Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.05.2017
Eesti Provintsi rahus ja rahutuses Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Alates arvutimängudest ja Vaclav Havelist kuni süttimiseni Horoskoop Pedofiiliasüüga mees töötab õppurite üllatuseks koolis edasi Kiltsi lennuväli on kavas lennukorda seada (1) Meelevaldselt ühtegi omavalitsust liita ei tohi (1) Noormehi ajateenistusest vabastanud arst sai süüdistuse (2) Haigekassa plaanib hakata rahastama ravitulemust (1) Koalitsioon jätkab arutelu maksupaketi muutmise üle Eesti lühiuudised 29.05 Majandus majanduse NR uudis Majanduse lühiuudised Hinnalised kogemused lähevad tööturul raisku (2) Suur kasv ehituses tuli erasektori tellimustest Bitcoinʼi pidurdamatu tõus (1) Välismaa Välismaa lühiuudised 29.05.2017 Žanna Nemtsova: iga päev tuleks Boriss Nemtsovi mälestuseks midagi teha (8) Putinil tuleb enne valimisi ootamatult tegeleda käärimisega eliidis Mathias Rusti hulljulgest lennust möödus 30 aastat (1) Arvamus Mihkel Mutt: kunagi võivad meilgi pommid plahvatada (25) Juhtkiri: kas Eestit ja Tallinna juhivad siis köögitüdrukud? (22) Lugeja kirjutab: ainult üks laul laulupeol ei lähenda eestlasi ja venelasi (5) Edasi 1980. aastal: seltsimees Leonid Iljitš Brežnevile ja seltsimees Janos Kadarile Sirje Niitra: kaubanduse kolm veidrust (4) Veiko Berendsen: dokumendiregistrid tuleb sulgeda (1) Kultuur Vanameistri viimane kindaheide rõhuvale režiimile Kas Heddale võiks kaasa tunda? Sport Monacos võitis Vettel, Wehrlein tegi hirmsa avarii Karikafinaalid tõid palsamit mitme tippklubi haavadele Spordi lühiuudised Vollekoondise suvi läks p***e, aga pusle on koos Õige lahenduse otsingud jätkuvad, kaheksapaadile uus väljakutse Tõehetkest, emotsioonist, eurorahast ja Tartu vaimust Ebaõnnestumistest välja murdnud Šadeiko tõusulainel Taas rallipoodiumile roninud Olaf Suuder: lillelõhnalist bensiiniaroomi tundes aeg peatus Tartu Rattapidu tõi nii rõõmu kui kaotuskibedust Eesti lugu ja lootus said võimsalt kirja Mida kevad edasi, seda rohkem pakub soojatootja külma Omanik tahab Sitika veski ümbruse kihama panna Toomas Kapp: aega tuleb väärikalt kasutada, meil kõigil on üheotsapilet Näitus heidab valgust Jaani kiriku kadunud värvidele Mälukild tekitas vaimustuse Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kas Eestit ja Tallinna juhivad siis köögitüdrukud?

2 min lugemist
Taavi Aas ja Jüri Ratas. FOTO: Tairo Lutter

Eestis on hulk poliitikuid oma kohale sattunud juhuslikult, omamata sageli teadmisi, oskusi ja moraalseid omadusi, mida nende positsioon eeldaks. Kunagi kirjutas Lenin, et iga köögitüdruk peab olema võimeline riiki juhtima, mille all pidas silmas küll midagi muud, kuid nii või teisiti on tema unistus mitmel pool teoks saanud. Näiteks Venezuelat juhib viimased neli aastat ilma igasuguse hariduseta bussijuht. Elu on seal küll nigelamaks läinud, kuid sellegipoolest on kogu maailmale selgeks tehtud, et bussijuht suudab riiki juhtida. Ise põhjendab ta ebaõnnestumisi vaenlaste, eelkõige USA vandenõuga.

Veel mõni aeg tagasi põhjendas ka Keskerakond kõike, mis nende ridades ja juhitavates omavalitsustes halvasti, poliitiliste vastaste salajase vandenõuga, muuhulgas vabandati sellega välja oma liikmete ebapädevust ja ebaausust. Selleks kutsuti ellu munitsipaaleelarvest rahastatav propagandaaparaat eesotsas Tallinna TVga, mille eesmärk oli selgitada, et korruptsioon ja muu selline polegi nii üheselt inetu, nagu esmapilgul paistab. Olukord muutus, kui pikki aastaid riigile vastandunud Keskerakond pääses peale all-linna võimule ka Toompeal. Nüüd on raske kõike ebameeldivat salavastaste ja kallutatud jõudude süüks pöörata.

Kui abilinnapea Arvo Sarapuu sai korruptsioonikahtlustuse, teatasid Keskerakonna juht peaminister Jüri Ratas ja Tallinna linnapea kohusetäitja Taavi Aas, et ametiseisundit kuritarvitanud Sarapuu ei saa ametis jätkata, ent see tõstatas mitu küsimust. Esiteks, miks ei nõua Ratas ja Aas linnavolikogu esimehe Kalev Kallo lahkumist. Viimane on samuti korruptsioonisüüdistuse saanud. Ja teiseks, kuidas on võimalik, et Tallinna linnas hallitusseenena vohava korruptsiooni puhul pole Keskerakonna juhid, aga ka nendesse juhtumitesse segatute ülemused ja alluvad teadlikud toimepandud seaduserikkumistest. Kas Taavi Aas sai Sarapuu ebaaususest teada tõesti alles möödunud neljapäeval? Või Keskerakonna juhid? Kui see vastab tõele, siis juhivad Eesti riiki ja Tallinna linna köögitüdrukud ja bussijuhid.

Keskerakonna puhul oleks valitsusse pääsemise eelduseks pidanud olema see, et Edgar Savisaare ülesehitatud klannisüsteemi niidistikud valgustatakse läbi ja puhastatakse erakond ebaausatest inimestest, mh Savisaarest endast, kes tulnuks linnapea kohalt tagandada. Kuna IRL ja sotsiaaldemokraadid seda ei nõudnud, on terve Eesti olukorras, kus valitsuse juhterakonna Augeiase tallid edasi lehkavad ja nende puhastamiseks pole erakonna juhtidel südant, julgust ega mõistust. Me ei ela paraku muinasjutumaailmas, kus Smaragdlinna Võlur kingiks kellelegi aju, kellelegi südame ja kellelegi puuduva julguse. Need oleksid pidanud juba enne valitsusse minemist omal kohal olema.

Seotud lood
27.05.2017 30.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto