Sisukord
Kultuur
Postimees
20.05.2017
Eesti Ratase hiilgus libiseb käest Uhke muuseum valmis riigi kiuste Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Horoskoop Muuseumiöö ka loomaaias Tagakülg Reservid sulavad kui lumi (3) Valga poliitik ei võta prügistamist omaks Välismaa Galerii: Leedu endine esileedi on Florida kinnisvarasobingute tõttu uurimise all Tõrjutuna tõusva päikese maal Välismaa lühid Arvamus Nõukogu esimees (1) Postimees 1932. aastal: kaitseväe lendurite lend Praagast Tallinna Isamaa magamistuba (6) Töömehe raske elu (1) Juhtkiri: publikumagnet ja tänane muuseumiöö Eesti uus suursaadik (1) EKI keelekool: kuidas filosoof ja talupoeg koos seadusi võiksid teha (1) Jelena Skulskaja veste: maailma lõpp, nagu ikka, jääb hiljaks Luule Sakkeus: kuhu oleme teel? (12) Sigrid Kõiv: tarbija päästmine Marti Aavik: «Näppude ja munadega soola mitte puutuda» ehk üks väga hästi tehtud näitus (5) Kultuur Aja auk. Briti kõige kurjem mees suri ära (2) Genka / Paul Oja. Eesti laul. Real Eesti kultuuri täheatlas: Saaremaa valss Kannapööre Eurovisioonil – muusika võitis palagani (1) Sport Tänak pääses reedel suuremast draamast Tommi Mäkinen: Toyota on Ott Tänaku palkamisest väga huvitatud Kontaveidi plaan: jätkata sähvatamist Videolugu: kas penaltilöömine on täppisteadus? Tarbija Sõõrikukohviku sõõrik mekib hää AK Peeter Langovitsi tagasivaade: rongiga Euroopasse Märkmeid haprast riigist (mida ka meie toetame) (18) Vikerkaar loeb. Natside eesrindlik uimastiriik Ira Lemberi lugude lugu Enam praktilist meelt! Romantiline rõveromaan sugudevahelisest vaenust Värske kirjaoskamatu märkmed Eesti kultuuri täheatlas: Saaremaa valss Genka / Paul Oja. Eesti laul. Real Luule Sakkeus: kuhu oleme teel? (12) Marti Aavik: «Näppude ja munadega soola mitte puutuda» ehk üks väga hästi tehtud näitus (5) Arter Türklasest ekslinnapea tahab Eesti elu edendada Hiidtehast vedav metsatööstur Margus Kohava: Kui teha suurt asja, on loomulikult nii pooldajaid kui ka vastaseid (7) Soome visionäär ehitab 1341 hobujõudu arendavat elektriautot Mu kõrvu voolas puhast kulda Filmiarvustus «Puhkuse pantvangid»: Ebaõnnestunud film ebaõnnestunud puhkusest Horoskoop Jüri Kolk: usaldusloto Tuntud inimesed meenutavad: klassiekskursioonid olid ettearvamatud Sada kitlit ja nelikümmend põlle 201 maratoni jooksnud 70-aastane naine: jooksen, kuni jaksan! (1) Kogu Eesti kodukohvitab Eesti disain vallutas Kiievi Kannapööre Eurovisioonil – muusika võitis palagani (1) Sõiduproov: Moto Guzzi V9 Bobber. Üks ja igavene armastus Lemmikuga lennukisse? Kuidas loomad reisi taluvad ning mida tuleks teada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aja auk. Briti kõige kurjem mees suri ära

2 min lugemist
Myra Hindley ja Ian Brady FOTO: Kuvatõmmis

Temaga on nüüd kõik. Nädala alguses saabus Inglismaalt uudis, et 79 aasta vanuses on surnud üks 20. sajandi hirmsamaid inimesi – briti sarimõrvar Ian Brady. Brady tappis ajavahemikus 1963–1965 koos oma pruudi Myra Hindleyga Manchesteris viis last vanuses 10–17. Briti press tundis seda juhtumit nime all «Moors murders».

Nende strateegia oli laps kaasa meelitada ja viia ta Manchesteri ümbruses asuvale mägisele rabamaale, kus siis Brady vägistas, tappis ja fotohuvilisena ka fotodokumenteeris aktsiooni.

Laste kadumine tõi kaasa ülelinnalise õõvalaine ja tuhandeid neid otsivad inimesed kõleda tööstuslinna kõledas udus on jätnud märgi ka briti popkultuuri. Kohtuprotsessi juhatanud kohtunik nimetas Bradyt uskumatult kurjaks ja Hindleyt briti kõige kurjemaks naiseks. Kui 80ndatel võeti rääkida ka Brady-Hindley võimalikust kunagisest ennetähtaegsest vabastamisest (surmanuhtluse puudumise tõttu mõisteti mõlemale mitmekordsed eluaegsed), olevat Margaret Thatcher isiklikult seisnud selle eest, et midagi säärast kunagi ei juhtuks.

Sellisest vaakumilaadsest terminist nagu «puhas kurjus» on nende puhul võetud ka kõneleda. Ian Brady oli Šotimaalt pärit nooruk, kes oli paar korda noortevanglasse sattunud ning kellel oli tärganud huvi transgressiivse kirjanduse vastu. Talle meeldisid Hitleri ja markii De Sade’i mõtted ja vaated. Ta tundis huvi saksa keele ja muu saksapärase vastu.

Manchesteri kohalik, vaesest ja vägivaldsest perest pärit Myra Hindley töötas enne Bradyga kohtumist tehases ja töökaaslased hindasid teda. Pärast kohtumist blondeeris ta aga juuksed, sest nii oli aarialikum, ning hakkas käima raamatukogus. Brady kudus eespool mainitud moraaliüleste mõtlejate pealiskaudsest lugemisest saadud inspiratsioonile tuginedes põlve otsas nn filosoofia, mille üheks sõlmpunktiks oli «perfektne mõrv».

Briti popkultuur leidis neis nii kangelasi kui antikangelasi. Ansambel The Smiths kirjutas loo «Suffer Little Children», milles Morrissey psühhopaadiduo tegemistest laulis. Morrissey on rääkinud, kuidas ta nende kadunud lastega suhestus, kuna oleks võinud vabalt olla üks neist.

Industriaalpioneerid ja suured perversioonisõbrad bändist Throbbing Gristle salvestasid 1976. aastal loo «Very Friendly», mis algab sõnadega: «It was just an ordinary day in Manchester / Ian Brady and Myra Hindley, drinking German wine.» Oli tavaline päev Manchesteris ning Ian Brady ja Myra Hindley jõid saksa veini. Tõepoolest, lisaks kõigele muule saksapärasele maitses Bradyle väga ka saksa vein.

Punk-kultuur armastas ärritavaid teemasid, muu hulgas Hitlerit ja haakriste, ning soodsat vastuvõttu pälvisid ka Brady-Hindley. Hilisem Pretendersi laulja Chrissie Hynde tegi koos hilisema Visage’i juhtmehe Steve Strange’iga vähetuntud punkbändi Moors Murderers, Sex Pistols palus 1979. aasta loos «No One Is Innocent» jumalal päästa teiste hulgas Ian Brady ja Myra Hindley (ka Martin Bormanni ja ülejäänud redus olevad natsid), Derek Jarmani punkfilmis «Jubilee» teatab kuulus punk-skeene inimene Jordan, et tema lapseea iidoliks oli Myra Hindley.

Myra Hindley suri aastal 2002, olles enne seda korduvalt väitnud, et on leidnud jumala ja on muutunud inimene. Ian Brady kahetsust välja ei näidanud, küll aga meeldis talle pidada näljastreiki.

Seotud lood
19.05.2017 22.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto