Eesti keel on ohus ITs ja kõrghariduses

Eesti õigekeelsussõnaraamat. FOTO: Dmitri Kotjuh / Jarva Teataja/

Eesti keeleseisundi värske uuringu järgi on eesti keele staatus tugevam kui kunagi varem, ent IT valdkonnas ja kõrghariduses on keele tulevik siiski ohustatud.

Tellijale Tellijale

Tartu ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskus RAKE koostöös Balti uuringute insituudi ja TÜ eesti ja üldkeeleteaduse instituudi läbiviidud värskest keeleseisundi uuringust selgub, et kuigi eesti keele tugevuse kinnituseks on selle riiklik staatus ja Euroopa Liidu ametliku keele staatus, leidub piirkondi ja valdkondi, kus eesti keele positsioon on haavatavam, näiteks kõrghariduse ja IT valdkonnad, venekeelse enamusega Ida-Virumaa linnad ning väliseesti hargmaised ja väiksemad kogukonnad.

Haridus- ja teadusministeeriumi kinnitusel on Eesti kõrghariduse rahvusvahelistumine vajalik, kuid eesti ja inglise keele vahel tuleb hoida tasakaalu. Rohkem tuleb pöörata tähelepanu üliõpilaste suulisele ja kirjalikule eneseväljendusele. Oskussõnavara läbimõeldud kohandamine on võimalus keelemuutusi juhtida, ilma et teatud erialad ja valdkonnad ingliskeelestuksid ning sestap on oluline jätkuvalt panustada terminitöösse.

24.05.2017 26.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto