Sisukord
Kultuur
Tänane leht
17.05.2017
Eesti Mälumäng Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Kõik kardavad Margus Hendriksoni (1) Tagakülg Kiuslik Hendrikson võitleb õiguse eest (1) Otepää ametnikud on Hendriksoni ettepanekutest väsinud (1) Esikülg Oma naist väidetavalt süüdata ähvardanud süürlane eitab süüd Aas: EKRE ja Reformierakonna koostöö võib Tallinnas võimu muuta Eakale emale-isale oleks hea kink üks huvitav koolitus Kohus karistas vastsündinu tapnud noort naist tingimisi Majandus Välismajanduse lühiuudised Investor Mari: kevad minu portfellis Ford üritab uut hoogu saada Välismaa Rashid: ameeriklasteta Afganistani valitsus kukuks (3) Washingtoni ekspert peab NATO-lt lisavägede küsimist loogiliseks Keenia kalurid käivad järvel relvadega Tagasi eelmisse kümnendisse: NATO arutab Afganistani lisavägede saatmist (3) Trump: mul on õigus Venemaaga infot jagada Arvamus Ahto Lobjakas: Kenderi võit on terve ühiskonna võit (53) Kalev Vilgats: rongiga Pärnusse (1) Olavi Pihlamägi: kuidas tuua Eurovisiooni võit jälle Eestisse? (6) Olev Remsu: kas tulemas on teine Korea sõda? (6) Juhtkiri: kaks teist tooli Postimees 1994. aastal: Iisraeli firma TAAS vahetab ebakvaliteetsed õhutõrjesuurtükid välja Eestile sobiva relvastuse vastu Kultuur Ma otsin, otsin, otsin... Cannes'i festival paneb maksimalistidki pingutama Suur setu ja veel suurem filmimees astus ootamatult ideaalmaastikele (1) Kultuuri lühid Sport Kirsipuu: kuna Kangertil liidrikogemus puudub, on tal lihtsam Kontaveit proovib korrata Kanepi saavutust Rikberg pääses esimest korda välisklubisse Spordi lühiuudised Üle seitsme aasta taas kaarti lugev Olaf Suuder: vanuse ülempiiri pole ju keegi kehtestanud Epeenaisi ümbritseb suhete sasipundar (3) Margus Kiiver: kas näeme Portugalis uut võitjat? Rapla korvpalli edulugu: tüdrukute võistkonnast Eesti tippklubiks Tartu Kliinikum loobus kavast lammutada vana mõis Särava karjääriga teadlane Heidi-Ingrid Maaroos harjutab Kuressaares klaverit Kümnenda klassi noormees osales 12. klassi olümpiaadil ja võitis selle Rektor Volli Kalm: võin võtta kergemat sorti mürki, et ülikooli raamatukogu saab aasta jooksul remonditud Joel Juht alustab täna öösel 150 km pikkust jooksumaratoni Tallinnast Jõgevale Tartlased teevad suurpuhastust, jäätmejaamad on tehnikast punnis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Suur setu ja veel suurem filmimees astus ootamatult ideaalmaastikele

2 min lugemist
Arvo Kukumägi (1958-2017) FOTO: Martin Ahven

Arvo Kukumägi

9. august 1958 – 16. mai 2017

Iga sekund kirglikult elu rüüpav Kuku võib küll painduda, kukkuda – kas või linnaliinibussi alla –, aga ta ei murdu. Lavalaudadele naasnud vabahing ajab taga õnne, ja mitte ainult enese, vaid kogu universumi õnne. Nii alustas 2013. aasta mais Arvo Kukumäega tehtud intervjuud Postimehe ajakirjanik Tuuli Koch, täna meie seast lahkunud näitleja hea sõber.

