Sisukord
Eurovisiooni laulud
Tänane leht
15.05.2017
Eesti Mälumäng Dilbert Male Horoskoop Palju õnne 22 sasipundart lahti harutada (12) Tagakülg Magusamaks ei erista looduslikku ja lisatud suhkrut Aasta ema: konkurss peaks liitma kõiki emasid Koondamise tõttu jääb osa ilmaandmeid kogumata Tartus avaldati meelt plaanitava tselluloositehase vastu Minister Tsahkna kodus puhkes tulekahju Seeder hakkab otsima IRLi kadunud valijaid (1) Siirale muusikale panustanud Portugal võitis esimest korda Eurovisiooni Majandus Eestlane ei suuda auguga saiast loobuda Pensionifondiäri muutub üha kasumlikumaks Majanduse lühiuudised Turud ei karda enam mitte midagi Välismaa NATO asejuht: Afganistan saab taas tähelepanu AJA PEEGEL: Hispaania kaalub «natsiaja» muutmist Emmanuel Macron vannutati ametisse Hruštšovkasid armastavad moskvalased algatasid ülestõusu Põhja-Korea katsetas taas Soome leinab riigimeest Arvamus Eerik-Niiles Kross: Stalin, Tief ja Loone (70) Jaanus Marrandi: jõukuse kasvul piirid ees (11) Juhtkiri: kummaline vallavolikogu – nagu Schrödingeri kass (3) Postimees 1935. aastal: riigipöörde ja atentaadikavatsused Kadri Simson: investeeringud taristusse (1) Taavi Minnik: Keskerakonna puhtad põlled (4) Kultuur «Oma keele leidsin ma üles» Kas sa Alfredot ja Violettat tead? Isabelle Hupperti reis tagasi tulevikku Sport Šveits alistas Kanada! Prantsusmaa jaks piirdus Soome üllatamisega Vaprusele võit, liidrid ikka rinnutsi Hea sõidu teinud Kangert sihib veel kõrgemale Spordi lühiuudised Liverpool ja Klavan tegid suure sammu Meistrite liiga poole Raskekahurid Mägi ja Kanter andsid vägeva avapaugu Rapla korraldas Kalevile hetkelise šoki Mercedese filigraanne taktikaetendus võimaldas Hamiltonil Vetteli üle mängida Tartu Kool seadis end endisse hotelli sisse Ülinakkav ja kiirelt tappev jalakasurm jõudis Tartusse Draama elab laval väliste efektideta Meelelahutus Koomiks Sudoku

Siirale muusikale panustanud Portugal võitis esimest korda Eurovisiooni

2 min lugemist

Eurovisioonist on 62 aasta jooksul saanud maailma suurim tele-show ning rahva häälte püüdmisel lähevad eelkõige loosi pilkupüüdvad trikid ja visuaalsed nipid – tulevärk, üllatused, huumor ja seksikad artistid. Tänavu võitis Eurovisiooni aga Salvador Sobral Portugalist oma hingelise looga «Amar Pelos Dois». Puhas muusika ühegi kõrvalise lisandita.

Lahe lavamöll pole iseenesest halb – meelelahutusmaailma ilma selleta ette ei kujutakski! Ent kui jutt on lauluvõistlusest, siis võiks ikka lood ise ka sõna saada. Halastamatu meelelahutusäri aga toodab seda, mida tarbija ostab. Kui ta tahab tuld, siis lendab tuld. Kui publik reageerib poliitilistele sõnumitele, siis serveeritakse kärmelt neid.

Salvador Sobral oli Kiievis Eurovisiooni laval esinedes kõigest sellest nii erinev, kui üldse olla saab. Usutavasti ei tunne terve Eurovisiooni ajalugu artisti, kellel kogu sellest möllust ja glamuurist nii ükskõik oleks olnud kui temal. «Me elame ühekordselt kasutatava muusika maailmas, millel pole mitte mingit sisu,» ütles Sobral julgelt. «Tänane võit on muusika võit! Võit inimestele, kes teevad muusikat, mis tõepoolest tähendab midagi. Muusika ei ole tulevärk. Muusika on tunded! Muudame seda üheskoos ja toome muusika tagasi Eurovisioonile. Muusika on see, mis tegelikult loeb!»

Sobral taandas enda isiku muusika taga olematuks. Te keeldus peaaegu kõigist intervjuudest ja ignoreeris häirimatu rahuga kogu palagani, mis end muusika külge on pookinud ning mida oleme hakanud pidama Eurovisiooni puhul lausa loomulikuks.

See ei tähenda aga, et Sobral oleks arglik või kõrk, ta on hoopis otsustav. Väga kindel selles, mida teeb, ning ei lase end häirida kõrvalisest. Noormees pole kunagi oma südamest sammu eemale teinud ega midagi pelgalt kellegi teise heakskiidu väljateenimiseks loonud. Ja mis selgus – inimesed janunevad eheda järele.

Itaalia esindaja Francesco Gabbani loo sõnum oli tegelikult Portugali etteastega sarnane – äratada publikut ja pöörata tähelepanu glamuurilt taas tegelikele väärtustele. Kuid Gabbani eelistas esitada oma sõnumit tänapäeva lääne ühiskonnale apetiitses huumorikastmes. Ja mis oli tulemus? Inimesed pole harjunud enam mitmekihilisuse ega sügavamale vaatamisega, liialt paljude jaoks jäigi tema sõnum lihtsalt lõbusaks ahvitantsuks.

Portugali esindaja Sobral aga hülgas varjavad kihid ja jõudis oma erakordses lihtsuses ja puhtuses inimesteni. Ka nendeni, kelle süda muusikat kuulates ammu nõksatanud polnud.

Seotud lood
13.05.2017 16.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto