Sisukord
Juhtkiri
Postimees
17.05.2017
Eesti Mälumäng Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Kõik kardavad Margus Hendriksoni (1) Tagakülg Kiuslik Hendrikson võitleb õiguse eest (1) Otepää ametnikud on Hendriksoni ettepanekutest väsinud (1) Esikülg Oma naist väidetavalt süüdata ähvardanud süürlane eitab süüd Aas: EKRE ja Reformierakonna koostöö võib Tallinnas võimu muuta Eakale emale-isale oleks hea kink üks huvitav koolitus Kohus karistas vastsündinu tapnud noort naist tingimisi Majandus Välismajanduse lühiuudised Investor Mari: kevad minu portfellis Ford üritab uut hoogu saada Välismaa Rashid: ameeriklasteta Afganistani valitsus kukuks (3) Washingtoni ekspert peab NATO-lt lisavägede küsimist loogiliseks Keenia kalurid käivad järvel relvadega Tagasi eelmisse kümnendisse: NATO arutab Afganistani lisavägede saatmist (3) Trump: mul on õigus Venemaaga infot jagada Arvamus Ahto Lobjakas: Kenderi võit on terve ühiskonna võit (53) Kalev Vilgats: rongiga Pärnusse (1) Olavi Pihlamägi: kuidas tuua Eurovisiooni võit jälle Eestisse? (6) Olev Remsu: kas tulemas on teine Korea sõda? (6) Juhtkiri: kaks teist tooli Postimees 1994. aastal: Iisraeli firma TAAS vahetab ebakvaliteetsed õhutõrjesuurtükid välja Eestile sobiva relvastuse vastu Kultuur Ma otsin, otsin, otsin... Cannes'i festival paneb maksimalistidki pingutama Suur setu ja veel suurem filmimees astus ootamatult ideaalmaastikele (1) Kultuuri lühid Sport Kirsipuu: kuna Kangertil liidrikogemus puudub, on tal lihtsam Kontaveit proovib korrata Kanepi saavutust Rikberg pääses esimest korda välisklubisse Spordi lühiuudised Üle seitsme aasta taas kaarti lugev Olaf Suuder: vanuse ülempiiri pole ju keegi kehtestanud Epeenaisi ümbritseb suhete sasipundar (3) Margus Kiiver: kas näeme Portugalis uut võitjat? Rapla korvpalli edulugu: tüdrukute võistkonnast Eesti tippklubiks Tartu Kliinikum loobus kavast lammutada vana mõis Särava karjääriga teadlane Heidi-Ingrid Maaroos harjutab Kuressaares klaverit Kümnenda klassi noormees osales 12. klassi olümpiaadil ja võitis selle Rektor Volli Kalm: võin võtta kergemat sorti mürki, et ülikooli raamatukogu saab aasta jooksul remonditud Joel Juht alustab täna öösel 150 km pikkust jooksumaratoni Tallinnast Jõgevale Tartlased teevad suurpuhastust, jäätmejaamad on tehnikast punnis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kaks teist tooli

2 min lugemist
Päeva karikatuur 17.05 FOTO: Urmas Nemvalts

Eile avaldatud riigikohtu otsus tõi selguse nn kahe tooli seaduse osas. Riigikohus leidis, et ühtaegu nii riigikogu kui kohaliku volikogu liikmeks olemist lubavad seadusemuudatused on põhiseadusega kooskõlas.

Tõenäoliselt ei kao aga kahe tooli teema Eesti poliitilistest vaidlustest päriselt sellegipoolest. See on osa erakondadevastasest agendast, mille hiilgavaim esindaja oli oma kahe europarlamendi kampaaniaga Indrek Tarand ja mida kannab praeguses riigikogu koosseisus edasi vähemalt üks erakond –Vabaerakond. Hirmu võttis eelmisel suvel lühidalt kokku geograaf Garri Raagmaa: «Haldusreformi ja kahe tooli seadus koondavad võimu veelgi Toompea eliidi kätte.» (PM 21.07.2016).

Vastu saab väita, et isegi riigikogu liikmed pole taevast kukkunud eliit, ka nemad on kusagilt pärit ja neil on kodukoht. Liiatigi on paljud riigikogu liikmed olnudki varem omavalitsusjuhid ja sellist liikumist – vallavolikogust riigikogusse – peame ju igati kiiduväärseks. Miks ei võiks nad siis oma kodukoha elu korraldamises osaleda?

Kahe tooli seaduse vaidlustajad kirjutasid, et korraga mõlemal toolil istumine riivab omavalitsuse autonoomiat – riigikogulased võivad hakata volikogus vastu võtma otsuseid, mis on küll riigi huvides, aga lähevad vastuollu omavalitsuse huvidega. Riigikohus osutas, et nii riigikogu liikmel kui volikogu liikmel on vaba mandaat, mis tagab võimaluse ise oma südametunnistusest lähtudes otsustada: «Sellest, et riigikogu liige kasutab oma mandaati parlamendis kogu rahva esindajana, ei saa järeldada, et ta peaks langetama omavalitsusüksuse volikogusse kuuludes otsuseid vastuolus kohalike huvidega.» Mõlemasse esinduskogusse valitud inimene peab leidma sobiva tasakaalu ja kui ta sellega hakkama ei saa, siis riskib ta poliitilise vastutusega – sellega, et teda järgmistel valimistel enam ametisse ei valita.

Kas nn Toompea eliit või erakondade keskkontorid vallutavad kohalikud omavalitsused? On muidugi tõsi, et haldusreformiga liidetud omavalitsustes jääb volikogu kohti kokku vähemaks ja kohalik võim liigub igast elanikust nõksu võrra kaugemale. Teisalt moodustaksid 101 riigikogu liiget – eeldusel, et nad kõik ka mõnda volikogusse valitakse – ikkagi vaid väikese osa kõigist volikogude liikmetest. Pealegi pole ühelgi inimesel kohustust omavalitsuste valimistel anda hääl just riigikogu liikmele ning kohalike valimisliitude loomine on võimalik. Valija on see, kes otsustab konkureerivate kandidaatide omaduste ja ideede põhjal.

Nagu öeldud, vaidlused lähevad edasi ja vabaerakondlased ning erinevad valimisliitlased teevad kahel toolil istumisest küllap ühe oma teema sügisestel valimistel. Milline aga saab olema selle muutuse mõju, ei tea meist keegi siiski täpselt ette. Seda näitabki järgmine volikogude periood ja kui mõju peaks olema tõesti halb, on järgmisel riigikogul võimalik ses osas taas reegleid muuta.

Seotud lood
16.05.2017 18.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto