Sisukord
Arvamus
Postimees
18.05.2017
Eesti Dilbert Male Mälumäng Palju õnne Tagakülg Horoskoop ERSOst saab vanalinnapäevadel rokkbänd Haigekassa miinust kasvatas talvine haigusteperiood Kaitsetööstused näitasid oma leiutisi lahinguväljal Reformierakond paneks Tallinna TV kinni, teised jätaksid alles (7) Teletornis saab imetleda nostalgiahõngulisi kitleid Autorollo tsiviilasi läheb tagasi ringkonnakohtusse (1) Riigil jäi pagulastega tegelemiseks partner leidmata (2) Võitluslik hiilgeaeg Jaan Tõnissoni juhtimisel Esikülg 18. mai Hea leht teeb ennast ise Stenbocki majast lahkub lühikese aja jooksul viis inimest (5) Majandus Dubai püüab kahe uue tehissaarega meelitada ligi miljoneid turiste Limonaadimaks jõuab Euroopa Komisjoni Amservi omanik: välisettevõtja logib end välja, kui ta ei ole Eesti valitsusega rahul (2) Eesti majanduse lühiuudised Suur aadrilaskmine USA jaekaubanduses Välismaa PERSOON: Peaminister, kellele meeldib poksida Valge Maja skandaalides ilmneb uusi tahke Arvamus Mihkel Mutt: otsus õige, rõõm leige – Kenderi tõttu kannatab kunsti ja kirjanduse maine (48) Kristi Malmberg: IRL enam ei üritagi (7) Juhtkiri: erakonnad kui trollid õiguskultuuriruumis (1) Erkki Bahovski: kus on Euroopa Liidu tasakaalupunkt? (5) Juhan Paadam: eurooptimistlik Eurovisioon. Ootused, lootused ja tegelikkus Postimees 1929. aastal: kui kallis on elu Eesti eri linnades? Kultuur Kaaluta olek. Hüvasti, sõber Arvo Kukumägi (9. VIII 1958 Satse – 16. V 2017 Tallinn) Sport Spordi lühiuudised Kontaveit pani maailma esireketi vabandusi otsima (1) Põlva Servitile tõid 12. Eesti meistritiitli pikem pink ja meister-Varusk Portugali ralli pole seesama, mis Soome või Argentina ehk kruusal ja kruusal on vahe Tallinn ERSOst saab vanalinnapäevadel rokkbänd Tartu Nõo lihatööstus tegi endale Baltimaades ainulaadse juubelikingi Erakool nihutab õppeaasta piire: suvevaheaeg lõpeb juba augustis Esimese rektori mõju ulatub meie päevade haridusellu Säästu-ERM kaob peagi pildilt (1) Kust leida Tartus koolivaheajaks tööots? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kristi Malmberg: IRL enam ei üritagi

2 min lugemist
IRLi suurkogu valis uut esimeest. FOTO: Tairo Lutter

IRLi värske esimehe Helir-Valdor Seederi kandideerimine kohalikel valimistel mitte oma erakonna, vaid ühe valimisliidu ridades on kummaline. Seeder on seda küll arusaadavalt põhjendanud, ent sellest hoolimata jääb mulje, et isegi erakonna värske esimees ei pinguta enam selle hääbuva partei nimel.

IRLi toetus on praeguseks varisenud allapoole valimiskünnist, olles aprillis Emori uuringu järgi vaid 4,7 protsenti. Ühelegi teisele praeguse valitsusliidu erakonnale pole selles valitsuses olemine nii hävitavalt mõjunud. IRLi valija on traditsiooniliselt olnud parempoolse maailmavaatega rahvuslikult meelestatud pigem haritum inimene. «IRL on rahvuslik-konservatiivne erakond,» seisab siiani nende kodulehel. Mida teeb selline erakond astmelist tulumaksu kehtestavas ja eelarvet miinusesse laskvas koalitsioonis koos parteiga, kellel on koostöölepe Ühtse Venemaaga?

Kunagise staarerakonna Isamaaliidu juhte on läbi aastate süüdistatud nii põllumajanduse hävitamises kui kõiges muus, kuid nende konkurentsitult kõige kehvem otsus on olnud hoopis liitumine tollal noorte ja justkui vihaste meeste juhitud Res Publicaga. Üks pluss üks ei ole nende puhul andnud kahte. Maine on kehv, valida neid ei taheta, uusi säravaid liidreid pole enam kusagilt võtta.

Vanad isamaaliitlased on toimuva peale muidugi marus. Novembris valitsuse vahetudes ütles 1990ndatel julgeid majandusreforme teinud ekspeaminister Mart Laar Postimehele, et ta ei kujuta ette, et kunagine Isamaa läheks rahulolevalt valitsusse, mis kehtestab astmelise tulumaksu ja mille üks liige teeb koostööd Ühtse Venemaaga. Ometi see juhtus, kunagise Isamaa riismeid sisaldav IRL on sellises valitsuses.

Kunagise Isamaa raudvara, mitut ministriametit pidanud Toivo Jürgenson leiab, et praeguse koalitsiooni majanduspoliitika võib kaasa tuua selle, et järgmine valitsus peab hakkama väga suuri probleeme lahendama. Res Publica juurtega Mihhail Lotman on korduvalt öelnud, et koalitsioon Keskerakonnaga oli viga.

Erakonna uus juht Helir-Valdor Seeder peab nüüd imet tegema, et kustuvale tähele uus elu sisse puhuda. Kas ta aga suudab seda? Juhil on suur roll erakonna avaliku kuvandi loomisel ning rahvusliku meelega inimestele jääb EKRE esimehe Mart Helme jõuline kuju palju paremini meelde. Seda näitavad ka avaliku arvamuse küsitlused.

Hallus kimbutab paraku enamiku Eesti erakondade ladvikut. Seeder peab kõvasti pingutama, et uuesti valijate tähelepanu köita. Otsus mitte minna IRLi ridades kohalikele valimistele jätab aga tunde, nagu kapten põgeneks uppuvalt laevalt. Viimastest riigikogu valimistest on möödunud veidi üle kahe aasta ja võrreldes selle ajaga on IRLi populaarsus praegu kolm korda väiksem.

Juhan Partsi IRLi esinumbriks olemist peeti suureks läbikukkumiseks. Kui aga praegu midagi äkilist ette ei võeta, muutub see hoopis IRLi viimaseks parimaks tulemuseks.

Seotud lood
17.05.2017 19.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto