Sisukord
Arvamus
Tänane leht
23.05.2017
Eesti Mälumäng Keskerakonna toetus Tallinnas kukub (9) Dilbert Male (1) Horoskoop Palju õnne Põrgulikes oludes elavate laste õppimine sattus löögi alla (3) Tagakülg Koolidirektor: süda valutab Eesti lühiuudised Oodatud on kõik, kel laulud-tantsud selged Esikülg 23. mai Luksusautod kadusid maja eest nupuvajutusega (3) Majandus Maksude avalikustamisega ümbrikupalga vastu Kasumis Transferwise: see on alles algus Komisjon ennustab Eestile tänavu puudujääki Majanduse lühiuudised1 Majanduse lühiuudised2 Seeder tahab mitme maksu ärajätmist (16) Saudi Araabia panustab Trumpi USA-le Välismaa Prantsusmaa heidab valgust natside sunnitöölaagritele (1) Välismaa lühiuudised 23.05. Välisvisiit kujundab Trumpi prioriteedid Lähis-Idas Arvamus Ike Volkov: kodanik Kangro sündroom (18) Ahto Lobjakas: Trump kustutab minevikku (3) Juhtkiri: murettekitavad sõnumid vabariigi valitsuselt (26) Edasi 1985. aastal: vabariiklik novaatorite kokkutulek Avalik pöördumine: kes vastutab meie tervise eest? (5) Priit Pullerits: langenu jääb üksi (1) Kaire Uusen: eestlane on Kohviveski, mitte metsamees Kultuur Julgus minna vastu valitsevat hoovust (1) Moekunstnikud koondasid kirjanike säravad tsitaadid kangavoogudeks Sport Piltuudis: Avati näitus võrkpallurite medalikogust Kangerti niitis rajalt ebaõnn ja tähelepanematus MM-finaalmatšide läbi aegade teise karistusvisete seeria võitis Rootsi Obradovici üheksa tiitlit, Datome pats ja Udoh’ ema Rapla tõi finaali elevust, ent Kalevi valitsemisaeg jätkub Ronaldo võitis ja vihastas Tartu Kas odavpoodide kett Lidl kolib Tartus Prisma naabriks? Eakas mees: aknavahetajad jätsid mu külma tuppa lõdisema Tohoh?! Kas tõesti keelab märk Põlva peale keerata? Kaarsilla olukord osutus arvatust paremaks Õgijakalad asuvad vallikraavi rookima 65 lapsel pole sügisest enam kooli, kus õppida ja elada Kas astuda kuristiku äärelt samm edasi või tagasi? Poksivad mustlasvennad said kulla, hõbeda ja pronksi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ike Volkov: kodanik Kangro sündroom

2 min lugemist
Eri Klasi haud FOTO: Erakogu

Püüdlus Kalevipoja kuju Tallinna lahte sokutada on ületanud juba taluvuse piiri. Hämmastab kodanik Tauno Kangro järjekindlus linnaruumi oma taieste puistamisel. Hämmastab ametkondade kannatlikkus uurida, kaalutleda, menetleda, põhjendada, argumenteerida.

Mõistan, et Kangrol on majanduslikke probleeme, ent see ei tohiks olla põhjus ametnikke hullutada. Ametkondade äraütlevad põhjendused mõjuksid väga naljakana, kui asi poleks traagiliselt absurdne.

Pole ju palju vaja. Piisab, kui analüüsida Kangro taieseid linnaruumis. Korstnapühkija – veider masajas, ebaproportsionaalne kuju keset kesklinna väärikaid maju. Mõned kivist frivoolsed vormid haljasaladel enamasti õnneks ei domineeri. Teema vajaks kunstiteadlase, ehk ka psühhiaatri analüüsi.

Ent üks väikevorm avalikus ruumis kriibib eriti hinge.

Olen senise elu elanud Rahumäe kalmistu kõrval. Aeg-ajalt kostab hoovi kirikukellade kaja. Meeldib jalutada kitsastel radadel, uurida sammaldunud graniittahvleid, imetleda roostes sepiseid, kauneid kujusid ja obeliske. Kalmistu on privaatne, samas avalik ruum. Mõtiskluste koht. Meenutuste tallermaa. Ei ole ükskõik, kui jätad hauaplatsi hooletusse, kui nõgesed ja kibuvits närivad betoonpiiret, kui heki alla kuhjub tühje pudeleid ja mädanevaid lehti.

Reisides kõnnin alati selle rahva, selle linna kalmistul. Need on väga erinevad. Majesteetlikud. Pargisarnased. Marmorlinnad. Ranged. Vabad. Kodused. Nad on justkui selle rahva iseloomu ja saatuse peegeldus. Tuhk lillepärgadel Gangese jõel. Raisakotkastega surnute tornid Indias. Plaadid kirikute põrandas. Sarkofaagid. Püramiidid. Hauakambrid. Igavese elu tunnismärgid. Ka Rahumäel on kauneid hauakujundusi palju. Silmahakkavad suurärimeeste poleeritud graniidist puhkekohad, kultuuriinimeste mälestuskivid, skulptorite taiesed, millest mõnedki aja kulgemisest puretud, ent õilsad.

Juudi kalmistule satun harva. Ükspäev tegin asja. Sinna sängitati inimene, kellest pidasin lugu, keda austasin, keda veidi tundsin. Eesti kultuuri suur mees. Suurmees. Eesti Rahvuskultuuri Fondi nõukogu esimees. Rahvusteatri kunstiline juht, peadirigent, Rahvusooper Estonia nõukogu esimees. Tallinna Filharmoonia hing ja kunstiline juht. Ilmakuulus dirigent, kelle kalender mitmeks aastaks ette reserveeritud. Lugude jutustaja. Lepitaja. Tuhandete lemmik. Juht ja innustaja. Eri Klas.

Oli kuulda, et tema kalmu ehib kingitus, pronksist skulptuur. Kogusin julgust. Selle asjanduse on teostanud seesama üliproduktiivne, palju ostetud laiade masside lemmik, kõuehäälne nahkpõllega hiiglasekasvu mees. Alati kiirustav, projektidest tulvil. Ta väidetavalt kinkis selle lahkunule. Ilus tegu iseenesest. Kingitud hobuse suhu ei vaadata.

Ent kui vaatad, ehmud. Halvasti modelleeritud, vales kohas vale proportsiooniga pronksist pisike kuhjatis. Kuulsin asjatundjatelt, et ka dirigendi poos olla vale. Dirigendikepp ei näita kunagi alla, hauasügavusse... Ja teinekord vaid teatri ülemiselt rõdult näeme dirigendi lagipead. Nüüd iga päev sellel kalmul, sellel liivas ukerdaval päkapikul. Ilmselt pole skulptoril aega olnud süveneda, kalmistul jalutada, mõtiskleda. Ehk tuli ka pronksist puudu. Vaja pidevalt kivi taguda. Asjatoimetused ootamas.

Oli kuskilt lugeda, et eesti skulptuuri ootab ees hele ja kirgas tulevik. Ehk langeb sellest väike kiireke ka Rahumäe kalmistule. Lootma peab, et ehk kirgastab see ka taiduri meeli.

Autor on olnud Tallinna säästva arengu ja planeerimise ameti juhataja, linnaplaneerimise ameti juhataja - peaarhitekt ning Eesti Arhitektide Liidu esimees.

Seotud lood
22.05.2017 24.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto