtsasse ametisse Eesti jalgpallikoondist ootab novembris eksootiline võistlusturnee Vaiksel ookeanil Mercedes rebib Ferraril eest Reportaaž: Rapla alustas hästi, Kalev lõpetas paremini AK Vikerkaar loeb. Suurim etnofuturist (1) 100 aastat üksildust Eesti külas Nädala plaat. Ootuste survest Konservatiivne Art Cologne Aja auk. Mürgel käib Eesti kultuuri täheatlas: rahvushümni sünd Tiiu Kuurme: ikka veel emale lootes (7) Peeter Langovitsi tagasivaade: jälle nimeks Eesti Vabariik Ilmar Raag: ükski infokampaania ei lepita ühiskonda, kui majandus ei tööta ja riik on nõrk (9) Arter Horoskoop Arvuti elutuppa? Miks ka mitte! «Kuningas Arthur: Mõõga legend» – film neile, kes juba kõike näinud Kuhu minna? Ka Läti saab 100-aastaseks! Evelini saade kohtub «Seksi ja linnaga» Suur intervjuu! Matti Maasikas: Eestil pole luksust lasta ajaloo lõpu jalgrattal jalg sirgu (1) Appi, särk jäi koju, ketsid ka! Ei spordimeest see takista! Kas te tõesti ei leia trenniks aega?! Võtke siit eeskuju! Ilona Leib: millal meil oli 36 tundi vaba aega? Kõik emad armastavad kooki Võilill – müstiline ja maalähedane Eurovisioon: pidu iga päev Juba mitmendat korda moest ära Sõiduproov: Land Rover Discovery. Maadeavastaja otsib tööd Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Euroopa ja maailm ristteel

2 min lugemist
Federica Mogherini ja Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse juht Jüri Luik. FOTO: Eero Vabamägi

Reedel avati juba kümnes Lennart Meri konverents, mis igal aastal toob Tallinnasse kokku nii kodumaiste välispoliitika tundjate tipu kui ka hulgaliselt tipptasemel rahvusvahelisi spetsialiste. See on üritus, kus võetakse kokku ja mõtestatakse hetkeseisu Euroopas, selle lähiümbruses ja maailmas tervikuna. Kui vaatame neid tektoonilisi muudatusi, mis selle kümne aasta sisse mahub, siis kahtlemata on, mida arutada.

Taasiseseisvunud Eestis võeti 1990ndatel aastatel vastu põhimõtteline ja oluline otsus orienteeruda anglosaksi välis- ja kaitsepoliitikale ning Saksamaale kui Euroopa majandusmootorile. Need olid põhjused, miks Eesti liitus NATO ja Euroopa Liiduga. Kuid toona tähendas see ühte ja ühendatud valikut. Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust võib meid välispoliitikas tulevikus vähemalt teoreetiliselt kahe valiku vahele seada.

Brittide rahvahääletus ja väljumine oli Euroopale teatud mõttes šokiteraapiaks, mis peaks mitte tapma, vaid tugevamaks tegema. Praegu on võimalikud erinevad tulevikustsenaariumid, mille realiseerumine oleneb sellest, kas ja milliseid järeldusi viimastel aastatel toimunust on tehtud.

Euroopal on veel üks väljakutse, nimelt postkommunistlike riikide kriis. Maades nagu Poola, Tšehhi ja Ungari, mis veel kümnendite eest olid teistele Ida- ja Kesk-Euroopa maadele Berliini müüri langemise järel oma eduka üleminekuga eeskujuks, on sattunud olukorda, kus seal domineerima pääsenud poliitilised jõud üritavad püsida Euroopa Liidus, kasutada selle ressursse ja võimalusi, kuid samal ajal pöörata oma riikide sisepoliitikas teatud mõttes aega tagasi ning pöörduda mitteliberaalsete põhimõtete juurde.

Samasuguste ambitsioonidega poliitilisi jõude on viimastel aastatel võrdlemisi lärmakalt esile kerkinud ka teistes regiooni maades, muuhulgas ka meil Eestis.

Tänapäevane maailm on tervikuna muutunud ebakindlamaks paigaks kui kümme aastat tagasi. Aset on leidmas teatav suurem üleminek, mis väljendub süsteemses kriisis, millesarnaseid on inimkond ainuüksi viimase saja aasta jooksul teatud intervallide tagant läbi teinud.

Kriisi on sattunud külma sõja järgne liberaalne maailmakord, mis on kommunistliku bloki lagunemise ajast olnud rahvusvaheliste suhete alus, liberaalse demokraatia mudel tervikuna, ning samal ajal ka personalistlik võimusüsteem ebademokraatlikes riikides, mis üritavad ellu jäämiseks ära kasutada oma lääneriikidest demokraatlike vastaste nõrkusi. Pole ju ka Putini juhitava Venemaa agressiivset välispoliitikat dikteerinud mitte tema riigi tugevus, vaid siiski sisepoliitiline nõrkus.

Seotud lood
12.05.2017 15.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto