Sisukord
Kultuur
Postimees
25.05.2017
Eesti Mälumäng Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Keda Keskerakond lollitab? (8) Tagakülg Elamustuur «Laste vabariik» alustas eile Kadriorust Meest sõnast – Korb astus tagasi Tallinn puksib BWMi prügiturult minema Eesti keel on ohus ITs ja kõrghariduses Edgar Savisaare terviseekspertiis valmib peagi Teinegi pagulaspere jäi tähtajast kauemaks välismaale Rail Baltic polariseerib Eesti ühiskonda (7) Majandus Eesti Pandipakendi tegevjuht: uus aktsiis nõuab tootjatelt võimatut Gazpromil on uue juhtmega kiire Riigikontrolli kriitika Rail Balticu kokkuleppe kinnitamist ei väära (8) Majanduse lühiuudised Eurotsooni majandus võtab tuure üles (1) Välismaa Trumpi visiit Brüsselis tuleb kui tummfilm PERSOON: Austria Wunderkindist loodetakse päästjat Kriitilises terroriohus Inglismaa otsib selgust Välismaa lühiuudised Arvamus Taavi Minnik: radikaalsest islamist tuleb rääkida ausalt (1) Jaak Jõerüüt: peaminister peab ministri välja vahetama (22) Juhtkiri: Keskerakonnal tuleb valida: kas Putin või Eesti (40) Edasi 1982. aastal: hoidkem rahu! Äli Leijen, Margus Pedaste: kas «eliitkooli» pärast on mõtet nutta? (13) Helen Neider-Veerme: mis on piir ja miks meil seda vaja on? Kultuur Ugalas luuakse kihilist sibulakuplit Süngus ja helgus Imat Suumanni kunstis (1) Sport Rio olümpia tõi kaasa massiliselt «valgeid elevante» Piltuudis: kiiver, mis päästis Tanel Kangerti halvimast Kolmandal katsel tuli tasemevahe välja Spordi lühiuudised Jaan Talts läheb Bangkokis püüdma Eesti spordi ajaloolist saavutust Tarbija Reisi lühiuudised Eestlased põgenevad külma suve hirmus soojale maale (1) Tartu Noor leidur ei saanud signaalpoid terroriohu tõttu tööle panna Maaliotsinguil tuli kapi tagant välja üllatus Miljööalad ja kiirelt kasvav rattaliiklus tekitavad tartlastele suurimat peavalu (2) Korvpallidivisjoni juhtimise võtab üle Priit Kaasik Onu Eskimo elu läks hästi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Süngus ja helgus Imat Suumanni kunstis

2 min lugemist
Imat Suumann- Jaama 12 FOTO: Sille Annuk / Postimees

Imat Suumanni eelmise näituse arvustus «Tartu lugu Suumanni kunstis» (Sirp 1. august 2014) lõppes Urmas Lesta sõnadega: «Näitusel on hüva hingus.» Kas seda saab öelda ka praeguse väljapaneku kohta Tartus kultuuriklubis Promenaadiviis?

Sama teema, ja ka käsitlus on pealtnäha sama. Jah, ainult pealtnäha. Kunstimajas toimunud näitus oli juba sellepärast mitmekesisem, et see oli tagasivaatav ja hõlmas tema loomingus toimunud mitmeid muudatusi. Nüüdseks on motiivistik muutunud igavamast igavamaks, mille väljundiks on põhiliselt kastmajad. Kui kolm aastat tagasi domineeris koloriidis telliskivipunane, siis nüüd määrdunud roheline. Kui keegi ütleb selle näituse kohta «ilus», siis on tal erakordne pilk.

See on metafüüsiline Tartu, kus me ei näe aastaaegu, loodus on surnud ja pole näha ühtki inimest. Taeva asemel on mingi hallus, varjud on ebarealistlikud, millest pole midagi rääkida. Ja autor ei räägigi. Kui Imat Suumann näituse avamisel 11. mail riidenagi tagant välja meelitati, siis ütles ta häbelikult mõned kohmakad laused ja varjus peidupaika tagasi. Näiteks ta ei suutnud ära seletada, miks ta on maalinud pooltele piltidele Raadi surnuaia haudadel nähtud rosetti. See on mingi salapärane miski, mingi ebamäärane tunne, mis vallutab ja painab kunstnikku niikaua, kuni ta on lõuendile jäädvustanud kõik selle, mis talle kusagilt on silme ette manatud. Andekatel autoritel on need kujundid nii võimsad, et haaravad kaasa ka vaataja.

See on juhtunud ka Suumanni kunstiga. Ma vaatasin näitust tundide kaupa ja pikapeale hoomasin sajandite hingust, rasket taaka, mida ajalugu on pannud Tartu linnale, midagi fataalset. Autori lemmikperioodi – keskaja – tähtsaim sümbol toomkirik on varemeis. Enamiku lõuendist täidavad kastmajad ning sealgi on mõned lagunemas. Maalid ei ole niisama linnavaated, vaid neid kolemaju võib käsitleda tasalülitava isikupäratu hingetu maailma sümbolitena. Tundub, et autor on nendesse kolemajadesse kanaliseerinud üleüldise pettumuse tänapäeva maailmast.

Suumanni kunst on veelgi sisukam. Seda tuleb vaadata Antoine de Saint-Exupéry Väikese Printsi õpetuse järgi: «Silmad on pimedad. Tuleb otsida südamega.» Ma uurisin kunstniku koloriidikäsitlust lähemalt ja nägin, et see on nüansirohke ja tundlik, maal on kaugel tuimusest. Peenes pintslikirjas avaldub autori igatsus kauni Tartu ja üldse kõigeilusa järele. Väikesel Printsil on veel sõnu, millega sobib lõpetada Suumanni näituse arvustust: «Kõrbe teeb ilusaks see, et kusagil varjab ta kaevu.»

NÄITUS

  • Imat Suumann- Jurjev Livonskii
  • Avatud 22. juunini kultuuriklubis Promenaadiviis (Ülikooli 1).  E–R alates kl 18. Sisse saamiseks koputada aknale.
Seotud lood
24.05.2017 26.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto