Sisukord
Arvamus
Tänane leht
15.05.2017
Eesti Mälumäng Dilbert Male Horoskoop Palju õnne 22 sasipundart lahti harutada (12) Tagakülg Magusamaks ei erista looduslikku ja lisatud suhkrut Aasta ema: konkurss peaks liitma kõiki emasid Koondamise tõttu jääb osa ilmaandmeid kogumata Tartus avaldati meelt plaanitava tselluloositehase vastu Minister Tsahkna kodus puhkes tulekahju Seeder hakkab otsima IRLi kadunud valijaid (1) Siirale muusikale panustanud Portugal võitis esimest korda Eurovisiooni Majandus Eestlane ei suuda auguga saiast loobuda Pensionifondiäri muutub üha kasumlikumaks Majanduse lühiuudised Turud ei karda enam mitte midagi Välismaa NATO asejuht: Afganistan saab taas tähelepanu AJA PEEGEL: Hispaania kaalub «natsiaja» muutmist Emmanuel Macron vannutati ametisse Hruštšovkasid armastavad moskvalased algatasid ülestõusu Põhja-Korea katsetas taas Soome leinab riigimeest Arvamus Eerik-Niiles Kross: Stalin, Tief ja Loone (70) Jaanus Marrandi: jõukuse kasvul piirid ees (11) Juhtkiri: kummaline vallavolikogu – nagu Schrödingeri kass (3) Postimees 1935. aastal: riigipöörde ja atentaadikavatsused Kadri Simson: investeeringud taristusse (1) Taavi Minnik: Keskerakonna puhtad põlled (4) Kultuur «Oma keele leidsin ma üles» Kas sa Alfredot ja Violettat tead? Isabelle Hupperti reis tagasi tulevikku Sport Šveits alistas Kanada! Prantsusmaa jaks piirdus Soome üllatamisega Vaprusele võit, liidrid ikka rinnutsi Hea sõidu teinud Kangert sihib veel kõrgemale Spordi lühiuudised Liverpool ja Klavan tegid suure sammu Meistrite liiga poole Raskekahurid Mägi ja Kanter andsid vägeva avapaugu Rapla korraldas Kalevile hetkelise šoki Mercedese filigraanne taktikaetendus võimaldas Hamiltonil Vetteli üle mängida Tartu Kool seadis end endisse hotelli sisse Ülinakkav ja kiirelt tappev jalakasurm jõudis Tartusse Draama elab laval väliste efektideta Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1935. aastal: riigipöörde ja atentaadikavatsused

1 min lugemist

Juurdlus vapside ringkonnas liikunud kavatsustest valitsuskorra vägivaldsest muutmisest ja atentaatidest riigijuhtide vastu on nüüd jõudnud lõpule ning astub edasi kohtukoja prokuröri korraldusse.

Nagu juurdlusest selgub, avaldas 23. veebr. endine vapside liidu keskjuhatuse abiesimees Aleksander Seiman politseile, et ta on saanud teateid, et keegi Martin Sepp suletud vapside liikumise nimel ja reservkapten Rudolf Reha ülesandel ning Joosep Meibaumi ja Mölderi kaasabil organiseerib vägivaldset riigipööret, milleks on kogutud isegi sõjariistu. Kuid vapside juhtidel ei olevat midagi tegemist nende mässuplaanidega.

Sama avaldusega esines ka vapside keskjuhatuse liige August Kook. Seejuures mõlemad andsid lähemaid teateid eelnimetatud isikute tegevuse kohta. Poliitiline politsei asus toimetama juurdlust, millega selgitati, et 1934.a. oktoobris Reha, Sepp ja Meibaum omavahelistel nõupidamistel leppisid kokku ja seadsid endale ülesandeks vägivaldse riigipöörde ettevalmistamise ja teotsemise endise vapside liikumise huvides.

Reha ja Sepa koostatud taktikaline mässukava seisis üldjoontes selles, kõrvaldada riigi kõrgemad juhid ja vallutada elektri- ja telefonijaamad, mis tekitaks üldise segaduse ja annaks võimaluse võimu asendamise täielikuks läbiviimiseks. Leiti, et kommunistid oma detsembrimässu kaotasid just selle tõttu, et väljaastumise algul jätsid kahjutuks tegemata riigiaparaadi juhid.

Löögirühmade meeskonnad loodeti saada endistest vapside kompaniidest ja mõnikümmend aktivisti pidi toodama Tallinna väljastpoolt, eeskätt Tartust.

15.05.1935

Seotud lood
    13.05.2017 16.05.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto