Sisukord
Arvamus
Postimees
31.05.2017
Eesti Aktivistid nõuavad tee-ehitusele ette jääva puu säilitamist (14) Reformierakond ei hakka maksumuudatuste teist lugemist venitama Mälumäng Kaitse all on 217 ühishauda, ei ühtegi mälestuskivi Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Eesti lühiuudised Tagakülg Viru keskuses toimus suurejooneline raamatu- ja robotipidu Hoolekandeasutuse juht omastas puudega inimeste raha (9) Esikülg 31. mai Aafrika IT-liidrid ootavad Eestilt ideid, mida endale sobivaks kohendada Tallinnas tuleb endiste ja Savisaare-järgsete paraad Majandus Majanduse lühiuudised Kõrge euroametnik: Euroopa raudtee puudumine mõjub nagu puue (11) Aafrika IT-liidrid ootavad Eestilt ideid, mida endale sobivaks kohendada Uus juht plaanib Coca-Cola uuestisündi Välismaa Eurojuhid Tallinnas: Euroopa peab võitlema üheskoos Kuuba punkarid nakatasid end vabatahtlikult HIVga Libastumisoht mõjutab May Brexiti-taktikat Välismaa lühiuudised 31.05 KOHALIK VAADE. Vene spioonid käivad värbamas Leedu tudengeid Arvamus Raul Vinni: ükski terve mõistusega saarlane ei saa aru, miks tahetakse kaotada ära kesköine praam (4) Rainer Kuuba: keskkonnaministeerium lõpetagu avalikkuse lollitamine (10) Postimees 1930. aastal: Rakvere sai moodsa staadioni Juhtkiri: hõbepaju pole hõlmikpuu (2) Hanneli Rudi: salasuhkur maksu alla (1) Janno Reiljan: tuleviku arvel ja tulevikuta majandamine (3) Erkki Bahovski: loomulikult on Teine maailmasõda ka venelaste lugu (6) Kultuur Eestis algab Armastuse Suvi! Sport NHLi finaalis purustati rekordeid Spordi lühiuudised Sõudmistüli: haiget mängima pidanud Suursild kurjustab Killinguga Kes täidavad korvpallikoondise hõreda korvialuse? Pariisi tenniseparadiis taastab kadunud hiilgust Kalju ja Infonet kurvastasid teineteist viigiga Tallinn Aktivistid nõuavad tee-ehitusele ette jääva puu säilitamist (14) Tartu Uue põlvkonna suhtedraamad: pidev kontroll telefonis (7) Tartu puhub edasi rattarendi suurt mulli (1) Kodu kaotanud üksikema: «Ma pole seda veel päriselt selgeks mõelnud.» (5) Kallaste linnapea sai mõni kuu enne valimisi hundipassi Haisuga võitlev turg paneb ametisse prügivalvuri Lepatriinu lasteaia mitmemiljoniline uuenduskuur võtab ilmet Treener rabeleb perele kuuluvas spordihoones Meelelahutus Koomiks Sudoku

Raul Vinni: ükski terve mõistusega saarlane ei saa aru, miks tahetakse kaotada ära kesköine praam

3 min lugemist
Raul Vinni FOTO: Raul Vinni

Alates 1. septembrist on riigil plaan iga päev ajavahemikus 23.30–5.30 sulgeda kõikidest Eesti maakondadest väljuvad maa-, õhu- ja mereteed. Teed ju kuluvad ja kellel ikka on vaja öösiti ringi kooserdada. Öösel magatakse.

Kõlab absurdselt, eks ole. See ongi absurdne näide, mida Mandri-Eestis kunagi ei juhtugi. Saarlastel seevastu küll. Seda juhul, kui mereteel praamiliiklust pidav ettevõte arvab heaks nii otsustada. Aina valjemini on hakanud kõlama spekulatsioon, et TS Laevad kavatseb graafikust ära kaotada kesköötunnil Virtsust väljuva päeva esimese praami (naljakal kombel on see paljudele viimane).

Võib küsida, mis sellest reisist siis nii väga on? Sellest on täpselt nii palju, et see ongi see reis, millega saab veel enne und koju. Näiteid? Tunnen saarlasest ettevõtjat, kes töötab Norras. «Idiootsus,» ütles tema plaanist kuuldes. Töönädala lõpus tahab ka tema vahel koju. Lennuk jõuab Tallinna 22.00 ja varasemale praamile ta enam ei jõua. Võimalus on võtta Tallinnas öömaja või sõita Virtsu, et siis kai peal autos magada. Saarlane tahab vahel käia mõnel spordivõistlusel, teatris, kontserdil või mõnel muul seesugusel üritusel. Ka nädala sees. Üldjuhul lõppevad need sellisel kellaajal, et jõuab kesköise praamiga koju.

Saarlased tahavad käia näiteks ka kaugemates kantides. Euroopas. Autoga. Aivar Pohlak tõi Saarte Hääles hea näite, et mõistlikul ajal Varssavist startides jõuab täpselt südaöisele praamile. Selliseid näiteid võib tuua palju. Väga palju.

Tõsi ta on, et see ongi vaid kuulujutt. Samas tõsi on ka see, et TS Laevad ei tõtta seda kuulujuttu ümber lükkama. Sügisese graafiku kinnitamiseni on, tõsi küll, veel paar kuud aega, kuid kodurahu huvides võiks ju juba praegu teatada, et «rahunege, kallid saarlased, meil ei ole plaanis teile midagi sellist teha».

Aetaksegi hoopis traditsiooniliselt ümmargust juttu, kuidas osapooltega tuleb rääkida ja graafik läheb lukku augusti keskel. Kui jutt käib osapooltega rääkimisest, oleks riikliku laevakompanii poolt kena vähemalt suurimale osapoolele ehk reisijatele ausalt öelda, et jah, selline plaan meil on. Või küsida: mida teie sellest arvate? Ja sinna juurde ka selgitada, et miks nii teha tahetakse. Pole vist väga palju tahetud?

Küsimusi tekitabki, et just miks? Väljend «idiootsus» on vast kõige leebem neist paljudest, mida selle plaani kohta viimastel päevadel rahva seast kuulda on olnud. Ükski terve mõistusega saarlane ei saa aru, kuidas nii saab mõelda. Liikumas on jällegi kuulujutt, et uute laevade kütusekulud on kahtlaselt suureks läinud ning sestap tuleb hakata kuskil kokku võtma. TS Laevad seda muidugi ei kinnita. Eelmisel nädalal sedastati, et uued laevad on nii vähe aega veel sõitnud ja mingeid järeldusi teha ei saa. Kiideti, kuidas ettevõte on alustanud hästi, hoopis paremini, kui kõik tehtud plaanid seda ette nägid. Kogu see jutt on veidi iseendale vastu rääkiv. Kui sul nii hästi läheb, miks siis teha selline pahameelt tekitav käik? Kuulujutt ei teki ka tühjalt kohalt. Või on võti selles, et alguses ei sõidetud sidrunipraamidega?

Ega kesköise praami täitumus ei ole muidugi võrreldav ka päevaste tipptundidega. Kuid alati ei saagi mõelda vaid rahas. Seda enam, kui pakud riiklikult teenust.

Tahtmata olla kellegi suhtes ülekohtune, tuleb tõdeda, et ega mandril saadagi vist lõpuni saarlaste murest aru. See on mõistetav, sest kui sa oled eluaeg harjunud liikuma sinna, kuhu tahad ja millal tahad, siis polegi vajadust muudmoodi mõelda. Sedamoodi, nagu sellesama loo eesotsas on kirjutatud. See ei ole mingi pseudoprobleem või niigi privilegeerituks nimetatud saarlaste vigin. See on päriselu. Ja ärme nüüd hakka sillast rääkima. Seda ei ole ega tule. Jätaks esmalt kesköise praami kaaperdamata.

«Neid olid kõik põõsad täis, nad hoidsid kõik kokku, kuradi saarlased,» ütles tüürimees filmis «Keskpäevane praam».

Seotud lood
30.05.2017 01.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto