Sisukord
Arvustused
Tänane leht
26.05.2017
Eesti Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Ratturid kogunevad, autojuhid põgenevad Tagakülg Mis toimub lühemad lood spaltasse Eksperdid arvustasid osa autokoolide praktikat Tagasihoidlik prügikuningas (1) Anvelt: joodikuid võiks kantseldada omavalitsus (1) Korbi asemik võib tulla väljastpoolt riigikogu (3) Sarapuu klanni pea kaotus Koeru kooli direktor lahkub ametist Mälumäng Kuressaare tänavafestivaliga läheb Saaremaal suvi lahti Kolm meigitud poissi kasiinos ja muud juhtumused Üle ajava prügikasti tagant paistavad Arvo Sarapuu kõrvad Majandus OPEC pettis naftakauplejate ootusi Soome pani Eesti e-residentsusele õla alla Puidutehase planeeringu arutelu võib alata sügisel Eesti majanduse lühiuudised Välismajanduse lühid OPEC pettis naftakauplejate ootusi (2) Välismaa Välismaa lühiuudised 25.05.2017 Reformatsiooni 500. aastapäev tõi Obama Berliini Põhjanaabrid jätsid hüvasti president Mauno Koivistoga Kolm seekordset sõlmpunkti Euroopa Donald ja USA Donald näevad Venemaad erinevalt Kirvesupi meetodil kulus NATO uuele majale üle miljardi euro (2) Trump sõitles NATO alarahastajaid Arvamus Juhtkiri: Keskerakonna viimased päevad (20) Urmas Paet: Keskerakonna juhid on Ühtse Venemaaga sõlmitud lepingu pantvangid (4) Karmo Tüür: Trumpi turnee tagamaad Andrus Karnau: Korb selgitagu, miks ta on NATO liikmesuse vastu (30) Postimees 1940. aastal: metsamajandus veel paremini korda Peeter Espak: president Kaljulaidil pole õigus (62) Nils Niitra: milline näeks välja minu unistuste Balti ekspressrong (8) Kultuur Kultusbänd Mahavok püüab värskete ideedega ka nooremat publikut Korralik voodrilaud otse lauavabrikust Postimees Cannes'is: Kes saab juubelifestivali peaauhinna? «See ei ole linn, vaid vennashaud!» Sport Spordi lühiuudised Kommentaar: Jose Mourinho taastas Manchester Unitedi väärikuse Parim löögirusikas vormitakse katsetades Kosovo oli nii nõrk, et eestlastel hakkas neist väljakul kahju Postimehe videolugu: Lilleküla staadioni uue katuse paigaldus nõuab ehitusmeestelt raudseid närve Videod: Frankensteini koletised vallutavad Eesti rallirajad Balta alustab Teemantliigas: avastart on alati meeldivalt närviline Tallinn Nõmmekad ähvardavad prügi linnavalitsuse ette tassida (1) Tartu Pank jooksutab vanainimesi Aastakümneid tehtud töö saab otsa Hiinalinna potipõllumeeste hulgas on kunstnike järele suur nõudlus Tammeka teeb ajalugu: Tartu vutimehed jahivad karikavõitu ja kohta eurosarjas Alustada tuleb koolidest, teedest, spordihallidest ja laululavast (1) Tuttava sepa mure: kunstnike asemel tegutsevad keevitajate brigadirid Võistlustantsusport on massisport Suveteatrite karussell alustab Meelelahutus Koomiks Sudoku

Korralik voodrilaud otse lauavabrikust

3 min lugemist
FOTO: Raamat

Kui kaks purjus piigat lähevad uusaastaööl veidrikust vanapoisile head uut aastat soovima ning hiljem üks neist tapetuna leitakse, siis on see väga hea algus krimiloole. Et kõik esialgsed märgid sirgelt vanapoisile osutavad, teab kogenud lugeja kohe: selle venna voodi alt ära tapariista otsi. Kui märgid hakkavad näitama järgmisele tegelasele, siis loed ja mõtled, et kas nii nüüd minnaksegi lõpuni välja, ning – tadaa! – ei minda. Hea lugemine oli ja lõpp oli, nagu peab olema.

Eesti lugeja jaoks on «Ronkmust» esmane tutvumine Ann Cleevesi «Shetlandi» sarja lugudega. See, sarja esimene raamat, on väga britilik: väike maakoht, kus kõik tunnevad kõiki, piiratud ligipääs, mis välistab juhusliku kallaletungi, sünge ja lahenduseta jäänud ammune lugu. Ilm on ka külm ja vastik ning inimesed kinnised ja ebasõbralikud.

Sõnadega kokkuhoidlikult, kuid täpselt ringi käies annab kirjanik edasi saarelise kõleduse ja väljapääsmatuse, kõrged kaljuseinad, mis noorte inimeste unistused kildudeks löövad. Kohalike uusrikaste mugavdumine oma keskkonnas – parem olla suur kala tiigis kui väike kala järves – on omaette põnev kõrvalliin, mis võinuks isegi rohkem tähelepanu saada. Aga Shetland on väike koht, nii et ma loodan selle perekonnaga järgmistes raamatutes uuesti kohtuda. 

Üks ohver on teismeline, teine ohver on laps. Lappasin huvi pärast põnevuslugusid, mida raamatupoed praegu müügile on paisanud, ja sisututvustused näitavad, et lapsi kasutatakse oluliste tunnistajate või ohvritena neist päris mitmes. See on mõistetav – lapse osalemine sünges sündmustikus mähib lugeja tihedasse tundesidemesse ning kui ka muu vastu huvi kaob, sunnib lapse saatusele kaasa elamine ikkagi raamatuga lõpuni minema.

Mul on alaealiste kasutamisega põnevuslugudes tugev eetiline dilemma: ma arvan, et lapse traagilised, eale sobimatud läbielamised või surm on nii õudne, et see ei saa olla meelelahutuslik materjal. Kirjanduslik kindlasti, meelelahutuslik kindlasti mitte. Aga see on ainult minu eelistus. Niisiis pidin ma end sündmustikust emotsionaalses mõttes hoolikalt distantseerima, et lugemine tüdrukukesest, kes, patsid peas ja lillekimp käes, jooksis mäest üles ja kadus igaveseks, ei häiriks muude asjaolude jälgimist.

Teismelistega on aga hoopis teine asi. Lugesin kunagi ühte filmiarvustust. Ma ei mäleta filmi ega arvustajat, kuid mäletan hästi selle mõtet. Too film rääkis noortekambast, kes eksib kolkasse, ja nad surevad loomulikult kõik jubedasse surma. Arvustaja kirjutas umbes nii: see on sedasorti filmides tüüpiline noortekamp, kelle surma soovib vaataja juba ammu enne, kui tegelikult midagi juhtuma hakkab.

Põnevusloos on teismelise kasutamine ülimalt intrigeeriv. Kui teismelise põlvnemises saladust pole, siis küsib ju lugeja kohe, et mida ometi on ta oma, siiski veel lühikese eluea jooksul jõudnud teha sellist, et on kellegi nii ohtlikuks muutnud. «Ronkmusta» teismeline on elanud üsna toimekat elu. Teiseks on teismeline üks müstiline olevus – ta pole enam laps, ta pole veel täiskasvanu. Krimiloos on ta alati salapärane, aga ka õel ja kiuslik tegelane. Isegi Agatha Christie ei kõhkle neid ohvriks toomast.

Tõepoolest, ilma paljulubava alguseta vaadanuks ma seda raamatut kui järjekordset briti põnevikku, milletaolisi ilmub praegu palju ja kõik nii sarnased, nagu oleks neil seal kusagil vabrik, mis voodrilaudade asemel raamatuid vorbib. Üks «Banks» kõik. Cleeves pole teistsugune, aga omasuguste seas kõlbab lugeda küll: jutustamisstiil haarab, tempo hea ja kirjanik ei moraliseeri tegelaste kallal (olen ka sellist laiduväärset trendi märkama hakanud). Ainult see, miks üks tunnistaja mõlemad laibad leidma pidi, jäi mulle arusaamatuks.

***

FOTO: Raamat

Ann Cleeves

«Ronkmust»

Tõlkija Karin Suursalu

Varrak 2016

288 lk

***

Ann Cleeves esineb festivalil HeadRead reedel, 26. mail algusega kell 15 Tallinnas Kirjanike Maja musta laega saalis (Harju 1) toimuval üritusel, kus temaga vestleb Jason Goodwin.

Seotud lood
25.05.2017 27.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto