Mälumäng

Küsimused:

1. Täna on üleilmne tubakavaba päev. Tubakaseaduse järgi kuuluvad suhupandavate tubaka manustamise vahendite hulka sigaretid, sigarid ja sigarillod, lisaks piibud, kuhu pannakse piibutubakat. Mis vahe on sigaritel ja sigarillodel, peale selle, et ühed on suuremad, teised pisemad?

2. Reformierakonnale on ette heidetud liiga pikaajalist domineerimist võimuerakonnana. Ühes riigis oli 1869. aastal asutatud Tõeliste Viigide Partei (True Whig Party) võimul koguni üle saja aasta, täpsemalt aastatel 1878–1980. Mis riigis?

3. See maailmakuulus ooperiteater avati 3. augustil 1778 Antonio Salieri ooperiga «Europa riconosciuta». Ooperihooaeg avatakse teatris igal aastal linna kaitsepühaku Püha Ambrosiuse päeval. Mis teater?

4. See Ameerika Ühendriikide insener ja ettevõtja ehitas 1807. aastal esimese praktilist kasutust leidnud aurulaeva Clermont, ta on ka üks esimeste toimivate allveelaevade loojaid. Tema järgi sai 1825. aastal nime linn Missouri osariigis, kus Winston Leonard Spencer-Churchill 5. märtsil 1946 peetud kuulsas kõnes andis teada üle Euroopa langenud raudsest eesriidest. Kellest jutt?

5. Merseburgist oli pärit noor neiu, kellesse armus Eestimaa mõisnik ja et neiule meeldida, tahtis ta ehitada talle lossi just Merseburgi lossist eeskuju võttes. Sarnasust ongi neil lossidel palju. Ehitus jäi 1899. aastal pooleli, sest lõppes raha. Neiu suri. Loss lagunes ja on varemeis tänapäevani. Millisest Eestimaa lossist on jutt?

Vastused:

1. Sigarillodes on tubakas peenestatud, sigarites mitte.

2. Libeerias.

3. La Scala (Teatro alla Scala) Milanos.

4. Robert Fulton.

5. Ungru loss Läänemaal Haapsalu-Rohuküla maantee ääres. Lossi torn on muuseas Niguliste kiriku torni koopia.

30.05.2017 01.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto