N, 29.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

ERRi nõukogu ei jaga Veidemanni hirme

ERRi nõukogu ei jaga Veidemanni hirme
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Ülevalt vasakult: Martin Helme, Paavo Nõgene, Viktoria Ladõnskaja, Kalvi Kõva, Marika Tuus-Laul.
Ülevalt vasakult: Martin Helme, Paavo Nõgene, Viktoria Ladõnskaja, Kalvi Kõva, Marika Tuus-Laul. Foto: Postimehe kollaaž

Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) nõukogu poliitikutest liikmete kinnitusel ei kavatse nõukogu kuidagi toimetuste töösse sekkuda. Ent mida arvavad nad värske esimehe avalikust kriitikast teatud saatejuhtide aadressil?

Teisipäeval ERRi nõukogu uueks juhiks valitud Rein Veidemann ütles kaks päeva hiljem Postimehele, et on kanalite programmiga valdavalt rahul, kuid heitis teatud saatejuhtidele ette liiga teravat tooni.

Veidemann kirjutas hiljem sotsiaalmeedias, et öeldu oli tema isiklik arvamusavaldus. Päev varem ütles ta Vikerraadio saates «Uudis+» muu seas, et üks tema ootusi on, et tohutu suurtest isiksusest koosnevas rahvusringhäälingus suudaksid inimesed, kes teenivad rahvast, hoida tööst lahus oma isikliku suhtumise ühte või teise isikusse, erakonda, liikumisse või tendentsi.

Kommentaarid

Viktoria Ladõnskaja (IRL)

ERRi nõukogu juhi pädevuses ei ole toimetuste töö sisusse sekkumine. Seepärast mõistan ajakirjanduse teravat reaktsiooni Rein Veidemanni intervjuule.

Mina pakkusin nõukogu esimeheks välja Agu Uudelepa kandidatuuri, sest nägin ta tööd varem nõukogu juhina ja hindasin seda kõrgelt. Samas oli enamik Veidemanni poolt. Kuigi esimene intervjuu ei tulnud tal kõige paremini välja, loodan ikkagi, et uus nõukogu esimees teadvustab seda, et meie pädevuses ei ole otseselt mõjutada ajakirjaniku töö sisu. Endise ajakirjanikuna hindan kõrgelt ajakirjanduse vabadust, erapooletust ja sõltumatust. Pigem on eesmärk panustada sellele, et ajakirjanik oma töös lähtuks ühiskonna eesmärkidest ja tundest, et ta on oma teemavalikutes vaba.

Kalvi Kõva (SDE)

Siin on need küsimused, et tõesti, nõukogu ei sekku toimetuste töösse, see on selge. Loomulikult peab nõukogu esimees vaatama seda balanssi, mida ta saab öelda erainimesena ja mida nõukogu esimehena. Nõukogu peab ikkagi tegelema oma ülesannetega ja neid jälgima. Sel korral oli ka väga palju küsimusi nõukogus: millega nõukogu tegeles, investeeringud ja kõik see pool. Eks see jääb Rein Veidemanni enda südametunnistusele. ERR on üks Eesti tugevamaid meediavälju ja me peame kõik koos selle nimel töötama, et seda veel paremaks teha. Ei saa öelda, kas see on õige või vale, aga Veidemann on uus esimees ning nõukogu peab nüüd tegema oma parima, et saaksime veel paremaks.

Paavo Nõgene (Reformierakond)

Tahan loota ja uskuda, et nii, nagu see ebaõnnestunult välja kukkus, see mõeldud polnud. Rein Veidemann on sotsiaalmeedia kaudu edastanud ka vabanduse. Liikvele läinud kommentaar ei ole kindlasti ERRi nõukogu ametlik seisukoht. Minu arvates teevad ERRi uudisteankrud head tööd ja nende tegevusse sekkumiseks nõukogu tasandilt kindlasti põhjendatud põhjust ei ole.

Martin Helme (EKRE)

Nõukogu ei sekku saadetesse otseselt, ei saagi sekkuda, aga see ei tähenda, et nõukogul ei tohi olla oma arvamust ERRi sisu või selles kohta, kuidas see sisu välja paistab. Loomulikult, kui nõukogu või nõukogu esimees rahul ei ole, siis ta ei lähe selle rahulolematusega toimetaja juurde, vaid pöördub juhatuse poole. Aga tulla lagedale ettekujutusega, et nõukogul ei ole lubatud avaldada arvamust selle kohta, mis on ERRi sisu…

Ma saan aru, et on ajakirjanikke, kes kujutavad ette, et nad eksisteerivad mingisuguses vaakumis, kus nende tegevusvabadus on kõrgem kui ükskõik missugune argument, aga tegelikult ju nii ei ole. See on maksumaksja rahaga tehtud asi, millel on selgelt poliitiline järelevalve, et see oleks tasakaalustatud. Ja kui väga suur hulk nõukogu liikmeid või nõukogu esimees leiab, et tasakaalustatusega on probleeme, siis on ikkagi tarvis peeglisse vaadata.

Pole saladus, et väga mitmed nõukogu liikmed ei olnud rahul sellega, mismoodi ERR on siiamaani toiminud. See puudutab nii organisatoorset kui ka sisu poolt. Ega Agu Uudelepale ju ei olnudki konkreetseid etteheiteid, lihtsalt oli arusaam, et oleks vaja vahetust ja uut vaadet asjadele. Teiseks tunnistas Agu ise, et kolib sügisel Eestist ära, või tegelikult jääb kahepaikseks, nii et see oli ka ikkagi asi, millega tuli arvestada. Kolmas asi on see, et Veidemann rääkis palju kultuuri osakaalust, kultuursest meediast ja et oleks ikkagi pidev pilk peal erapooletusel ja tasakaalustatusel.

Kõik need asjad kokku. Rein Veidemann on vana kooli džentelmen. Mul võib temaga olla maailmavaateline erimeelsus, aga mul ei ole veel õnnestunud tuvastada, et ta oleks kuskil oma arvamusavaldustega liiale läinud.

Marika Tuus-Laul (Keskerakond)

Kui tegin «Knopkat», mis oli selles toimetuses aastaid järjest kõige vaadatum saade, siis see oli populaarne seetõttu, et olid teravad küsimused ja terav ülesandepüstitus.

Endise ajakirjanikuna häiris mind nende ETV uudisteankrute juures see, et küsimus polnud mitte teravuses, vaid et rahvusringhäälingu ekraan ei ole koht, kus oma meelsust välja näidata. Uudisteankur oli maailmavaateliselt niivõrd teisel seisukohal, ja ta ei olnud probleemist üle, vaid elas seda välja. See nüüd ei sobi üldse, et hakkad näitama, mis sina mõtled. Ma arvan, et Rein Veidemann mõtles sedasama.

Nõukogu liikmetel oli valida Ago Uudelepa ja Veidemanni vahel. Minu meelest olid nad mõlemad ühtselt tugevad kandidaadid, mul ei oleks ka Uudelepa vastu midagi. Kui tulin nõukogusse, siis mul oli hea meel, et nõukogu esimees oli Uudelepp. Seal oli ainult ühe hääle vahe ja Veidemann sobis paljudele. Veidemann ei ole mingi parteiga seotud, Uudelepp on väga sümpaatne, aga me teame kõik, et tal on IRLi taust. Veidemann on tundliku ühiskondliku närviga inimene ja ta on olnud aastaid tagasi pikalt ka nõukogu esimees.

Veidemann ütles, et tema jaoks oleks nõukogu nagu kolleegium, ja ta nimetas oma kõnes ka tasakaalustatud meediat. Mina küsisin tema käest, mis ulatuses ta tasakaalustatust tahaks – kas kanali, saate või loo ulatuses. Meie endine ERRi juhatuse esimees Margus Allikmaa ütles, et tasakaal peab olema terve kanali ulatuses. Siis ta pakkus välja, et ta see võiks olla ühe saate ulatuses. See seisukoht mulle muidugi meeldis. Kuigi nõukogu üldiselt nende teemadega väga palju ei tegele. Teades Veidemanni kui inimest aastaid, leian, et ta on sümpaatse maailmavaatega.

Märksõnad
Tagasi üles