Sisukord
Kultuur
Postimees
20.05.2017
Eesti Ratase hiilgus libiseb käest Uhke muuseum valmis riigi kiuste Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Horoskoop Muuseumiöö ka loomaaias Tagakülg Reservid sulavad kui lumi (3) Valga poliitik ei võta prügistamist omaks Välismaa Galerii: Leedu endine esileedi on Florida kinnisvarasobingute tõttu uurimise all Tõrjutuna tõusva päikese maal Välismaa lühid Arvamus Nõukogu esimees (1) Postimees 1932. aastal: kaitseväe lendurite lend Praagast Tallinna Isamaa magamistuba (6) Töömehe raske elu (1) Juhtkiri: publikumagnet ja tänane muuseumiöö Eesti uus suursaadik (1) EKI keelekool: kuidas filosoof ja talupoeg koos seadusi võiksid teha (1) Jelena Skulskaja veste: maailma lõpp, nagu ikka, jääb hiljaks Luule Sakkeus: kuhu oleme teel? (12) Sigrid Kõiv: tarbija päästmine Marti Aavik: «Näppude ja munadega soola mitte puutuda» ehk üks väga hästi tehtud näitus (5) Kultuur Aja auk. Briti kõige kurjem mees suri ära (2) Genka / Paul Oja. Eesti laul. Real Eesti kultuuri täheatlas: Saaremaa valss Kannapööre Eurovisioonil – muusika võitis palagani (1) Sport Tänak pääses reedel suuremast draamast Tommi Mäkinen: Toyota on Ott Tänaku palkamisest väga huvitatud Kontaveidi plaan: jätkata sähvatamist Videolugu: kas penaltilöömine on täppisteadus? Tarbija Sõõrikukohviku sõõrik mekib hää AK Peeter Langovitsi tagasivaade: rongiga Euroopasse Märkmeid haprast riigist (mida ka meie toetame) (18) Vikerkaar loeb. Natside eesrindlik uimastiriik Ira Lemberi lugude lugu Enam praktilist meelt! Romantiline rõveromaan sugudevahelisest vaenust Värske kirjaoskamatu märkmed Eesti kultuuri täheatlas: Saaremaa valss Genka / Paul Oja. Eesti laul. Real Luule Sakkeus: kuhu oleme teel? (12) Marti Aavik: «Näppude ja munadega soola mitte puutuda» ehk üks väga hästi tehtud näitus (5) Arter Türklasest ekslinnapea tahab Eesti elu edendada Hiidtehast vedav metsatööstur Margus Kohava: Kui teha suurt asja, on loomulikult nii pooldajaid kui ka vastaseid (7) Soome visionäär ehitab 1341 hobujõudu arendavat elektriautot Mu kõrvu voolas puhast kulda Filmiarvustus «Puhkuse pantvangid»: Ebaõnnestunud film ebaõnnestunud puhkusest Horoskoop Jüri Kolk: usaldusloto Tuntud inimesed meenutavad: klassiekskursioonid olid ettearvamatud Sada kitlit ja nelikümmend põlle 201 maratoni jooksnud 70-aastane naine: jooksen, kuni jaksan! (1) Kogu Eesti kodukohvitab Eesti disain vallutas Kiievi Kannapööre Eurovisioonil – muusika võitis palagani (1) Sõiduproov: Moto Guzzi V9 Bobber. Üks ja igavene armastus Lemmikuga lennukisse? Kuidas loomad reisi taluvad ning mida tuleks teada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Genka / Paul Oja. Eesti laul. Real

2 min lugemist
Genka ja Paul Oja FOTO: Legendaarne Records

Genka / Paul Oja

Mixtape No 1

Legendaarne Records

Hinne:5

Pool moodsast räpist põhineb hedonismil, teine pool ärplemisel. Vägagi žanritruud Genka ja Paul Oja ei tee samas nagu ei ühte ega teist, aga virutavad ikkagi otse kollektiivse alateadvuse diafragmasse. Nad ei süüdista ega peedista, pigem kaardistavad. On justkui eemal ja samas kõrvuni sees. Egovaba «Mixtape No 1» tuli ootamatult. Tuli ja jäi.

Tõesti ei mäleta, kas mixtape kui selline on kunagi olnud Postimehe nädala plaat. Vist ei ole. Ja kui läheb aasta parimate reliiside valimiseks, siis ka ei tea, mis saab, tehniliselt mixtape justkui ei kvalifitseeruks, aga teisalt, miks mitte? Pealegi on see ju sisu ja vormi poolest absoluutne supermaterjal. Valus ja lõikav, haarav ja tummine. Tihedad riimid, vinged biidid. «Asi on sisus, mitte promos / see pole limpsijoomine slo-mos, ei otsi Nokiat ega narratiivi, panen bitch-blogijad kõik karantiini». See on Liis, kes «täna öösel ei maga / sõbrannadega rõngastavad naba». See on «Erki tahtis saada pruuniks teiseks juuniks / seda Agnest oma pruudiks seega hakkas narkomuuliks». Genka lüürika on halastamatu ja lõikavalt vaimukas, süsimusta huumori, nutikate sõnamängude ja salvava täpsusega. Mis riimub sõnakombinatsiooniga «Tanel Padar ja Vallatud Vestid»? Aga mis muu kui «täispissitud rasedustestid»! Loogiline. Tekstiline meistriteos, kümned rohkem või vähem peidetud vihjed pop- ja subkultuurile. Tähelepanuväärselt tihe tekstuur, mis siiski ei väsita, pigem ikka vastupidi. Mõtestatud intensiivne tekst, mis uinutavaid mõttepause ei jäta.

Rütmiteadlase Paul Oja biidid on samuti tase omaette, eufoorilisest reggaeton-raveʼist electro-hopini välja, perfektselt välja mõõdetud ja samas eufooriliselt spontaansed. Osalt on tegemist omaloominguga, osalt teiste artistide loomingu taaskasutusega. Rolf Roosalu, Cool D, Mauno Meesit, Tehnoloogiline Päike, Põhja Konn ja teised. Paaris kohas ka Jaak Joalat tema yacht-rockʼi perioodist.

Parimad asjad on tasuta. Genka/Paul Oja elektriline, lopsakas ja ekstaatiline «Mixtape N1» on. Legendaarse kodulehelt vabalt saadav. «Mixtape No 1» kraabib aega ja südametunnistust, kõneleb eestluse kui sellise üldisest olemusest ja mentaliteedist eriliselt haaraval viisil ning sada korda rohkem kui mingi poleeritud eurolaulutsirkus.

Seotud lood
19.05.2017 22.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto