Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
20.05.2017
Eesti Ratase hiilgus libiseb käest Uhke muuseum valmis riigi kiuste Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Horoskoop Muuseumiöö ka loomaaias Tagakülg Reservid sulavad kui lumi (3) Valga poliitik ei võta prügistamist omaks Välismaa Galerii: Leedu endine esileedi on Florida kinnisvarasobingute tõttu uurimise all Tõrjutuna tõusva päikese maal Välismaa lühid Arvamus Nõukogu esimees (1) Postimees 1932. aastal: kaitseväe lendurite lend Praagast Tallinna Isamaa magamistuba (6) Töömehe raske elu (1) Juhtkiri: publikumagnet ja tänane muuseumiöö Eesti uus suursaadik (1) EKI keelekool: kuidas filosoof ja talupoeg koos seadusi võiksid teha (1) Jelena Skulskaja veste: maailma lõpp, nagu ikka, jääb hiljaks Luule Sakkeus: kuhu oleme teel? (12) Sigrid Kõiv: tarbija päästmine Marti Aavik: «Näppude ja munadega soola mitte puutuda» ehk üks väga hästi tehtud näitus (5) Kultuur Aja auk. Briti kõige kurjem mees suri ära (2) Genka / Paul Oja. Eesti laul. Real Eesti kultuuri täheatlas: Saaremaa valss Kannapööre Eurovisioonil – muusika võitis palagani (1) Sport Tänak pääses reedel suuremast draamast Tommi Mäkinen: Toyota on Ott Tänaku palkamisest väga huvitatud Kontaveidi plaan: jätkata sähvatamist Videolugu: kas penaltilöömine on täppisteadus? Tarbija Sõõrikukohviku sõõrik mekib hää AK Peeter Langovitsi tagasivaade: rongiga Euroopasse Märkmeid haprast riigist (mida ka meie toetame) (18) Vikerkaar loeb. Natside eesrindlik uimastiriik Ira Lemberi lugude lugu Enam praktilist meelt! Romantiline rõveromaan sugudevahelisest vaenust Värske kirjaoskamatu märkmed Eesti kultuuri täheatlas: Saaremaa valss Genka / Paul Oja. Eesti laul. Real Luule Sakkeus: kuhu oleme teel? (12) Marti Aavik: «Näppude ja munadega soola mitte puutuda» ehk üks väga hästi tehtud näitus (5) Arter Türklasest ekslinnapea tahab Eesti elu edendada Hiidtehast vedav metsatööstur Margus Kohava: Kui teha suurt asja, on loomulikult nii pooldajaid kui ka vastaseid (7) Soome visionäär ehitab 1341 hobujõudu arendavat elektriautot Mu kõrvu voolas puhast kulda Filmiarvustus «Puhkuse pantvangid»: Ebaõnnestunud film ebaõnnestunud puhkusest Horoskoop Jüri Kolk: usaldusloto Tuntud inimesed meenutavad: klassiekskursioonid olid ettearvamatud Sada kitlit ja nelikümmend põlle 201 maratoni jooksnud 70-aastane naine: jooksen, kuni jaksan! (1) Kogu Eesti kodukohvitab Eesti disain vallutas Kiievi Kannapööre Eurovisioonil – muusika võitis palagani (1) Sõiduproov: Moto Guzzi V9 Bobber. Üks ja igavene armastus Lemmikuga lennukisse? Kuidas loomad reisi taluvad ning mida tuleks teada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: publikumagnet ja tänane muuseumiöö

2 min lugemist
Mootorispordi muuseum Turba vanas elektrijaamas. FOTO: Eero Vabamägi / Postimees

Tänasest lehest leiate loo ärimehest, kes ehitas oma kulu ja kirjadega viie miljoni euro eest Turba asulasse mootorispordi muuseumi. Täna on ka üle Eesti muuseumide öö – osalevad muuseumid avavad oma uksed kella 18–23 ning sel ajal on sissepääs tasuta.

Mootorispordi muuseum on muljet avaldav hoonena, aga ka ekspositsiooni ja sünniloo mõttes. Saab vaid imestada ja kiita, kui inimene on valmis panustama muuseumi loomisse nii palju oma raha ja tööd ning looma nõnda midagi, mis on lõpuks väärtuslik tervele Eestile. Muidugi on kurb lugeda, et riiklikke toetusi jagavad asutused EAS ja PRIA ei suutnud leida selles ettevõtmises midagi toetamisväärset.

See muuseum, kui ta suvel avatakse, on kindlasti üks huvitavamaid uusi kohti, kus ära käia. Ja võib ennustada, et see muuseum saab ka välismaiste turismiväljaannete jaoks olema üks Eesti maiuspaladest, mida kindlasti ära märgitakse.

Eestil on igati uhke mootorispordi ajalugu. Eestlased võitsid endiste sotsialismimaade sarju nii vormelite, ralliautode kui mootorratastega. Need on lood, mida ajalugu peab mäletama. Ja nüüd tegid selle muusemi ära eraettevõtjad. Seal, kus riigi tugi pidanuks olema kui mitte kohustuslik, siis vähemalt eeldatav. Ja see maksis viis miljoni eurot. Seda raha ei teeni ettevõtjad muuseumist kunagi tagasi, kuid see ilmselgelt polegi eesmärk.

Üks toetuste jagamise asutus põhjendas keeldumist sellega, et töötajaid saab muuseumis olema hirmus vähe. Tõsi, muuseum ei hakka andma kõigile väikese Turba asula inimestele tööd, kuid ta teeb palju tähtsamat – viib selle asula Eesti mõistes kaardile. Sest olgem ausad, isegi paljudes suurtes riikides pole nii põneva ekspositsiooniga ja uhket mootorispordi muuseumi.

Ka Eesti muuseumide üldpilt arvudes on vägagi rõõmustav. Meie kolm ja pool miljonit muuseumikülastust eelmisel aastal on elanike arvu kohta Euroopa suurim. Järelikult suudavad me muuseumid teha väga hästi just seda, mida nad veel viisteist aastat tagasi ei suutnud – meelitada inimesi kohale. Ka Eesti Rahva Muuseumi kohta on juba praegu selge, et tegu on lisaks kõigele publikumagnetiga. Skeptikutel, kes ütlesid, et kes seal ikka käima hakkavad, ei olnud õigus. Muuseumid on Eestis kujunenud asutusteks, millel on kahtlemata selge positiivne mõju ka turismimajandusele.

Tasub meenutada, et muuseumiehitused on meil toimunud Euroopa Liidu raha toel ja nagu tänase lehe näitestki loeme, ka eraraha eest. Selge, et edu ei püsi iseenesest ning riigil tuleb neid praegu õitsvaid taimi ka edaspidi kasta.

Ja edukateks publikumagnetiteks kujundatud muuseumides tuleb ilmselgelt küsida ka seda, kus on õige tasakaal meelelahutuslike elementide ja süvenemist ning mõistmist võimaldava ekspositsiooni vahel.

Seotud lood
19.05.2017 22.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto