Sisukord
Päevakomm
Postimees
24.05.2017
Eesti Praegune sisseränne taastoodab nõukaaja probleeme (11) Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Horoskoop Bensiini nuusutanud poiss süttis Kohus menetleb Reidi tee vastaste kaebust Tundlikke isikuandmeid vedeleb riigi registrites kaitsetult virnade kaupa (4) Kodu lühiuudised 24.05 Majandus Uuel turul käib juba hulk uut rahvast Transferwise heitis pankade kõrval kinda ka PayPalile Ministrid Kreeka võla suhtes eri meelt Välismaa ISISe kalifaadi lõpp ennustab Iraagile habrast rahu (1) Enesetapupommitaja külvas Manchesteris surma Abivalmis linlased pakkusid kannatanutele peavarju End ründajaks nimetanud ISISe roll pole selge (1) Reaktsioone rünnakule Iraagi harjutusväljaku serval leidub ka Nõukogude Liidust unistajaid Tsahkna: Eesti on valmis saatma Iraaki lisajõude (2) Arvamus Mart Raudsaar: sauna, sauna nüüd! Juhtkiri: islamistlik surmakultus tuleb maha suruda (33) Postimees 1947. aastal: spekulatsioonipesa likvideeritud Mihhail Kõlvart: meie (teie) laulupidu (29) Veronika Portsmuth: mitu eestlast jätab laulupeole tulemata, kui seal on venekeelne laul sees? (10) Juhan Mellik: teine Eesti pealinna bussis (1) Kultuur «Ainult armastus on tõeline, kõik muu on vale» Tähtsusetute detailide poeesia Kirjandusfestivalil HeadRead esineb viiel päeval üle saja esineja Sport Kas Kullamäelt võtab ohjad üle Vene? Head vahetusmehed - edu pant kodusel MM-valikturniiril Infoneti president: vastutavad kõik, mitte ainult peatreener Võidusõitjaks sündinud päikesepoisi lahkumine jättis motomaailma hinge tühimiku Tartu Piltuudis: värskelt mahamärgitud rattatee juhatas otse posti otsa (2) Jätkub lahing ERMi vana näitusemaja pärast Grillipeo võitja jäi ootamatult teiseks Tudengid plaanivad koostöös koolidega plastikut nutikalt taaskasutada Tartusse kerkib uus tennisekeskus Tartu korvpallinoored tegid meistrivõistlustel pea puhta töö Miks linnaettevõtete kasum eelmisel aastal kokku kuivas? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhan Mellik: teine Eesti pealinna bussis

2 min lugemist
Juhan Mellik. FOTO: TAIRO LUTTER / POSTIMEES

Kui mõnel liiga hästi elaval poliitikul peaks tekkima kiusatus arvata, et Eesti riigis ongi kõik suurepärane, siis soovitan tal ette võtta põgus antropoloogiline ringreis Kopli bussiga. Tallinna-võõrale lugejale teadmiseks: nimelt bussiga, sest trammid kuni sügiseni Koplisse ei liigu.

See on väga mugav ja odav võimalus, et näha elu pahupoolt – pole vaja isegi sadu kilomeetreid kuhugi pealinnast välja sõita!

Järgnevalt kolm stseeni elust enesest, minu alles hiljuti otsa saanud Koplis veedetud eluperioodist.

Etteruttavalt öeldes: mitte ükski peaosaline ei istunud otse minu kõrval. Iga vähegi kogenum pealinlane ju teab, et Koplisse sõites tuleb tingimata kasutada üksikut istekohta. Vältimaks võimalust, et su kõrvale istub mõni parmaat, narkomaan või oksad laiali dressides ja nahktagis ambaal, kes tingimata peab üle pooleteise istme laiutama.

Stseen number üks. Keegi keskeale lähenev naisterahvas räägib telefonis oma sõbrannaga. Daam näeb hoolitsetud välja, ehkki silmanähtavalt natuke luitunud ja räsitud.

«Ta tuli otse Soomest koju ja siis sõpradega jooma,» räägib naisterahvas uudistest. «Alati läheb ta koos sõpradega välja.» Järgneb pikem kurtmine selle üle, kuidas mees ei taha üldse kodus aega veeta ja kipub alatasa pudelisse kukkuma.

Stseen number kaks. Hommikuse bussi peale tuleb kamp heitunud olemisega meesterahvaid. Üks küsib teiselt, et kas too ei veetnudki viimast õhtut vägijooke tarvitades.

«Ei, ma pean tööle minema,» vastab vestluskaaslane. Kiiduväärt suhtumine.

Seejärel pöördub vestlus ühistele tuttavatele. Mida teeb keegi sõber, keda pole ammu nähtud? «Ta on tsoonis,» teab üks meestest. «Varguskatse eest.»

Kolmas stseen. Keegi ilmselgelt võtnud turjakas härg kärgib telefonis oma naise peale.

«T…a, oled sa mulle kunagi süüa teinud, kui ma töölt koju tulen?» ägestub härrasmees. Telefonist kostab vastu naisterahva hädaldavat häält.

«Ei, ma armastan sind, aga…» võtab dialoog uue pöörde.

Selle lõigu salvestasin salamahti isegi oma telefoni. Minu vabandused, kui privaatsus sai rikutud – aga julgen oletada, et keegi asjaosalistest vaevalt seda teksti loeb.

Kõigi kolme stseeni peaosalisi ühendab ühine tunnusjoon. Nende peategelasteks on inimesed, kellelaadseid ei tunne ja ausalt öeldes ei tahakski tunda. Rahvas kurikuulsast mütoloogilisest teisest Eestist. Või suisa kolmandast või neljandast.

Mis ei tähenda muidugi, et selliseid inimesi poleks olemas. Neid leidub rohkem kui küll, tuleb ainult oma mullist välja tulla. Värskendab igakülgselt vaimu ja ei lase kapselduda.  

Veel on võimalus Koplis selliseid stseene kogeda. Kuni kinnisvaraarendajad ja hipsterid pole poolsaart veel täielikult vallutanud ja ära tsiviliseerinud.

Parandatud 24.05. kell 15.39.

Varasemas versioonis oli ekslikult väidetud, et trammid ei sõida Koplisse kuni novembrini. Tegelikult taastub trammiliiklus juba septembris.

Seotud lood
23.05.2017 25.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto