Sisukord
Eesti
Postimees
31.05.2017
Eesti Aktivistid nõuavad tee-ehitusele ette jääva puu säilitamist (14) Reformierakond ei hakka maksumuudatuste teist lugemist venitama Mälumäng Kaitse all on 217 ühishauda, ei ühtegi mälestuskivi Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Eesti lühiuudised Tagakülg Viru keskuses toimus suurejooneline raamatu- ja robotipidu Hoolekandeasutuse juht omastas puudega inimeste raha (9) Esikülg 31. mai Aafrika IT-liidrid ootavad Eestilt ideid, mida endale sobivaks kohendada Tallinnas tuleb endiste ja Savisaare-järgsete paraad Majandus Majanduse lühiuudised Kõrge euroametnik: Euroopa raudtee puudumine mõjub nagu puue (11) Aafrika IT-liidrid ootavad Eestilt ideid, mida endale sobivaks kohendada Uus juht plaanib Coca-Cola uuestisündi Välismaa Eurojuhid Tallinnas: Euroopa peab võitlema üheskoos Kuuba punkarid nakatasid end vabatahtlikult HIVga Libastumisoht mõjutab May Brexiti-taktikat Välismaa lühiuudised 31.05 KOHALIK VAADE. Vene spioonid käivad värbamas Leedu tudengeid Arvamus Raul Vinni: ükski terve mõistusega saarlane ei saa aru, miks tahetakse kaotada ära kesköine praam (4) Rainer Kuuba: keskkonnaministeerium lõpetagu avalikkuse lollitamine (10) Postimees 1930. aastal: Rakvere sai moodsa staadioni Juhtkiri: hõbepaju pole hõlmikpuu (2) Hanneli Rudi: salasuhkur maksu alla (1) Janno Reiljan: tuleviku arvel ja tulevikuta majandamine (3) Erkki Bahovski: loomulikult on Teine maailmasõda ka venelaste lugu (6) Kultuur Eestis algab Armastuse Suvi! Sport NHLi finaalis purustati rekordeid Spordi lühiuudised Sõudmistüli: haiget mängima pidanud Suursild kurjustab Killinguga Kes täidavad korvpallikoondise hõreda korvialuse? Pariisi tenniseparadiis taastab kadunud hiilgust Kalju ja Infonet kurvastasid teineteist viigiga Tallinn Aktivistid nõuavad tee-ehitusele ette jääva puu säilitamist (14) Tartu Uue põlvkonna suhtedraamad: pidev kontroll telefonis (7) Tartu puhub edasi rattarendi suurt mulli (1) Kodu kaotanud üksikema: «Ma pole seda veel päriselt selgeks mõelnud.» (5) Kallaste linnapea sai mõni kuu enne valimisi hundipassi Haisuga võitlev turg paneb ametisse prügivalvuri Lepatriinu lasteaia mitmemiljoniline uuenduskuur võtab ilmet Treener rabeleb perele kuuluvas spordihoones Meelelahutus Koomiks Sudoku

Reformierakond ei hakka maksumuudatuste teist lugemist venitama

2 min lugemist
Remo Holsmer ja Sven Sester mais riigikogu ööistungil. FOTO: Liis Treimann

Kuigi opositsiooniline Reformierakond on valitsuse algatatud ja juunis teisele lugemisele jõudvaid maksumuudatusi teravalt kritiseerinud, ei kavatse partei hakata nende menetlemist takistama.

Parlamendi rahanduskomisjoni aseesimees, Reformierakonda kuuluv Remo Holsmer ütles Postimehele, et Reformierakond ei näe vajadust uute maksude järele ega ole nõus ka eelarvepoliitika lõdvendamisega. Seetõttu esitatakse tema sõnul eelnõudele muudatusettepanekuid küll, kuid üksnes eesmärgiga maksud tühistada. Kümneid või sadu muudatusettepanekuid, mis võimaldaksid eelnõude teist lugemist venitada, tema sõnul ei esitata.

«Sisuliselt oleme kõigi nende uute maksude ja eelarvepoliitika lõdvendamise vastu, aga parlamendi töö halvamine ei ole meie eesmärk,» ütles Holsmer, kelle sõnul saab opositsiooni pahameele ja kriitika märklauaks rahandusminister Sven Sester, kellele plaanitakse lähiajal esitada umbusaldusavaldus.

Praegu viimistletakse tema sõnul umbusaldusavalduse eelnõu teksti, misjärel kogutakse sellele Reformierakonna, Vabaerakonna ja Konservatiivse Rahvaerakonna saadikute allkirjad. Millal täpselt umbusaldusavaldus riigikogu menetlusse jõuab, ei soovinud Holsmer praegu veel öelda.

Mai keskel korraldas opositsioon vastuseisu tõttu maksueelnõudele maratonistungi, mis algas kell 14 ja lõppes alles järgmise päeva hommikul pärast kella kuut. Rahandusminister Sven Sester pidi siis tundide viisi kaitsma muudatusi, millest näiteks üks kehtestab ettevõtluskonto, teine magustatud joogi maksu, kolmas pakendite täiendava aktsiisi ning neljas näeb ette osalusoptsioonide ja ettevõtluses kasutatavate autode maksustamist, ettevõtete kontsernisisestele laenudele panditulumaksu kehtestamist ja pankade tulumaksu avansilisi makseid. Esimese lugemise läbis teiste seas ka muudatus, mille kohaselt hakatakse riigieelarve tasakaalureeglit jälgima mitme aasta keskmisena.

Reformierakonna esimees Hanno Pevkur ütles toonase maratonistungi eel, et riigikogu pole pidanud ammu arutama nii kehva ettevalmistusega eelnõusid, millel on ettevõtluskeskkonnale sedavõrd suur mõju. Muudatusettepanekute esitamise tähtajaks pidi selguma, kas teisel lugemisel hakatakse kasutama venitamistaktikat.

Opositsioonil on võimalik eelnõude teist lugemist venitada, esitades hulgaliselt muudatusettepanekuid, lastes neid täiskogul hääletada ja võttes enne hääletamist kuni 10-minutilisi vaheaegu. Samuti saavad kõik saadikud esineda kuni kaheksaminutilise sõnavõtuga, samas kui esimesel lugemisel on läbirääkimistel osalemise võimalus ainult iga fraktsiooni ühel esindajal.

Maksueelnõudele saab muudatusettepanekuid esitada kolmapäeva õhtuni. Muudatusi on oodata ka koalitsioonilt, mille esindajad kogunevad Isamaa ja Res Publica Liidu uue esimehe Helir-Valdor Seedri algatusel maksupaketi muutmist arutama taas homme. Seeder on taotlenud muudatusi nii panditulumaksu, pakendiaktsiisi kui magusamaksu eelnõus ning soovinud ka abikaasade ühisdeklaratsiooni esitamise võimaluse taastamist.

Seotud lood
30.05.2017 01.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto