Sisukord
Arvamus
Postimees
25.05.2017
Eesti Mälumäng Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Keda Keskerakond lollitab? (8) Tagakülg Elamustuur «Laste vabariik» alustas eile Kadriorust Meest sõnast – Korb astus tagasi Tallinn puksib BWMi prügiturult minema Eesti keel on ohus ITs ja kõrghariduses Edgar Savisaare terviseekspertiis valmib peagi Teinegi pagulaspere jäi tähtajast kauemaks välismaale Rail Baltic polariseerib Eesti ühiskonda (7) Majandus Eesti Pandipakendi tegevjuht: uus aktsiis nõuab tootjatelt võimatut Gazpromil on uue juhtmega kiire Riigikontrolli kriitika Rail Balticu kokkuleppe kinnitamist ei väära (8) Majanduse lühiuudised Eurotsooni majandus võtab tuure üles (1) Välismaa Trumpi visiit Brüsselis tuleb kui tummfilm PERSOON: Austria Wunderkindist loodetakse päästjat Kriitilises terroriohus Inglismaa otsib selgust Välismaa lühiuudised Arvamus Taavi Minnik: radikaalsest islamist tuleb rääkida ausalt (1) Jaak Jõerüüt: peaminister peab ministri välja vahetama (22) Juhtkiri: Keskerakonnal tuleb valida: kas Putin või Eesti (40) Edasi 1982. aastal: hoidkem rahu! Äli Leijen, Margus Pedaste: kas «eliitkooli» pärast on mõtet nutta? (13) Helen Neider-Veerme: mis on piir ja miks meil seda vaja on? Kultuur Ugalas luuakse kihilist sibulakuplit Süngus ja helgus Imat Suumanni kunstis (1) Sport Rio olümpia tõi kaasa massiliselt «valgeid elevante» Piltuudis: kiiver, mis päästis Tanel Kangerti halvimast Kolmandal katsel tuli tasemevahe välja Spordi lühiuudised Jaan Talts läheb Bangkokis püüdma Eesti spordi ajaloolist saavutust Tarbija Reisi lühiuudised Eestlased põgenevad külma suve hirmus soojale maale (1) Tartu Noor leidur ei saanud signaalpoid terroriohu tõttu tööle panna Maaliotsinguil tuli kapi tagant välja üllatus Miljööalad ja kiirelt kasvav rattaliiklus tekitavad tartlastele suurimat peavalu (2) Korvpallidivisjoni juhtimise võtab üle Priit Kaasik Onu Eskimo elu läks hästi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Minnik: radikaalsest islamist tuleb rääkida ausalt

2 min lugemist
Lilled Manchester Arena ees FOTO: SCANPIX

Vene telekanalite uudiste formaat on ainulaadne. Algavad need nii: «Sel poolaastal Ukrainas…» Siis räägitakse, kuidas lääs mädaneb. Ja lõpetuseks kõneldakse viis minutit sellest, kuidas Moskva loomaaias sündis kolmnurkne elevant või vene provintsis avati jalakäijate sild. Nagu suures riigis uudiseid poleks. No on veel mingid kohustuslikud jupid, kus Putin-Medvedev kohtuvad mingite tšinovnikutega ja annavad neile mingeid tähtsaid ülesandeid.

Kuid uudistesaate tuum on siiski korrumpeerunud Ukraina ja kõngev lääs. Näiteks täitus hiljuti Trumpil presidendiametis sada päeva. Näidati mingeid ameerika külahulle, kes kõndisid keskaegsete palverändurite kombel tema valimiskampaania ajal jalgsi pooled osariigid läbi ja kui taevamannat ei järgnenud, siis pettusid oma iidolis. Venekeelne hääl kaadri tagant lisas nendele nukratele lugudele, et Trump on veel halvem president, kui oli Obama.

Venemaa juhtkonna seisukohalt pole muidugi olnud nii head presidenti kui Barack Obama, kes neile praktiliselt vabad käed andis, aga see selleks. Trumpil on olnud presidendina halbu ja piinlikke hetki, on olnud ka helgemaid. Kuid kokkuvõttes on ta end näidanud ebakompetentsena. Sageli on tunne, et Ovaalkabinetti pääses laps. Lootus, et temast saab järgnevate aastate jooksul intelligentsem ja tõsiseltvõetavam president, on olemas, kuid see on siiski ebatõenäoline. Sellegipoolest ei ole Trump Washingtonis üksi, tema administratsioonis on aukartustäratavalt tugevaid tegijaid. Eriti sõjalise poole pealt: filosoofiadoktor McMaster ja «Hull Koer» Mattis. Seni on ka põhjust arvata, et Putini ordeni kandja osutub oma kahest eelkäijast võimekamaks riigisekretäriks.

Trumpi esinemine Ar-Riyadis kuulub kahtlemata tema helgeimate hetkede hulka, sest  võrreldes Obama valitsemisajaga tähistab see islamit ja Iraani puudutavas pööret õiges suunas. Oluline oli see, et ta nimetas vaenlaseks islamistlikku ideoloogiat ja rõhutas, et islamimaad peavad võtma endale suurema rolli islamistliku terrorismiga võitlemisel. Trump tegi seda riigi pealinnas, mis minevikus külvanud miljoneid naftadollareid džihadistliku vägivalla õhutamiseks piiri taga.

Kui vaadata lääne viimaste aastate meediat, siis on sageli tegeldud hägustamise ja eufemismide leiutamisega. Sageli kõlab väide, et terroristidel pole religiooni. Ilmselt on terroristid selles osas teist meelt. Põhimõtteliselt tulekski nad pärast surma seanahka keerata ja siis peredele tagasi anda. Öeldakse veel, et terrorismil ja migratsioonil pole seost. Aga ometi on rünnakute toimepanijad esimese või teise põlve migrandid. Ja muide – miks Jaapanis pommid ei plahvata ja hullud autodega inimesi ei lömasta?

Ainuke võimalus olukorda parandada on tunnistada probleemi olemust ja kujundada järjepidev lähenemine. Eksitamise asemel on radikaalset islamit tarvis ühiskonnale  selgitada, et suudetaks senisest tõhusamalt paljastada radikaliseerumist toetavaid võrgustikke ja tunda ära äärmuslikkuse märke.

Seotud lood
24.05.2017 26.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto