Sisukord
Tallinn
Tänane leht
18.05.2017
Eesti Dilbert Male Mälumäng Palju õnne Tagakülg Horoskoop ERSOst saab vanalinnapäevadel rokkbänd Haigekassa miinust kasvatas talvine haigusteperiood Kaitsetööstused näitasid oma leiutisi lahinguväljal Reformierakond paneks Tallinna TV kinni, teised jätaksid alles (7) Teletornis saab imetleda nostalgiahõngulisi kitleid Autorollo tsiviilasi läheb tagasi ringkonnakohtusse (1) Riigil jäi pagulastega tegelemiseks partner leidmata (2) Võitluslik hiilgeaeg Jaan Tõnissoni juhtimisel Esikülg 18. mai Hea leht teeb ennast ise Stenbocki majast lahkub lühikese aja jooksul viis inimest (5) Majandus Dubai püüab kahe uue tehissaarega meelitada ligi miljoneid turiste Limonaadimaks jõuab Euroopa Komisjoni Amservi omanik: välisettevõtja logib end välja, kui ta ei ole Eesti valitsusega rahul (2) Eesti majanduse lühiuudised Suur aadrilaskmine USA jaekaubanduses Välismaa PERSOON: Peaminister, kellele meeldib poksida Valge Maja skandaalides ilmneb uusi tahke Arvamus Mihkel Mutt: otsus õige, rõõm leige – Kenderi tõttu kannatab kunsti ja kirjanduse maine (48) Kristi Malmberg: IRL enam ei üritagi (7) Juhtkiri: erakonnad kui trollid õiguskultuuriruumis (1) Erkki Bahovski: kus on Euroopa Liidu tasakaalupunkt? (5) Juhan Paadam: eurooptimistlik Eurovisioon. Ootused, lootused ja tegelikkus Postimees 1929. aastal: kui kallis on elu Eesti eri linnades? Kultuur Kaaluta olek. Hüvasti, sõber Arvo Kukumägi (9. VIII 1958 Satse – 16. V 2017 Tallinn) Sport Spordi lühiuudised Kontaveit pani maailma esireketi vabandusi otsima (1) Põlva Servitile tõid 12. Eesti meistritiitli pikem pink ja meister-Varusk Portugali ralli pole seesama, mis Soome või Argentina ehk kruusal ja kruusal on vahe Tallinn ERSOst saab vanalinnapäevadel rokkbänd Tartu Nõo lihatööstus tegi endale Baltimaades ainulaadse juubelikingi Erakool nihutab õppeaasta piire: suvevaheaeg lõpeb juba augustis Esimese rektori mõju ulatub meie päevade haridusellu Säästu-ERM kaob peagi pildilt (1) Kust leida Tartus koolivaheajaks tööots? Meelelahutus Koomiks Sudoku

ERSOst saab vanalinnapäevadel rokkbänd

3 min lugemist
Dirigent Tõnu Kaljuste ja vanalinnapäevade kunstiline juht Anne Velt tutvustasid eile festivali programmi. FOTO: Albert Truuväärt

Tänavused vanalinna päevad kestavad 31. maist 4. juunini ning nende jooksul toimub üle 400 etenduse, kontserdi, näituse ja kõikvõimaliku muu ürituse.

«Programm on ülitihe, nii et kõike te nagunii läbi käia ei jõua, kuigi võite ju proovida,» ütles Kesklinna vanem Taavi Pukk.

Vanalinna päevade kunstilise juhi Anne Veldi sõnul küsitakse temalt alati, mis on vanalinna päevadel uut. «Need on meil 36. korda ja tegelikult see küsimus mulle üldse ei meeldi. Miks peab kogu aeg midagi uut välja mõtlema? Uut võib-olla on nii palju, et tänavu on väga tihe ja tugev programm Toompeal, kus igal täistunnil algab midagi uut,» ütles Velt.

«Kellele on vanalinna päevad mõeldud? Ei ole turistidele, need on meile endile. Ootame siia meie inimesi nii Tallinnast kui kaugemalt. Ja kuna selle aasta päevad kannavad pealkirja «Noor vanalinn», siis seekord keskendume ka noorsooteemale. On palju projekte, mille noored on ise välja mõelnud ja mida nad ise veavad.»

«Noore vanalinna mõttega tuli kaasa ka Nargenfestival ja 31. mail on päeva nimeks «Eksamid ja pidu». Mai lõpp on minu meelest noortele üsna vastik aeg. Sellepärast, et on nii ilus, kõik õitseb, süda laulab, võib-olla ollakse armunud ja samal ajal peab eksameid tegema,» lisas ta.

Dirigent Tõnu Kaljuste meenutas, et viimati esines ta vanalinna päevadel 36 aastat tagasi. «Vahepeal ma pole seda millegipärast teinud. Võib-olla pole ideed olnud, võib-olla pole kutsutud, ma ei tea. Aga kui Anne helistas ja pakkus võimalust avapäeva sisustada, siis ma ei pidanud palju mõtlema. Ma õpetan muusikaakadeemias dirigente ja täpselt samal ajal on meil eksamid. Ja kuna õhtul on pidulik kontsert, siis kujunes iseenesest pealkirjaks «Eksamid ja pidu»,» rääkis Kaljuste.

Tema sõnul saab festivali avapäeval alates kella 11st hommikul kuni õhtuni välja kuulata  dirigente, kes saavad bakalaureuse-, magistri- või doktorikraadi.

«Dirigent ei vaata ainult oma näppude alla, oma väikese pilli poole, vaid püüab saada erinevad muusikud ja isiksused kokku, koos tegutsema. Esimene koostegutsemine on 31. mail eksamina Jaani kirikus, kus kuulete Vivaldi suurepärast kirikumuusikat ja Arvo Pärdi «Te Deumi». Teiste seas dirigeerib minu tudeng Lõuna-Koreast, kes saab magistrikraadi. See on väga huvitav sündmus, sest Lõuna-Korea muusikaline haridus, tunnetus ja kõik muu on hoopis teistsugune, kui me võime ette kujutada,» lausus Kaljuste.

Muuhulgas saab Hopneri majas kuulata Raimo Kangro «Vesiseid kaanoneid». «Need on esiettekandes, sest kuigi Raimo Kangro on meie seast ammu lahkunud, pole «Vesiseid kaanoneid» kunagi esitatud,» ütles dirigent.

Päeva jooksul toimuvad kontserdid on tema sõnul soojenduseks ERSO õhtusele esinemisele Raekoja platsil.

«ERSO kannab ette Hans Eki tantsumuusikasümfoonia. Need on kõige suuremad hitid, mis tantsusaalides kõlavad, aga need on elektroonilisest muusikast üle kantud sümfooniaorkestri pillidele. Kontserdi lõpus tõusevad mõned sümfooniaorkestri pillimängijad püsti ja neist saavad rokkbändi liikmed. Ma loodan, et see kontsert teid liigutab. Ma palun kõikidel, kes publiku hulgas on, liigutada ennast kasvõi sentimeetri võrra. Sest teatavasti ei ole tantsumuusika kuulamiseks ja selle muusikaga kontakti saamiseks peaksite liikuma,» ütles Kaljuste.

Vanalinnapäevade programmijuhi Katrin Valkna sõnul on kogu programm väga hea ja südamega kokku pandud. Ta tõstis esile niinimetatud valikprogrammi. «Meie valikprogrammis on 11 esinemist, millele on võimalik pileteid soetada juba nüüd. Esinejate seas on näiteks Kadri Voorand Quartet. Samuti Maarja Nuut, kelle puhul võib tõesti uhkust tunda, et tema esinemiskavasse mahtusid ka vanalinna päevad,» ütles Valkna. Valikprogrammis on veel Doris Karvea ja Robert Jürjendali luule- ja muusikakava «Päike on armastus», Andrus Vaariku monoetendus «Elu on parim meelelahutus» ja muid väga eripalgelisi esinemisi.

Festivali kava on kättesaadav vanalinnapäevade kodulehelt.

Seotud lood
17.05.2017 19.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto