Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
29.05.2017
Eesti Provintsi rahus ja rahutuses Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Alates arvutimängudest ja Vaclav Havelist kuni süttimiseni Horoskoop Pedofiiliasüüga mees töötab õppurite üllatuseks koolis edasi Kiltsi lennuväli on kavas lennukorda seada (1) Meelevaldselt ühtegi omavalitsust liita ei tohi (1) Noormehi ajateenistusest vabastanud arst sai süüdistuse (2) Haigekassa plaanib hakata rahastama ravitulemust (1) Koalitsioon jätkab arutelu maksupaketi muutmise üle Eesti lühiuudised 29.05 Majandus majanduse NR uudis Majanduse lühiuudised Hinnalised kogemused lähevad tööturul raisku (2) Suur kasv ehituses tuli erasektori tellimustest Bitcoinʼi pidurdamatu tõus (1) Välismaa Välismaa lühiuudised 29.05.2017 Žanna Nemtsova: iga päev tuleks Boriss Nemtsovi mälestuseks midagi teha (8) Putinil tuleb enne valimisi ootamatult tegeleda käärimisega eliidis Mathias Rusti hulljulgest lennust möödus 30 aastat (1) Arvamus Mihkel Mutt: kunagi võivad meilgi pommid plahvatada (25) Juhtkiri: kas Eestit ja Tallinna juhivad siis köögitüdrukud? (22) Lugeja kirjutab: ainult üks laul laulupeol ei lähenda eestlasi ja venelasi (5) Edasi 1980. aastal: seltsimees Leonid Iljitš Brežnevile ja seltsimees Janos Kadarile Sirje Niitra: kaubanduse kolm veidrust (4) Veiko Berendsen: dokumendiregistrid tuleb sulgeda (1) Kultuur Vanameistri viimane kindaheide rõhuvale režiimile Kas Heddale võiks kaasa tunda? Sport Monacos võitis Vettel, Wehrlein tegi hirmsa avarii Karikafinaalid tõid palsamit mitme tippklubi haavadele Spordi lühiuudised Vollekoondise suvi läks p***e, aga pusle on koos Õige lahenduse otsingud jätkuvad, kaheksapaadile uus väljakutse Tõehetkest, emotsioonist, eurorahast ja Tartu vaimust Ebaõnnestumistest välja murdnud Šadeiko tõusulainel Taas rallipoodiumile roninud Olaf Suuder: lillelõhnalist bensiiniaroomi tundes aeg peatus Tartu Rattapidu tõi nii rõõmu kui kaotuskibedust Eesti lugu ja lootus said võimsalt kirja Mida kevad edasi, seda rohkem pakub soojatootja külma Omanik tahab Sitika veski ümbruse kihama panna Toomas Kapp: aega tuleb väärikalt kasutada, meil kõigil on üheotsapilet Näitus heidab valgust Jaani kiriku kadunud värvidele Mälukild tekitas vaimustuse Meelelahutus Koomiks Sudoku

Näitus heidab valgust Jaani kiriku kadunud värvidele

2 min lugemist
Jaani kiriku seintel praegu näha olevad terrakotaskulptuurid on koopiad. Algul oli kujusid üle tuhande, tänapäevaks on neid säilinud umbes kolmandik. FOTO: Sille Annuk

​Tartu südalinnas asuv Jaani kirik ja selle kuulsad terrakotaskulptuurid tunduvad oma praegusel tellispunasel kujul nii iseenesestmõistetavad, et mõni aeg tagasi linnamuuseumis üles seatud näitus pealkirjaga «Olev Prints ja Tartu Jaani kiriku kadunud värvid» võib panna väikest viisi kulmu kergitama: oot-oot, mis värvidest meil siin nüüd korraga jutt on?

Tellijale Tellijale

Ent nagu kinnitab näituse kuraator, Eesti kunstiakadeemias doktorikraadi omandav Johanna Lamp, oli Jaani kiriku kunagine ilme sootuks värviküllasem. Kiriku seintel leidus rohkelt maalinguid, skulptuurid olid värvilised ning kirik oli nii seest kui väljast krohvitud.

«Kuni renessansini käisid värv ja vorm alati koos ning keskaegne arhitektuur ja sellega seotud skulptuur ei olnud värvitu,» selgitas Lamp. «Kuid siis tekkis esteetika, mille kohaselt häirib värv vormi nautimist. Nüüd on inimestel raske isegi ette kujutada, et keskajal olid katedraalid ja skulptuurid märksa värvilisemad kui praegu.»

27.05.2017 30.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto