R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Joel Juht alustab täna öösel 150 km pikkust jooksumaratoni Tallinnast Jõgevale

Eili Arula
Joel Juht alustab täna öösel 150 km pikkust jooksumaratoni Tallinnast Jõgevale
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pärast aprillis läbitud 247-kilomeetrist kõrbemaratoni on Joel Juhile 150-kilomeetrine jooksudistants sama kosutav kui tavakodanikule jalutuskäik metsas.
Pärast aprillis läbitud 247-kilomeetrist kõrbemaratoni on Joel Juhile 150-kilomeetrine jooksudistants sama kosutav kui tavakodanikule jalutuskäik metsas. Foto: Erakogu

Aprilli keskpaigas 247-kilomeetrise kõrbemaratoni läbinud Joel Juht alustab homme varahommikul 150 kilomeetri pikkust jooksuretke Tallinnast Jõgevale.

Tantsukooli JJ-Street asutaja Joel Juht on nüüd, 36-aastasena nakatunud jooksupisikuga. Harrastajana varem maadluse ja Tai poksiga tegelenud Juht tunnistas, et jooksmine pole talle kunagi meelt mööda olnud, kuid pool aastat tagasi seadis ta endale sihiks läbida 247 kilomeetri pikkune Marathon Des Sables, mis leidis aset kuu aega tagasi Sahara kõrbes.

Kõrbemaratoni läbis Juht kuue päeva vältel kolmekümne kolme tunniga. Kuigi 51-kraadises kuumuses Sahara kõrbeliival jooksmine, 13 kilo raske kott turjal, pole just lõbus ettevõtmine, ei saa Juht enda sõnutsi enam jooksutuhinast üle.

Nüüd võtab ta 150 kilomeetri pikkuse jooksudistantsi ette kodumaal. Homme varahommikul kell 4 asub ta Tallinna külje alt Peetri Selveri juurest teele ning loodab südaööks jõuda oma sünnilinna Jõgevale.

Ekstreemsus paelub

Terve distantsi Tallinnast Jõgevale plaanib Juht joosta, sööb ja joob sörkides või kõndides. Käigu pealt energiavarude täiendamises ei näe ta probleemi: «Erinevalt kõrbemaratonist, kus mul tuli kogu varustust seljas tassida, on mul Tallinnast Jõgevale jooksul kaasas saateauto.»

Jooksupisiku kütkes oleva Juhi käest on juba korduvalt küsitud, ega ta ometi hull ole, et soovis kõrbemaratonile minna ning nüüd terve päev kulutada ühest linnast teise jooksmisele. «Selle peale ma vastan, et mõni näiteks joob nädal aega jutti. Minu meelest on see hoopis hull variant,» ütles ta.

Mitte kedagi ei huvita, kui ma jooksen kümme kilomeetrit ning püüan sellega heategevuseks raha koguda. Rahvale läheb ekstreemsus peale, selgitas Juht.

Peale selle, et Juht soovib end proovile panna, tahab ta jooksu abil koguda raha Siimusti lastekodule Metsatareke tervisepargi rajamiseks. Tervisepark läheb maksma ligi 12 000 eurot. Praeguseks on koos 3600 eurot, millest 2400 eurot on tulnud Joel Juhi abiga.

«Nii saamatu ma pole, et ei saaks ise tervisespordiväljakut valmis ehitada, kuid paraku peab väljak vastama ka paika pandud ehitusnõuetele,» nentis ta. «Seepärast tulebki lasta see ehitada vastava litsentsiga ettevõttel.»

Veel lisas Juht, et spordiväljaku rajamisele saab kaasa aidata ka raha annetamata.

«Siinkohal teengi üleskutse kõigile neile ettevõtjatele, kes tegelevad tervisepargi atraktsioonide valmistamisega ning oleks nõus projektile materjalide hankimise või kinkimisega õla alla panema,» märkis ta.

Mujal maailmas on juba üsna tavaline, et maratonidel osalemisega kogutakse heategevuseks raha. Eestis veel paraku see komme kinnistunud pole. 

«Mitte kedagi ei huvita, kui ma jooksen kümme kilomeetrit ning püüan sellega heategevuseks raha koguda. Rahvale läheb ekstreemsus peale,» tõdes Juht.

Veebis jälgitav

«Esialgse plaani kohaselt jõuan Peetri Selveri juurest Jõgevale umbes kahekümne tunniga. Samas olen juba varem mõelnud, et tahaks terve ööpäeva järjest joosta. Kui ma tunnen, et mul on distantsi lõpus veel piisavalt energiat, siis pole välistatud, et võtan suuna Tartu poole ning jooksen seni, kuni 24 tundi täis saab,» lisas ta.

Need, keda huvitab, kuidas Juhil läheb, ning tahavad talle tee äärde kaasa elama minna, saavad jooksu edenemist jälgida reaalajas sportrec.eu veebilehel. 

Foto: Graafika: Artur Kuus
Märksõnad
Tagasi üles