Tuuli jätkas: «Kuku vaidleb ja vaimustub, iluleb ja keeb. Mängib ja väsib. Tema grimmi- ja elukulunud näos reedab sageli iga praoke üleminekut rolli, proosalisse kõrvalhetke, sest ta ei raatsi jätta juhust kasutamata. Ei raatsi jätta hetki elamata. Kui ta on olemas, siis ta on olemas. Kui teda ei ole, siis teda ei ole. Servad on teravad, nurgad voolujoonelised. Kompromissitu kaasamängija, andekuse laat. Kui on jagada, siis võtke. Parim temast. Lahke setu, kes ehitab omaenda teatrimaja, teeb nelja kinorolli ja vähemalt kahte teatritükki korraga, loob kinokooli, sehkendab kinnisvaraga, reisib, vahetab verd ja õhku.»

Teatri- ja filminäitleja Arvo Kukumägi sündis 9. augustil 1958. aastal Setumaal Litvina külas. Õppis kuni 8. klassini Saatserinna koolis (1965–1973), seejärel Värska keskkoolis (1973–1976). Kohe pärast keskkooli 1976. aastal astus ta Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedrisse, mille IX lennu lõpetas näitlejana 1980. aastal.

Kursusekaaslane Ain Lutsepp tõdes, et uudist Arvo Kukumäe lahkumisest on raske vastu võtta. «Arvo oli suure hingega, täis elujanu ja usku. Ta oli väga andekas, kuid olid asjad, mis olid vägevamad kui tema. Need ületasid tema jõu,» ütles Lutsepp lühikeses meenutuses.

Aastatel 1987–1989 õppis Moskvas Režissööride ja Stsenaristide Kõrgematel Kursustel, lõpetades mängufilmide režissöörina. Aastail 1980–1984 töötas Eesti NSV Riiklikus Noorsooteatris, kust vallandati alkoholi tarvitamise pärast. Sestpeale vabakutseline näitleja. Viinakuratiga jäi Kukumägi võitlema oma elupäevade lõpuni.

Arvo Kukumägi näitles juba kooli ajal ja on saanud ka kooliteatrite vabariiklikul festivalil parima näitleja auhinna. Filmidebüüdi tegi ta 18-aastasena, mängides Marguse rolli filmis «Tätoveering» (režissöör Peeter Simm), mis on kolmas novell noorte režissööride kassetil «Karikakramäng» (1977). Kukumägi ise on öelnud «Tätoveeringu» kohta: «Selle tegemine oli nagu unenägu. Esimene armastus on kõige võimsam. Ma armusin kõrvuni kinematograafiasse.»

Film õnnestus, Kukumäe tundlik nägu ja kandev suur plaan tegid ta kohe tuntuks, sealt edasi järgnes filmirolle juba ridamisi. Õige pea tuli ka ametlik tunnustus: «Ideaalmaastiku» (režissöör Peeter Simm, 1980) kevadkülvi voliniku Kukemeri rolli eest sai Kukumägi 1982. aastal XV üleliidulisel filmifestivalil parima meesnäitleja auhinna (kahasse teise filminäitlejaga). Kukumägi oli toona vaid 21-aastane.

Arvo Kukumägi ja Tõnu Kark filmis «Ideaalmaastik». / Kaader filmist  FOTO: rakvererahvamaja.ee

Arvo Kukumägi on mänginud rohkem kui 40 filmis, tema rollitäitmised, ükskõik ka kui episoodilised, on leidnud alati positiivset äramärkimist. Viimase olulise rolli tegi Kukumägi Rainer Sarneti filmis «November», kus ta mängis Reinu.

«November» aga ei oleks sugugi Kukumäe luigelauluks olnud – sel suvel pidi võttesse minema Hardi Volmeri film Johannes Pääsukesest. Kukumägi ootas suve väga, valmistudes põhjalikult Johannes Pääsukese Setumaa teejuhi rolliks, nüüd saab ta esimese filmimehe Pääsukesega jalutada koos mööda pilvetaguseid ideaalmaastikke.

Räägu Rein (Arvo Kukumägi) filmis  «November» / Kaader filmist  FOTO: Filmifoto
Seotud lood
16.05.2017 18.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto