Sisukord
Arvamus
Postimees
26.05.2017
Eesti Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Ratturid kogunevad, autojuhid põgenevad Tagakülg Mis toimub lühemad lood spaltasse Eksperdid arvustasid osa autokoolide praktikat Tagasihoidlik prügikuningas (1) Anvelt: joodikuid võiks kantseldada omavalitsus (1) Korbi asemik võib tulla väljastpoolt riigikogu (3) Sarapuu klanni pea kaotus Koeru kooli direktor lahkub ametist Mälumäng Kuressaare tänavafestivaliga läheb Saaremaal suvi lahti Kolm meigitud poissi kasiinos ja muud juhtumused Üle ajava prügikasti tagant paistavad Arvo Sarapuu kõrvad Majandus OPEC pettis naftakauplejate ootusi Soome pani Eesti e-residentsusele õla alla Puidutehase planeeringu arutelu võib alata sügisel Eesti majanduse lühiuudised Välismajanduse lühid OPEC pettis naftakauplejate ootusi (2) Välismaa Välismaa lühiuudised 25.05.2017 Reformatsiooni 500. aastapäev tõi Obama Berliini Põhjanaabrid jätsid hüvasti president Mauno Koivistoga Kolm seekordset sõlmpunkti Euroopa Donald ja USA Donald näevad Venemaad erinevalt Kirvesupi meetodil kulus NATO uuele majale üle miljardi euro (2) Trump sõitles NATO alarahastajaid Arvamus Juhtkiri: Keskerakonna viimased päevad (21) Urmas Paet: Keskerakonna juhid on Ühtse Venemaaga sõlmitud lepingu pantvangid (4) Karmo Tüür: Trumpi turnee tagamaad Andrus Karnau: Korb selgitagu, miks ta on NATO liikmesuse vastu (30) Postimees 1940. aastal: metsamajandus veel paremini korda Peeter Espak: president Kaljulaidil pole õigus (62) Nils Niitra: milline näeks välja minu unistuste Balti ekspressrong (8) Kultuur Kultusbänd Mahavok püüab värskete ideedega ka nooremat publikut Korralik voodrilaud otse lauavabrikust Postimees Cannes'is: Kes saab juubelifestivali peaauhinna? «See ei ole linn, vaid vennashaud!» Sport Spordi lühiuudised Kommentaar: Jose Mourinho taastas Manchester Unitedi väärikuse Parim löögirusikas vormitakse katsetades Kosovo oli nii nõrk, et eestlastel hakkas neist väljakul kahju Postimehe videolugu: Lilleküla staadioni uue katuse paigaldus nõuab ehitusmeestelt raudseid närve Videod: Frankensteini koletised vallutavad Eesti rallirajad Balta alustab Teemantliigas: avastart on alati meeldivalt närviline Tallinn Nõmmekad ähvardavad prügi linnavalitsuse ette tassida (1) Tartu Pank jooksutab vanainimesi Aastakümneid tehtud töö saab otsa Hiinalinna potipõllumeeste hulgas on kunstnike järele suur nõudlus Tammeka teeb ajalugu: Tartu vutimehed jahivad karikavõitu ja kohta eurosarjas Alustada tuleb koolidest, teedest, spordihallidest ja laululavast (1) Tuttava sepa mure: kunstnike asemel tegutsevad keevitajate brigadirid Võistlustantsusport on massisport Suveteatrite karussell alustab Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Keskerakonna viimased päevad

2 min lugemist
Arvo Sarapuu FOTO: Martin Ahven/Õhtuleht.

Prügi haiseb. Ja haiseb ka Tallinna prügiveoga seotud majanduslik-poliitiline etendus, mille uus vaatus algas valdkonna eest vastutanud keskerakondlasest abilinnapea Arvo Sarapuu kinnipidamisega ning kahtlustuse esitamisega.

Keskerakond surub riigikogus läbi riigihangete seaduse muutust, millega omavalitsus saaks võimaluse sisetehinguteks ehk vabad käed jäätmeveo korraldamisel. Ettevõtjate sõnul luuakse sellisel juhul pealinnas munitsipaalmonopol. Üks pool ütleb niisiis, et tarbija vabast konkurentsist ei võidakski, teine kinnitab vastupidist. Mängu keskel asub Sarapuu, kes on rääkinud prügireformi vajadusest pealinnas, esitlenud, rind kummis, uusi prügiautosid ning on eitanud igasugust seotust ühe jäätmefirmaga, kui ajakirjandus sellele viitas. Kõnealuse seadusemuudatuse eest on seisnud agaralt Keskerakonna fraktsiooni esimees Kersti Sarapuu, Arvo abikaasa, kelle sõnul on sisetehingute lubamine paljude omavalitsuste soov. Teda prokuratuur käimasoleva kriminaalmenetlusega ei seosta.

Postimees rõhutas 18. märtsi juhtkirjas, et prügivedu peab olema korraldatud kodanike-maksumaksjate huvides efektiivselt ja läbipaistvalt. Samuti seda, et riik ja omavalitsus peaksid aitama luua ettevõtlusele sobilikku keskkonda, mitte seda koomale tõmbama. «Riik ja kohalik omavalitsus ei peaks sekkuma ettevõtlusesse turgudel, kus eraettevõtjatevaheline konkurents toimib või kus see on võimalik,» teatas konkurentsiamet sel nädalal pöördumises riigikogu majanduskomisjoni, keskkonnaministeeriumi ja justiitministeeriumi poole, vastustades sisetehinguid lubavat seadusemuudatust.

Korruptsioon on juriidiline, aga ka tajumise küsimus, teisisõnu peab võimu tegevus ka näima aus. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa sõnul ei leidnud Arvo Sarapuud uurinud linna sisekontroll midagi kahtlast. Seepeale võiks irooniliselt muiata, et see üksus ei tajuks korruptsioonikahtlust kardetavasti isegi siis, kui kahtlus tegevlinnapead vuntsist sikutaks. Täielik võim korrumpeerib täielikult.

Keskerakonna esimees, peaminister Jüri Ratas ütles mai alguses Postimehe usutluses: «Ma olen mitu korda öelnud, et Keskerakond ei pea olema see erakond, kes on korruptsioonijuhtumites pidevalt sees. /---/ Minu soov on seda erakonda muuta.» (PM 3.05)

Ja nii tegelebki Eesti valitsusjuht pidevalt erakonna muutmisega. Loetelu erakonnakaaslastest, kellele Ratas on pidanud eri põhjustel suuvoodriks olema, kelle tegevust selgitama, keda noomima ja keda otsesõnu hukka mõistma, pikeneb aina: Repinski, Stalnuhhin, Toom, Reps, Semjonov, Loone, Ivanova, Korb, Sarapuu... Aga Ratas on kuulnud mõnelt eelnimetatult ka avalikku hoiatust, et «sina kuulud Keskerakonda, mitte Keskerakond ei kuulu sulle».

Viimnepäev pole vast veel käes, kuigi viimased päevad näitavad, et klooster põleb heleda leegiga. Kollektiivse Savisaarega aga valet ja valskust enam ei varjuta.

Seotud lood
25.05.2017 27.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto