Leedu riikliku julgeoleku osakond (SDD) on hoiatanud, et diplomaatilise katte all töötavad Vene luureagendid on rahvusvahelisi suhteid, poliitikat, riigikaitset, majandust ja energeetikat puudutavatel konverentsidel ja muudel üritustel sagedased külalised.
Venemaa välisluureteenistuse (SVR), riikliku julgeolekuteenistuse (FSB) ja luurepeavalitsuse (GRU) agendid algatavad tihti süütuid vestlusi, maskeerides nii oma tegelikku huvi.
«Juhuslikel» kohtumistel püüavad nad sihtmärgi kohta võimalikult palju infot koguda, selgitades välja tema tegutsemismotiivid, nõrkused ja võimalikud koostööajendid. Mõned agendid räägivad soravalt leedu keelt, mida välismaalastel on üldiselt väga keeruline omandada.
Veel hiljuti ei võetud selliseid hoiatusi kuigi tõsiselt – Leedu on alati Venemaa suhtes ülitundlik olnud ja juttu võimalikest spioonidest võeti lihtsalt paanikaõhutamisena.
Kuid SSD sõnul on sõda juba alanud. Libauudiste levitamine ja küberrünnakud on muutunud üha sagedasemaks ja nende ulatus on kasvanud. Rünnakud uudistekanalitele, valitsusasutustele ja elektrivõrgule annavad aimu, et suuremad hädad on alles ees.
Teine vaikse sõja taktika on spionaaž. Viimaste aastate jooksul on SSD, vastuluure ja teiste institutsioonide käitumine välisluureoperatsioonidega tegelemisel üha otsustavamaks muutunud.
Näiteks viis Leedu vastuluure tegevus spionaažis süüdistatud Vene kodanikust õhujõudude kapteni vahistamiseni. Eelmisel aastal arreteeriti Leedu kaitseväe parameedik, 2015. aastal saadi aga kätte FSB ohvitser, kes üritas Leedu presidendi kohta andmeid koguda ja oli selleks tema tuppa pealtkuulamisvahendid sokutanud.
Samal aastal mõisteti spionaažis süüdi ka üks riigi kommunikatsiooniosakonnas töötanud leedulane, 2014. aastal saadeti Leedust välja aga kaks diplomaatidena esinenud Vene välisluureteenistuse ametnikku. Ja need on vaid üksikud teadaolevad juhtumid.