Sisukord
Arvamus
Postimees
29.05.2017
Eesti Provintsi rahus ja rahutuses Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Alates arvutimängudest ja Vaclav Havelist kuni süttimiseni Horoskoop Pedofiiliasüüga mees töötab õppurite üllatuseks koolis edasi Kiltsi lennuväli on kavas lennukorda seada (1) Meelevaldselt ühtegi omavalitsust liita ei tohi (1) Noormehi ajateenistusest vabastanud arst sai süüdistuse (2) Haigekassa plaanib hakata rahastama ravitulemust (1) Koalitsioon jätkab arutelu maksupaketi muutmise üle Eesti lühiuudised 29.05 Majandus majanduse NR uudis Majanduse lühiuudised Hinnalised kogemused lähevad tööturul raisku (2) Suur kasv ehituses tuli erasektori tellimustest Bitcoinʼi pidurdamatu tõus (1) Välismaa Välismaa lühiuudised 29.05.2017 Žanna Nemtsova: iga päev tuleks Boriss Nemtsovi mälestuseks midagi teha (8) Putinil tuleb enne valimisi ootamatult tegeleda käärimisega eliidis Mathias Rusti hulljulgest lennust möödus 30 aastat (1) Arvamus Mihkel Mutt: kunagi võivad meilgi pommid plahvatada (25) Juhtkiri: kas Eestit ja Tallinna juhivad siis köögitüdrukud? (22) Lugeja kirjutab: ainult üks laul laulupeol ei lähenda eestlasi ja venelasi (5) Edasi 1980. aastal: seltsimees Leonid Iljitš Brežnevile ja seltsimees Janos Kadarile Sirje Niitra: kaubanduse kolm veidrust (4) Veiko Berendsen: dokumendiregistrid tuleb sulgeda (1) Kultuur Vanameistri viimane kindaheide rõhuvale režiimile Kas Heddale võiks kaasa tunda? Sport Monacos võitis Vettel, Wehrlein tegi hirmsa avarii Karikafinaalid tõid palsamit mitme tippklubi haavadele Spordi lühiuudised Vollekoondise suvi läks p***e, aga pusle on koos Õige lahenduse otsingud jätkuvad, kaheksapaadile uus väljakutse Tõehetkest, emotsioonist, eurorahast ja Tartu vaimust Ebaõnnestumistest välja murdnud Šadeiko tõusulainel Taas rallipoodiumile roninud Olaf Suuder: lillelõhnalist bensiiniaroomi tundes aeg peatus Tartu Rattapidu tõi nii rõõmu kui kaotuskibedust Eesti lugu ja lootus said võimsalt kirja Mida kevad edasi, seda rohkem pakub soojatootja külma Omanik tahab Sitika veski ümbruse kihama panna Toomas Kapp: aega tuleb väärikalt kasutada, meil kõigil on üheotsapilet Näitus heidab valgust Jaani kiriku kadunud värvidele Mälukild tekitas vaimustuse Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lugeja kirjutab: ainult üks laul laulupeol ei lähenda eestlasi ja venelasi

1 min lugemist
Laulupidu liidab rahvast FOTO: Raigo Pajula

Veel praegu mäletan väga selgelt emotsioonideküllast 1960. aasta üldlaulupidu uue laulukaare all, rongkäiku paduvihmas ja Gustav Ernesaksa laulu «Mu isamaa on minu arm». Olen kindel, et sellel laulupeol osalejatel on see tunne meeles, eriti kui mõelda ajale, mil see laulupidu toimus.

Nüüd, vabas Eestis on olnud võimalus laulupeost osa võtta ja laulukaare all esineda kõigil, kel keel suus ning hääl paigas. Kõikvõimalikul moel ja raha mitte lugedes on üritatud, et eesti keele saaksid suhu ka need, kes siin pikalt elavad ja sündinud. Need, kes seda soovivad, on selle ka selgeks saanud, kuid ikka on neid, kes seda mitte tehes tunnistavad oma keelelist  andetust või lihtsalt laiskust, otsides ja leides sellele kõikvõimalikke vabandusi.

Tegelikult on just keel värav võõrastesse kultuuridesse. Kui keelt ei oska, on kultuuri  raske mõista. See kõik eeldab inimese enda vaba tahet, mitte kellelegi ei saa ega tohi midagi jõuga peale suruda. Kui inimene on jõudnud põhimõttelise otsuseni, et tema ei soovi keelt õppida, siis pole mõtet raisata aega  tema ümberveenmisele.

Kuidas peaks üks venekeelne laul panema eesti keelt ja kultuuri paremini mõistma? See oleks ju hüüdja hääl kõrbes. Lootus, et üks laul laulupeo repertuaaris aitaks mõista eesti kultuuri, on naiivne, sest emotsioone ei tekita mitte üks laul, vaid terve laulupidu. Seda loomulikult neis, kes teavad selle tähendust, seda hindavad ning oskavad väärtustada.

Lembit Mägi

Seotud lood
27.05.2017 30.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto