R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Lasteaed saab erakordse katuse

Jaan Olmaru
Lasteaed saab erakordse katuse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Priore OÜ juhataja Sven Saar (paremal) ja töömees Joonas Hansen olid eilseks jõudnud kukeharjamattide paigaldamisega lõpusirgele.
Priore OÜ juhataja Sven Saar (paremal) ja töömees Joonas Hansen olid eilseks jõudnud kukeharjamattide paigaldamisega lõpusirgele. Foto: Margus Ansu

Juuli lõpus valmiv Naerumaa lasteaed püüab pilku haljaskatusega, kus lokkab kukehari. Looduslik katus ei vaja kastmist, rohimist ega niitmist.

Haljaskatustega tegeleva Priore OÜ juhataja Sven Saare sõnul hakkavad Naerumaa katusel kasvama 5–9 erinevat kukeharja liiki, mille osakaal muutub vastavalt tingimustele. «Mõned liigid kasvavad vähem, mõned rohkem. Sõltub ilmastikust,» sõnas Saar.

Võrreldes tavapärase plekk- või kivikatusega on haljas­katustel Saare sõnul väga palju häid omadusi. «Esiteks näeb ta juba visuaalselt väga hea välja. Teiseks on tal head isolatsiooniomadused ehk ta hoiab ruumi suvel jahedama ja talvel soojema. Lisaks seob ta endasse oluliselt sademevett ja vähendab sellega sademevee koormust kanalisatsioonile,» selgitas Saar.

Haljaskatus mõjub hästi ka lasteaia katusele paigaldatud päikesepaneelidele. Näiteks kuumal suvepäeval hoiavad taimed paneele ülekuumenemise eest. «Paneele ümbritsev temperatuur jääb jahedamaks ja nende tootlikkus suureneb,» lisas Saar. 

Rootsist toodud

Rootsis ettekasvatatud matid paigaldati absorbeerivale kihile, mis hoiab niiskust. Kõige alla läks veekindel kiht. Matt ise koosneb tekstiilkihist ja nailonvõrgust, mille peal on kasvusubstraat.   

«See pole tavaline muld, vaid mineraalainete sisaldusega kasvupinnas. Orgaanilise massi osatähtsus on siin oluliselt väiksem, kuna kukeharjale on just mineraalained äärmiselt olulised. Orgaaniline mass on aldis erosioonile ja laguneb kiiresti,» selgitas Saar katuse koostist. 

Kuna tavapärast mulda ega turvast ei kasutata, ei tohiks katusele tekkida ka teisi taime- ega puuliike.

Kuna tavapärast mulda ega turvast ei kasutata, ei tohiks katusele tekkida ka teisi taime- ega puuliike. «Teised liigid siin kasvada ei taha, sest kasvupinnase kiht on nii õhuke. Kui nad siia isegi tulevad, siis ei pea nad kaua vastu,» lausus Saar. Eilseks oli lasteaia katusest kukeharjamattidega kaetud umbes 90 protsenti.

Sven Saare sõnul peaks katus pidama hästi vastu nii põuale kui vihmale. Samas on kukehari eluslooduse osa, mis tähendab, et kui on hästi kuiv suvi, muutub ka kukeharja värvus. 

«Taimed pole siis nii lopsakad ja rohelised. Kui aga peaks hakkama vihma sadama, reageerib kukehari kiiresti,» lausus Saar. Eraldi kastmist ega rohimist katus ei vaja. 

Esimene Tartus

Tartus pole Saare sõnul varem sarnast katust ühelgi hoonel proovitud. On küll mõned murukatused, näiteks maaülikoolil, kuid seal on aluskiht ja taimestik sootuks erinev. Seevastu Rootsis on kukeharjakatuseid paigaldatud edukalt juba 1990ndatest alates. 

Katuse hind sõltub  tüübist, kuid laias laastus maksab ruutmeeter umbes 40 eurot.

Naerumaa lasteaed alustab tööd 1. septembril. Hoonet ehitava OÜ Mapri Ehituse objektijuht Rivo Teppo ütles, et sisetööd on majas juba valmis ning ruumid möbleerimiseks üle antud. Köögitehnika on sees ning uuel nädalal hakkab lasteaiamööbli paigaldus. 

Lepingu järgi peab Mapri Ehitus andma hoone linnale üle 27. juuliks.

Mis on kukehari?

  • Kukeharjad on mitmeaastased, harvem üheaastased taimed, mis on levinud peamiselt põhjapoolkera parasvöötmes. Perekonda kuulub 400 liiki. Perekonnas on nii ronitaimi kui põõsaid. Lehed on lihakad, lamedad või ruljad ja munajad. Perekonnas on ka sukulente, mis säilitavad oma lehtedes vett.
  • Õied on enamasti 5, harvem 4 või 6 kroonlehega. Õied on tavaliselt punased, harvem valged. Kukeharjade vili on kukkur, seemned on väikesed. Mitmed liigid sisaldavad mürgiseid alkaloide. Mõne lehti kõlbab jällegi salatina süüa.
  • Kukeharjad on levinud ilutaimed kiviktaimlates. Üldiselt on nad vastupidavad, aga leidub nii külma- kui kuumaõrnu liike. Mitu kukeharjaliiki on liblikate tähtsad toidutaimed.

Allikas: Wikipedia

Tagasi üles