Sisukord
Arvamus
Tänane leht
18.05.2017
Eesti Dilbert Male Mälumäng Palju õnne Tagakülg Horoskoop ERSOst saab vanalinnapäevadel rokkbänd Haigekassa miinust kasvatas talvine haigusteperiood Kaitsetööstused näitasid oma leiutisi lahinguväljal Reformierakond paneks Tallinna TV kinni, teised jätaksid alles (7) Teletornis saab imetleda nostalgiahõngulisi kitleid Autorollo tsiviilasi läheb tagasi ringkonnakohtusse (1) Riigil jäi pagulastega tegelemiseks partner leidmata (2) Võitluslik hiilgeaeg Jaan Tõnissoni juhtimisel Esikülg 18. mai Hea leht teeb ennast ise Stenbocki majast lahkub lühikese aja jooksul viis inimest (5) Majandus Dubai püüab kahe uue tehissaarega meelitada ligi miljoneid turiste Limonaadimaks jõuab Euroopa Komisjoni Amservi omanik: välisettevõtja logib end välja, kui ta ei ole Eesti valitsusega rahul (2) Eesti majanduse lühiuudised Suur aadrilaskmine USA jaekaubanduses Välismaa PERSOON: Peaminister, kellele meeldib poksida Valge Maja skandaalides ilmneb uusi tahke Arvamus Mihkel Mutt: otsus õige, rõõm leige – Kenderi tõttu kannatab kunsti ja kirjanduse maine (48) Kristi Malmberg: IRL enam ei üritagi (7) Juhtkiri: erakonnad kui trollid õiguskultuuriruumis (1) Erkki Bahovski: kus on Euroopa Liidu tasakaalupunkt? (5) Juhan Paadam: eurooptimistlik Eurovisioon. Ootused, lootused ja tegelikkus Postimees 1929. aastal: kui kallis on elu Eesti eri linnades? Kultuur Kaaluta olek. Hüvasti, sõber Arvo Kukumägi (9. VIII 1958 Satse – 16. V 2017 Tallinn) Sport Spordi lühiuudised Kontaveit pani maailma esireketi vabandusi otsima (1) Põlva Servitile tõid 12. Eesti meistritiitli pikem pink ja meister-Varusk Portugali ralli pole seesama, mis Soome või Argentina ehk kruusal ja kruusal on vahe Tallinn ERSOst saab vanalinnapäevadel rokkbänd Tartu Nõo lihatööstus tegi endale Baltimaades ainulaadse juubelikingi Erakool nihutab õppeaasta piire: suvevaheaeg lõpeb juba augustis Esimese rektori mõju ulatub meie päevade haridusellu Säästu-ERM kaob peagi pildilt (1) Kust leida Tartus koolivaheajaks tööots? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: erakonnad kui trollid õiguskultuuriruumis

2 min lugemist
Riigikogu istung FOTO: Liis Treimann

«Eila lammaliha, täna lammaliha, ja omme, kuramus, paistab jälle lammas olema,» ütleb üks «tahumata näoga» troll, kelle keel oli «viisakast võõrastetoakeelest kaugel, nii väga kaugel» J. R. R Tolkieni raamatus «Kääbik». Kahjuks näivad meie võimuerakonnad just samasuguste trollidena, kui räägime heast õigusloomest. Kobareelnõud ei paista vaatamata kriitikale Toompealt taanduvat, vaid muutuvat igapäevaseks menüüks. Nagu trollide küpsetatud lambaliha. Kusjuures pole vahet, kes parajasti võimupiruka juures on.

Riigikogus oli eile opositsiooni sõnutsi niinimetatud superkolmapäev: 24 eelnõu arutelu, 17 esimesel lugemisel. Sealhulgas jõudis maratonmenetlusse palju avalikku tähelepanu ja kriitikat saanud maksupakett koos järjekordse kobaraga. Opositsiooni, ettevõtjate ja mitme ühiskondliku organisatsiooni kriitikal on alust: juba kurikuulsaks saanud panditulumaks, magusamaks, ettevõtluses kasutatavate autode maksustamine ja muu mõjutavad kogu majanduskeskkonda ning selgitused on jäänud lahjaks. Võimuliit vajab eelarvesse lisaraha, aga paljud asjad tehakse tuleviku arvel, kiirustades ning laiemale  mõjule tähelepanu pööramata.

Samas tuleks aga parlamendierakondadele – ka neile, kes praegu valju häält teevad – kasuks pilk peeglisse heita. Armastus kobarana esitatud eelnõude vastu hakkab Eesti õigusruumis juba pikaks ja ebameeldivaks traditsiooniks kujunema. Ning võimalik, et just seda praktikat jätkates minnakse kõige enam vastuollu hea õigusloome tavaga.

2016. aasta lõpus võttis valitsus vastu tulumaksuseaduse, sotsiaalmaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse ning pälvis sellega Teenusmajanduse Koja konkursil aasta halvima seaduse tiitli. Paraku võeti sellega üle eelkäijate käitumine. Ka aasta varem tunnistati samal konkursil praakseaduseks kobarseadus. Kriitikat tõrjutakse ühtviisi: «teised tegid ka» või «see ei olegi kobar, sest kõik muudatused on omavahel seotud».

«Õigustus, et teised tegid ka nii ja eelmise valitsuse vead vajasid kiiresti parandamist, ei aita meid surnud ringist välja. Ei maksa unustada, et valitsused ei ole igavesed, ja sageli osatakse alles opositsioonis olles hinnata hea õigusloome tähtsust. Õiguskultuuri kui poliitilise kultuuri osa tuleb võimestada ka võimul olles,» kirjutasid Postimehes žürii liikmed Jüri Saar ja Allar Jõks (PM 21.02).

Avalikkus ei tohi sellise käitumisega leppida. Erakonnad peavad meie esindusdemokraatia hoidmiseks ja arendamiseks tunnetama oma kaalukat rolli ja vastutust ühiskonna ees. Seaduskobaraid on teravmeelselt võrreldud Brežnevi pakikestega. Nõukogude Liidu stagnaaja vaimule ei peaks meie võimukoridorides kohta olema.

Seotud lood
17.05.2017 19.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto