Sisukord
Arvamus
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv Andrus Karnau: kingitus Tallinkile Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1935. aastal: riigipöörde ja atentaadikavatsused

1 min lugemist

Juurdlus vapside ringkonnas liikunud kavatsustest valitsuskorra vägivaldsest muutmisest ja atentaatidest riigijuhtide vastu on nüüd jõudnud lõpule ning astub edasi kohtukoja prokuröri korraldusse.

Nagu juurdlusest selgub, avaldas 23. veebr. endine vapside liidu keskjuhatuse abiesimees Aleksander Seiman politseile, et ta on saanud teateid, et keegi Martin Sepp suletud vapside liikumise nimel ja reservkapten Rudolf Reha ülesandel ning Joosep Meibaumi ja Mölderi kaasabil organiseerib vägivaldset riigipööret, milleks on kogutud isegi sõjariistu. Kuid vapside juhtidel ei olevat midagi tegemist nende mässuplaanidega.

Sama avaldusega esines ka vapside keskjuhatuse liige August Kook. Seejuures mõlemad andsid lähemaid teateid eelnimetatud isikute tegevuse kohta. Poliitiline politsei asus toimetama juurdlust, millega selgitati, et 1934.a. oktoobris Reha, Sepp ja Meibaum omavahelistel nõupidamistel leppisid kokku ja seadsid endale ülesandeks vägivaldse riigipöörde ettevalmistamise ja teotsemise endise vapside liikumise huvides.

Reha ja Sepa koostatud taktikaline mässukava seisis üldjoontes selles, kõrvaldada riigi kõrgemad juhid ja vallutada elektri- ja telefonijaamad, mis tekitaks üldise segaduse ja annaks võimaluse võimu asendamise täielikuks läbiviimiseks. Leiti, et kommunistid oma detsembrimässu kaotasid just selle tõttu, et väljaastumise algul jätsid kahjutuks tegemata riigiaparaadi juhid.

Löögirühmade meeskonnad loodeti saada endistest vapside kompaniidest ja mõnikümmend aktivisti pidi toodama Tallinna väljastpoolt, eeskätt Tartust.

15.05.1935

Seotud lood
    27.02.2020 28.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto