Sisukord
Juhtkiri
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (6) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (22) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (75) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (38) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Ameerika hääl Trumpi suust

2 min lugemist
Donald Trump. FOTO: JONATHAN ERNST/Reuters/Scanpix

Liitlassuhted toimivad ja Ameerika Ühendriigid on endiselt pühendunud Euroopa julgeolekule. Kui keegi lootis NATO kõrgetasemeliselt kohtumiselt ja sealhulgas USA presidendi Donald Trumpi kõnest kuulda vastupidist, siis pidi ta pettuma.

Jutud sellest, mida Trump oleks tseremoonial peetud kõnes veel pidanud mainima ja mida sõnaselgelt ütlemata jäänud paragrahvi numbritest järeldada, kuuluvad (vähemasti seekord) koos tõukamisskandaali ja soengu küsimustega pigem meelelahutuse kui tõsise välispoliitilise analüüsi juurde.

Kollektiivkaitse põhimõttes ja varem kokku lepitus ei ole mingeid muutusi. Liitlaste reaalne heidutust kasvatav tegevus NATO idatiival, sh Eestis räägib sellest väga selges keeles. Kohtumisel sai kinnitust, et USA jätkab julgeolekupoliitikas ja liitlassuhetes suurel määral varasemate administratsioonide ajal kujundatud liini.

Juba sel nädalal toimunud kohtumise mitme kuu pikkusel ettevalmistamisel seati fookusesse kaks teemat: kaitsekulud ehk õiglane koormajagamine ning võitlus terrorismiga. Ilmselt ei ole vale tõlgendus, et nende teemade rõhutamine valiti teadlikult, kajades vastu teemadele, mida Donald Trump oma valimiskampaanias NATOga seoses üha kordas.

Eesti on praegu üks viiest NATO liitlasest, kelle kaitsekulutused on ühiselt kokku lepitud kahe protsendi tasemel. Liitlasi on aga praegu 28 ja varsti 29. Loomulikult on igati Eesti huvides, et kõik liitlased liiguksid Euroopas jõudsate sammudega seatud sihi poole. Loomulikult ei ole tegu pelga arvuga, vaid tegelik eelarvekulude kasvatamine peab kasvatama ka võimekusi, mida NATO-l on organisatsioonina tarvis.

Donald Trump võib ju rääkida kaitsekulutuste kasvatamisest sõnadega, mis on diplomaatias tavapäratud, ent sõnumi sisu peaks ometi olema kõigile ammu teada. Seda on üha korranud varasemate USA administratsioonide esindajad. Võib öelda, et Euroopa liitlaste kaitsekulude teema juured on ajaloos palju kaugemal kui 2004. aasta, mil Eesti liitus NATOga.

Ka NATO otsused kaitsekulude suurendamiseks võeti ühiselt vastu siis, kui keegi ei osanud tõsimeeli arvata, et Donald Trumpist võiks saada USA president ning vähemalt kaitsekulude langustrend on juba murtud. Ometi on liikumine kahe protsendi taseme poole olnud ikkagi üpris aeglane ning mitmes riigis sisepoliitilistel põhjustel kõhklev. Trumpi sõnakasutusest võib liitlaste ergutamiseks ja ka liitlasriikide kodanikele asjade puust ja punaseks tegemiseks abi olla.

Mida ja kui tõhusalt suudab NATO organisatsioonina lisada terrorismivastasesse tegevusse peale selle, mida liikmesriigid juba teevad või plaanivad, näitab aeg. Vähemalt saab Donald Trump oma valijatele öelda, et NATO pole aegunud, kuna tegeleb terroristide vastu võitlemisega.

Seotud lood
21.02.2020 24.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto