Sisukord
Arvamus
Tänane leht
19.05.2017
Eesti Mälumäng Riik tahab Haapsalu raudteetammi ettevõtjatelt tagasi osta (14) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Eesti lühiuudised Tagakülg Koorijuhid arvustasid Kõlvarti väljaütlemisi Ropkamõisa rahvas korraldas oma peo Esikülg 19. mai Mis toimub 19.05 Uuenenud Balti jaama turg avab täna uksed (1) Võimust ilma jäänud Reformierakond asus pealetungile (31) Nagu ma näen, räägin tühja tooliga... Majandus Tuleva pensionifondid alustasid nigelalt Opositsioon grillis Simsonit raudtee pärast Trumpi mesinädalad turgudega said läbi Majanduse lühiuudised Sõnajalad ostsid Soome tuulikulabade tehase Välismaa Eriuurija võtab sihikule Donald Trumpi ja Venemaa Ekspert: Saksamaa võiks otsekohe kaitsekulud kahe protsendini tõsta Välismaa lühiuudised 19.05.2017 «Karmi» Brexitit lubav May püüab hääli ka vasakult Arvamus Juhtkiri: Eesti valik: edasi või tagasi (2) Edasi 1989. aastal: Emajõel Caroluse hukkumispaigas Ivan Makarov: väike orden Bashar al-Assadile aitaks mõnel erakonnal kindlasti kohalikel valimistel hääli püüda Indrek Tarand: parteilased, kui kaua te meie kannatlikkust veel proovida julgete? (13) Andrus Karnau: mürgine prügiäri Kultuur Kunstnik võtab ette reisi maailma lõppu Paavo Järvi tegi La Scalas erakordse kolmikdebüüdi Mõõdukalt romantiline märul 20. sajandi esimesest genotsiidist Sport Spordi lühiuudised Kris Meeke teeb puust ja punaseks, miks tal on Ott Tänaku ees eelis Soome hokikoondis sai lõpuks oma mängu käima Kas MM-tiitli jagavad M-Sport ja Hyundai? Õhkkond Tänaku-Järveoja WRC-masinas: palju tööd, vähe mula Kontaveidi ründav stiil ja terav serv murravad järjepanu maailma tippe (2) Mustlase püss paugutas Kalevi võidule Tänak: Portugalis peab õnne olema Fenerbahce suur võimalus Tallinn Uuenenud Balti jaama turg avab täna uksed (1) Tartu Tartu kuulsa Vilde söögikoha võtab üle Vein ja Vine (1) Parim nädalavahetus tomatite istutamiseks on käes «Kalevipojast» pilteepost loov hobiarheoloog avastas Kalevi külast põneva muistise Linnavolinik: võtame võimu volikogule tagasi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Eesti valik: edasi või tagasi

2 min lugemist
Stenbocki maja FOTO: Sander Ilvest

Seoses Keskerakonna, IRLi ja sotsiaaldemokraatide valitsuskoalitsiooniga on palju räägitud pöördest vasakule. Suuremas osas oli ühiskond veel hiljaaegu uue valitsuse suhtes äraootaval seisukohal. Ka Jüri Ratas on vaatamata tobenaljakalt ümmargusele lobale ja paralleelsetele vastustele jätnud oma eelkäijast Taavi Rõivasest empaatiavõimelisema mulje. Eesti mõttes on tegu võimeka poliitikuga, kuna keskmise poliitiku taseme paneb lõppkokkuvõttes paika keskmise valija tase.

Kuid Ratas Rataseks ja vasakpööre vasakpöördeks, sest peamisi ootusi ehk Eesti väljatoomist poliitilisest ja majanduslikust seisakust ei ole praegune valitsus täitma asunud, ehkki möödunud aasta lõpus see kärarikkalt välja reklaamiti. Selle asemel on jäänud sotsidele ja IRLi poliitikutele koalitsioonis väiksema venna roll, kellel tuleb võimu juures püsimiseks teha nägu, nagu erineks Savisaareta Keskerakond Savisaare Keskerakonnast, ning suruda silmad kinni labase populismi ja konfliktide õhutamise ees, mida Keskerakonna liikmed harrastavad. Samuti tuleb silmad sulgeda Tallinna maksumaksja raha eest käigus hoitava primitiivse ja oma infantiilsuses pigem arenguriikidesse sobiva propagandaaparaadi tegevuse ees.

Möödunudsügisene valitsusvahetus on toonud ainsa käega katsutava tulemusena selle, et Keskerakonnas õnnestus vabaneda Edgar Savisaarest ning vahetusmeestepingile õnnestus mõneks ajaks istutada Reformierakond. Viimane oli positiivne seetõttu, et tolle erakonna juhtivpoliitikud vaevlesid selgelt nartsissismi käes kuni selleni välja, et oma erakonda ja iseend samastati Eesti riigiga.

Nüüd on küsimus, kuidas edasi minna. Võimalusi on mitu, kuid Eesti poliitikas ei tule langetada mitte valikut, kas paremale või vasakule, vaid hoopis otsustada, kas edasi või tagasi, kuna teatud jõudude eesmärk on Eesti sisepoliitikas aega tagasi pöörata.

Keskerakond on end viimaste kuude jooksul valitsuskõlbmatuna tõestanud ja viimastel päevadel on elavalt spekuleeritud ka uute võimalike valitsuse koosseisude üle. Muuhulgas pole välistatud Reformierakonna, IRLi ja EKRE kooslust. Uue juhiga Reformierakond soovib varumeestepingilt kahtlemata tagasi mängu saada, ka IRLile tähendaks praeguses koalitsioonis jätkamine eksistentsi lõppu.

EKRE valitsusse pääsemist on võrreldud põlissoomlaste valitsusse minekuga, kuid võiks ju tõmmata paralleele Eesti enda ajalooga. 2003. aastal viis padupopulistide õhutatud pööbli mäss establishment’i vastu valitsusse Res Publica, kes võeti sinna, näitamaks erakonna valijatele, et vahet pole, kas nende valitud populistid on valitsuses või mitte. Lühikese ajaga tõestasid nad oma valitsuskõlbmatust ja pole põhjust arvata, et EKRE oleks praegu valitsusse sobivam kui Res Publica möödunud kümnendil.

Seotud lood
18.05.2017 20.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto