Sisukord
Päevakomm
Postimees
19.02.2020
Lapsele võib kõige ohtlikum olla kodu Eesti Küberpättide nahka läks 13 miljonit eurot Apteekrid andsid reformipöörajate vastu turmtuld Tallinna linnapolitsei saatis Maardu taksojuhtidele ultimaatumi Mäggi: Eestil on Hiinast rohkem võita kui kaotada Pärnu võimuliit läks lõhki Jäävaba meri ajas hülged poegima laidudele Majandus Riigifirma napsas kuluka võidu Saksamaa ja Euroopa huvid käivad käsikäes Välismaa Venemaal kaalutakse ekspresidentide puutumatust Rootsis valmis maailma suurim vastlakukkel Torm tõi Iiri rannikule hüljatud laeva Ilves: loodan, et lääs ei ole veel lõppenud Arvamus Juhtkiri: rekordhind ja kaotatud aastad Arved Breidaks: Tehvandile suusahall (1) Paloma Krõõt Tupay: presidendi punane joon Marek Sammul: suletus toodab konnatiike Indrek Leppik, Viljar Kähari: Eesti pakub katuseta maja Erkki Bahovski: kodanike Euroopa Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti rahva küpsustunnistus Sergei Metlev: manifest kui kahtlusi vaigistav lootus Kultuur Jaan Krossi põrgu ja purgatoorium Kommunism veetles vaid kodanlikust spliinist? Sport Türgi korvpallur võttis uue nime Heino Endeni järgi Kodus teise kuldmedali teeninud Wierer: värisesin viimases tiirus päris palju Anett Kontaveit pääses Dubais teise ringi Tartu Aksel Part: autosõit kui asotsiaalne tegevus Mall Värva: loodusega koosolemise ilu ja võlu Prokuratuur täpsustas Valvo Semilarski süüdistust Miss Valentine toob Tartusse 35 riigi parimad võimlejad Raatuse koolis püsivad pinged löövad direktori Toomas Kingu vererõhu lakke Piinatud hinged treppidel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ott Järvela: Eesti jalgpallikoondis ei vaja Kalevi staadionit

2 min lugemist
Ott Järvela FOTO: SCANPIX

Kas Kalevi staadioni renoveerijad ikka teadvustavad, et pidulikust nimetusest rahvusstaadion hoolimata pole silmapiiril ainsatki suure mastaabiga võistlust, mida saaks seal pidama hakata?

Eesti jalgpallikoondis ei vaja Kalevi staadionit ega hakka seal mängima. Esiteks on neil Lilleküla areen – peagi 15 000 pealtvaatajat mahutav koduväljak – ning teiseks on jalgpalli vaatamine kergejõustikurajaga staadionil sisuliselt sama nauditav kui jälgida teatrietendust kolmanda rõdu tagumisest reast. Tegevust võib aimata, aga hingeline side jääb püüdmatuks.

Kergejõustikuvõistlusi, mis passiksid üle 10 000 hinge mahutavale areenile, meil kahjuks pole. Kui näiteks Soomes toovad traditsioonidega kergejõustikuvõistlused (Soome–Rootsi maavõistlus ja Paavo Nurmi mängud) tribüünidele tuhandeid inimesi isegi siis, kui enda tipud ei pretendeeri kõrgetele kohtadele, siis Eestis suudab väga harva mõni kergejõustikuvõistlus kohale meelitada paar tuhat inimest. Praegusel esiareenil Kadriorus tähendab see hubast atmosfääri, aga nibin-nabin veerandi jagu täitunud hiigelstaadionil võistluse vaatamine sisuliselt välistab vinge elamuse. Kes ei usu, mingu vaadaku Lillekülas mõnda jalgpalli Eesti meistrivõistluste mängu.

Tehnikasporti – staadionikross, rallide linnakatsed jms – ei oleks uuele areenile võimalik tuua ilma jalgpalli- ja kergejõustikurajatisi oluliselt kahjustamata. Ekstreemspordivõistlused eelistavad traditsioonilisele staadionile aga juba ammu urbanistlikku ruumi. Kui Kelly Sildarule korraldatakse millalgi n-ö koduvõistlus, siis ei toimu see ühelgi staadionil, vaid Vabaduse väljakul.

Alati on tore rääkida staadionikontsertidest, ent vaevalt hakkab U2 igal aastal Eestit väisama. Väiksemat masti tegijaga aga suurt staadionit publikuga ei täida.

On ainult üks sündmus, mille puhul on kindel, et see toimub regulaarselt ja toob renoveeritud areeni rahvast täis – tantsupidu, mis vajab Kalevi staadionit väga, sest olemasolevatest ei passi neile ei Kadriorg – mahutavus liiga väike – ega ka Lilleküla, sest jalgpallistaadioni pindala on kergejõustikuareeni omast ligi kaks korda väiksem ehk väljakule mahuks korraga kaks korda vähem tantsijaid.

Õnneks pole Eesti nii vaene, et saaks endale võimaldada vaid ühte suurt staadionit, mis peaks siis võõrustama kõike mõeldavat. Et üritust nautida, peab see toimuma õiges keskkonnas. Jalgpall Lillekülas, kergejõustik Kadriorus, ekstreemsport südalinnas ja tantsupidu uueneval Kalevi staadionil. Nimetame asju õigete nimedega ja ärme poogi rajatistele külge tähendusi, mida nad endas kandma ei hakka. Renoveeritav Kalevi staadion ei saa rahvus-, vaid tantsustaadioniks.

Seotud lood
18.02.2020 19.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto