Sisukord
Uudised
Tänane leht
25.05.2017
Eesti Mälumäng Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Keda Keskerakond lollitab? (8) Tagakülg Elamustuur «Laste vabariik» alustas eile Kadriorust Meest sõnast – Korb astus tagasi Tallinn puksib BWMi prügiturult minema Eesti keel on ohus ITs ja kõrghariduses Edgar Savisaare terviseekspertiis valmib peagi Teinegi pagulaspere jäi tähtajast kauemaks välismaale Rail Baltic polariseerib Eesti ühiskonda (7) Majandus Eesti Pandipakendi tegevjuht: uus aktsiis nõuab tootjatelt võimatut Gazpromil on uue juhtmega kiire Riigikontrolli kriitika Rail Balticu kokkuleppe kinnitamist ei väära (8) Majanduse lühiuudised Eurotsooni majandus võtab tuure üles (1) Välismaa Trumpi visiit Brüsselis tuleb kui tummfilm PERSOON: Austria Wunderkindist loodetakse päästjat Kriitilises terroriohus Inglismaa otsib selgust Välismaa lühiuudised Arvamus Taavi Minnik: radikaalsest islamist tuleb rääkida ausalt (1) Jaak Jõerüüt: peaminister peab ministri välja vahetama (22) Juhtkiri: Keskerakonnal tuleb valida: kas Putin või Eesti (40) Edasi 1982. aastal: hoidkem rahu! Äli Leijen, Margus Pedaste: kas «eliitkooli» pärast on mõtet nutta? (13) Helen Neider-Veerme: mis on piir ja miks meil seda vaja on? Kultuur Ugalas luuakse kihilist sibulakuplit Süngus ja helgus Imat Suumanni kunstis (1) Sport Rio olümpia tõi kaasa massiliselt «valgeid elevante» Piltuudis: kiiver, mis päästis Tanel Kangerti halvimast Kolmandal katsel tuli tasemevahe välja Spordi lühiuudised Jaan Talts läheb Bangkokis püüdma Eesti spordi ajaloolist saavutust Tarbija Reisi lühiuudised Eestlased põgenevad külma suve hirmus soojale maale (1) Tartu Noor leidur ei saanud signaalpoid terroriohu tõttu tööle panna Maaliotsinguil tuli kapi tagant välja üllatus Miljööalad ja kiirelt kasvav rattaliiklus tekitavad tartlastele suurimat peavalu (2) Korvpallidivisjoni juhtimise võtab üle Priit Kaasik Onu Eskimo elu läks hästi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Onu Eskimo elu läks hästi

2 min lugemist
Evald Rooma. FOTO: Kristjan Teedema

Nüüd ei teagi, millest alustada … Võib-olla sellest, et Evald Rooma oskas daamidel kätt suudelda. 

Ka siis, kui ta tugitoolist enam ilma abita püsti ei saanud, suutis ta neile austuse märgiks alati galantselt kummardada.  

Või sellest, et oma sünnipäevadel kandis ta valget särki, musta kikilipsu ning kõige krooniks Tartu Tähe teenetemärki. 

Külalistele pakkus Evald Rooma alati jäätist. See oli enamasti erkkollane banaanijäätis, niisama kollane kui need roosid siin mustvalgel pildil. 

Evald Rooma oli alati helde ja tänulik kõigile, kes teda ka neil viimastel aastatel, mis järjest üle saja tiksusid, meeles pidasid.

Ajakirjanikke hoidis ta nagu lapsukesi.

«Küsimus on teil hästi esitatud,» märkis ta tihtipeale, kui asus meenutama mõnd oma elu säravat perioodi või jutustama rasketest aegadest, mida igal ärimehel üle elada tuleb.

Kõige valusamalt on Evald Roomal meeles see, kui teda pärast nõukogude korra sisseseadmist raadios kapitalistlikuks jätiseks sõimati. See oli Evaldile elu lõpuni valus. 

Ükskord olen temalt küsinud, mida teha niisugustel rasketel hetkedel.

«Kõigepealt on tarvis olla võrdlemisi tasakaalukas,» soovitas ta tookord. «Peab kannatama ära, mis sulle öeldakse, ja mõtlema targalt edasi, mis sa teed.»

Kui mõelda aga sellele, et juba 1934. aastal – Evald Rooma oli siis 23-aastane – rajas ta oma Eskimo-firma, mis müüs jäätist mitte ainult Tartus, vaid ka Pärnus, Narvas ja Tallinnas, siis oli see ju jäätise suurtootmise algus terves riigis! Pealegi edenes hakkaja mehe ettevõtmine hiilgavalt.

Evald Rooma taastas oma tööstuse nõukogude aja lõpul ning jätkas jäätise kauplemisega kuni 2011. aasta suveni.

Mida pidada äri kuldreegliks? Evald Rooma teadis seda küll. 

Ta on öelnud, et suhtlemises ja äritegevuses on kõige tähtsam, et kõneldaks sõbralikult. «Ikka sõbralikult ja soliidselt. Ja väga tähtis on pärast pigistada kätt!»

Evald Rooma armastas oma eluajal kirglikult vett ja paate. Oli tal ju oma mootorpaat, millega ta tegi reisi- ja lõbusõite Emajõel juba 1927. aastast alates, ajal, mil oli 16-aastane. Tolles paadis sai raadiot kuulata, ja pange tähele – ka jäätist osta.

Küllap seepärast valis Evald Rooma  vanas eas oma korteri Anne kanali ja Emajõe lähedusse, et saaks kiiresti vee äärde. Kas siis ujuma või niisama jõge vaatama.

Ta suhtus väga soosivalt Tartu talisuplejatesse ning tema välja pandud karikale on hilissügiseti Anne kanalis korraldatud taliujumisvõistlust Anne Ahven.

Viimastel aastatel tunnistas Evald Rooma siiski järgmist: «Ma ütlen teile väga prostalt: tervis on sant!»

Ja eelmisel suvel, päev enne seda, mil Evald Rooma sai 105, ei suutnud ta varjata oma imestust, et mida on elul talle veel pakkuda! 

«Kust on küll antud inimesele selline jõud, et praegu on võimalik see, et ma saan teile intervjuud anda, ma ei tea,» kõneles ta. «Olen väsinud, ausalt öeldes! Aga elu on läinud hästi.»

Jäämegi siis selle juurde, et Evald Rooma elu läks hästi ja nüüd on aeg puhata.

Seotud lood
24.05.2017 26.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto