Sisukord
Krimi
Tänane leht
22.05.2017
Eesti Riik ähvardab eesti keele õpetajalt kodakondsuse võtta (1) Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop ERRi nõukogu ei jaga Veidemanni hirme (1) Talgulised tegid korda Tõnissoni sünnikodu õue ja aidalaka Eesti lühiuudised Majanduse lühiuudised Kaitseväe suurõppusel Kevadtorm seitse vigastatut (1) SEB Maijooksul lustisid sportlikud daamid Käbidest arvutiteni – Eestis on iga asja jaoks muuseum Tänavafestival terakese muuseumikultuuriga Postimees sõidab rongiga Berliini: Pikk päevatee Kaunasest Berliini (6) Majandus Ansip: elame mobiilside hinnavõbelused üle Väino Kaldoja Enefitist: need kingad jäid meile suureks (1) Majanduse lühiuudised Korruptsiooniskandaalid räsivad Brasiilia majandust Välismaa Välismaa lühiuudised 21.05.2017 Siiditee laiendab Hiina mõjuvõimu Arvamus Artur Talvik: mis siis ikkagi on Vabaerakonna maailmavaade? (57) Postimees 1993. aastal: esimene Iisraeli relvalaadung proovil Eesti kaitseväe käes Valka ajakirjanik: «alkoparadiisist» Läti elanike pilgu läbi (4) Juhtkiri: õigusriigil peab olema ka inimlik pale (3) Priidu Pärna: vanad haavad vajavad rahu, Heimar Lenk! (11) Kultuur Manet’ piknik Nõukogude Eestis Filmifestival, see on nagu viisteist kontserti päevas Kultuuri lühid Sport Vatanen: Tänak pole enam mees, kes näitab oivalist aega ja seejärel sõidab kraavi Spordi lühiuudised Kommentaar: kas Tänak on Ogier’ või Sordo masti mees? Kommentaar: Ragnar Klavan tõestas taset. See tase on kõva! Ilusad pikad poisid, hüppavad nagu loomad ehk Venemaa näitas maailma tipptaset Ränk kukkumine purustas Kangerti lootused karjääri tippsaavutusest Tänak: parem on finaal võita ja jääda neljandaks kui finaal kaotada ja jääda kolmandaks Aubameyang alistas Lewandowski, Juventusele 33. meistritiitel Tänaku kaardilugeja meenutab legendaarset Fafet: põrutas kõvasti ja pea käis vastu istet Tarbija Teaduskülje lühiuudised Tartu Möödub aasta abilinnapea kinnipidamisest. Mis on kriminaalasjast saanud? (4) Grillipeol sai naadikotlette ja avokaadosse pistetud muna Tartus algasid katsed leedlampidega Riin Lumiste palve rattureile ja jalakäijaile: mõelge end teineteise nahka (3) Juhtkiri: bussiga ei saa toime, trikitame trammiga Kvissentali kerkivad päikesepaneelidega elumajad Maikuust alates tegutseb Emajõelinnas uus toidukullerifirma Lihatööstuse juht Toomas Kruustük: tööd tuleb teha, sest loteriiga võidavad vähesed Meelelahutus Koomiks Sudoku

Möödub aasta abilinnapea kinnipidamisest. Mis on kriminaalasjast saanud?

2 min lugemist
Keskkriminaalpolitsei otsustas Kajar Lemberi mullu mais 48 tunniks kinni pidada. Arestimajast vabanes ta 25. mai õhtupoolikul. FOTO: Kristjan Teedema

Algaval nädalal täitub juba aasta sellest, kui Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda kuulunud Tartu abilinnapea Kajar Lember peeti 48 tunniks kinni kahtlustatuna altkäemaksu võtmises ja soodustuskelmustes. Tartu endist abilinnapead kahtlustatakse kuriteos endiselt, kuid süüdistust pole talle veel esitatud, kinnitab prokuratuur.

Kahtluse all 20 isikut

Lõuna ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokuröri Marek Vahingu sõnul on Tartu endisele abilinnapeale Kajar Lemberile altkäemaksu võtmises ja soodustuskelmustes kahtlustuse toonud kriminaalasi aktiivses kohtueelses menetluses. 

«Kokku on kahtlustatavate hulgas ligikaudu 20 isikut,» ütles ta.

Vahingu sõnul võtavadki sellised menetlused kauem aega, sest läbi tuleb töötada suur hulk materjale. «Konkreetse kriminaalasja uurimisplaani kohaselt kuulatakse üle kuni sada tunnistajat, töötatakse läbi üle 40 digiseadme, mille hulgas on 22 arvutit ja kuus telefoni, loetakse läbi ligi 20 000 e-kirja ning analüüsitakse enam kui 20 000 paberkandjal olevat dokumenti,» kirjeldas ta. 

Vahing lisas, et materjalide põhjal tehakse ka suur finants­­analüüs. Ning lisaks materjalide läbi lugemisele ja läbi töötamisele tuleb iga dokumendi, seadmetes sisalduva infokillu ning e-kirja puhul hinnata nende seotust kriminaalasja uurimisega.

Keskkriminaalpolitsei ma­­janduskuritegude büroo juhi Janek Maasiku sõnul on tavapärane, et suuremahulisi kriminaalasju menetlevad korraga mitu menetlejat, analüütikud ning vajadusel ka mõne spetsiifilisema valdkonna spetsialistid. Sellegi kriminaalasja uurimisse on rakendatud arvestatav uurimisgrupp, mis iga päev tegeleb tõendite kogumise ja vormistamisega.

Teadupärast asub endise abilinnapea Kajar Lemberi kriminaalmenetlust juhtiv eriasjade prokurör Marek Vahing tööle riigiprokurörina. Mis saab uurimisest edasi?

Prokuratuuri kinnitusel saab Lõuna ringkonnaprokuratuur tänavu 1. juulist tõepoolest uue juhtivprokuröri ning eriasjade prokuröri. 

Juhtivprokuröriks saab Kairi Kaldoja, eriasjade prokuröriks aga varem Lõuna ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurörina töötanud ja Viru ringkonnaprokuratuuri juhtiv Margus Gross.

Prokurör vahetub

Nii vahetub peagi ka Lemberit puudutava kriminaalasja menetlemist juhtiv prokurör. Sellega ei kaasne aga ajakadu menetluses ning Vahing ei näe Lemberi kriminaalasja puhul ka mõistliku menetlusaja möödumise ohtu. 

Kohtueelset uurimist viib läbi keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo ning uurimist juhib Lõuna ringkonnaprokuratuur.

Seotud lood
20.05.2017 23.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto