Sisukord
Arvamus
Postimees
20.05.2017
Eesti Ratase hiilgus libiseb käest Uhke muuseum valmis riigi kiuste Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Horoskoop Muuseumiöö ka loomaaias Tagakülg Reservid sulavad kui lumi (3) Valga poliitik ei võta prügistamist omaks Välismaa Galerii: Leedu endine esileedi on Florida kinnisvarasobingute tõttu uurimise all Tõrjutuna tõusva päikese maal Välismaa lühid Arvamus Nõukogu esimees (1) Postimees 1932. aastal: kaitseväe lendurite lend Praagast Tallinna Isamaa magamistuba (6) Töömehe raske elu (1) Juhtkiri: publikumagnet ja tänane muuseumiöö Eesti uus suursaadik (1) EKI keelekool: kuidas filosoof ja talupoeg koos seadusi võiksid teha (1) Jelena Skulskaja veste: maailma lõpp, nagu ikka, jääb hiljaks Luule Sakkeus: kuhu oleme teel? (12) Sigrid Kõiv: tarbija päästmine Marti Aavik: «Näppude ja munadega soola mitte puutuda» ehk üks väga hästi tehtud näitus (5) Kultuur Aja auk. Briti kõige kurjem mees suri ära (2) Genka / Paul Oja. Eesti laul. Real Eesti kultuuri täheatlas: Saaremaa valss Kannapööre Eurovisioonil – muusika võitis palagani (1) Sport Tänak pääses reedel suuremast draamast Tommi Mäkinen: Toyota on Ott Tänaku palkamisest väga huvitatud Kontaveidi plaan: jätkata sähvatamist Videolugu: kas penaltilöömine on täppisteadus? Tarbija Sõõrikukohviku sõõrik mekib hää AK Peeter Langovitsi tagasivaade: rongiga Euroopasse Märkmeid haprast riigist (mida ka meie toetame) (18) Vikerkaar loeb. Natside eesrindlik uimastiriik Ira Lemberi lugude lugu Enam praktilist meelt! Romantiline rõveromaan sugudevahelisest vaenust Värske kirjaoskamatu märkmed Eesti kultuuri täheatlas: Saaremaa valss Genka / Paul Oja. Eesti laul. Real Luule Sakkeus: kuhu oleme teel? (12) Marti Aavik: «Näppude ja munadega soola mitte puutuda» ehk üks väga hästi tehtud näitus (5) Arter Türklasest ekslinnapea tahab Eesti elu edendada Hiidtehast vedav metsatööstur Margus Kohava: Kui teha suurt asja, on loomulikult nii pooldajaid kui ka vastaseid (7) Soome visionäär ehitab 1341 hobujõudu arendavat elektriautot Mu kõrvu voolas puhast kulda Filmiarvustus «Puhkuse pantvangid»: Ebaõnnestunud film ebaõnnestunud puhkusest Horoskoop Jüri Kolk: usaldusloto Tuntud inimesed meenutavad: klassiekskursioonid olid ettearvamatud Sada kitlit ja nelikümmend põlle 201 maratoni jooksnud 70-aastane naine: jooksen, kuni jaksan! (1) Kogu Eesti kodukohvitab Eesti disain vallutas Kiievi Kannapööre Eurovisioonil – muusika võitis palagani (1) Sõiduproov: Moto Guzzi V9 Bobber. Üks ja igavene armastus Lemmikuga lennukisse? Kuidas loomad reisi taluvad ning mida tuleks teada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovitsi tagasivaade: rongiga Euroopasse

2 min lugemist

Hommikulehe reklaam 22. mail 1993 andis teada, et samal päeval kell 17.10 väljub Tallinnast «Balti Ekspress» kõikjale Euroopasse ja Eesti Raudtee viib soovijad kindlalt kohale! Kirjas sihtpunktid Riia, Kaunas, Varssavi...

Sel pärastlõunal olid Balti jaamas esimesel teel seisva värvikireva ja uhke tekstiga «Balti Ekspress» kiirrongi kõrvale üles rivistatud kõik vagunisaatjad. Varikatuse all mürtsus puhkpilliorkester ja nende juures ootas oma etteastet rahvariietes naiskoor. Saabusid ametimehed eesotsas teede- ja sideminister Andi Meistriga. Peeti kõnesid, milles rõhutati rahvusvahelise liini perspektiivikust ja konkurentsivõimekust.

50-aastase vahe järel alustas jälle läänesuunaline rahvusvaheline rongiliin. Teede- ja sideminister Andi Meister: Balti Ekspress taastab rongiühenduse Euroopa südamega. Esialgu vaid Varssavisse, kuid ta lootis, et pole kaugel aeg, mil saab sõita rongiga ka Berliini ja Pariisi.

Kõnede järel lõikas minister läbi lindi ning kätles perroonil kõiki 16 vagunisaatjat ja vedurijuhte. Meeskond jäädvustati rongi juures ühispildile ja esimene reis kutsutud külalistega võis alata. BE väljus Tallinnast 17.10 ja peatus ka Tartus ja Valgas. Varssavisse jõuti läbi Riia, Kaunase ja Šeštokai järgmisel päeval kohaliku aja järgi 14.17. Juba 14.32 alustati tagasisõitu ning järgmisel päeval kell 13.10 oli kiirrong tagasi Tallinnas. Sõiduplaan koostati nii, et ka parvlaevaga Helsingist tulijad jõuaksid rongile ning reisijad saaksid sihtpunktis mugavalt ümber istuda teistesse Euroopa linnadesse suunduvatele rongidele.

Piiriületuse suhtes olid kokkulepped sõlmitud ja kogu kontroll tehti sõidu ajal. Poola piiril Šeštokais vahetati rongi, et siis juba Euroopa rööpalaiusel rongiga Varssavi jõuda. Esialgu oli kiirrongi keskmine sõidukiirus 65 km/h. Osa raudteelõike olid kehvas seisukorras ja ootasid investeeringuid.

Uus liin muutis ka reisirongi Tallinn-Minsk sõiduplaani. See hakkas sõitma vaid Vilniuseni, kuid koosseisu olid lisatud ka otseühendusvagunid Minski, Bresti, Sofiasse ja Varssavisse.

I klassi kupeekoha pileti eest tuli maksta 804 krooni, II klassi kupeekoha sai 531 ja istekoha 383 krooniga. Rongi ülem oli Rita Linde ja kiirrongi teenindas 16 vagunisaatjat. Kaheksas vagunis oli kohti 400 reisijale ning koosseisu kuulus ka restoranvagun.

Seotud lood
19.05.2017 22.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto