Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
31.05.2017
Eesti Aktivistid nõuavad tee-ehitusele ette jääva puu säilitamist (14) Reformierakond ei hakka maksumuudatuste teist lugemist venitama Mälumäng Kaitse all on 217 ühishauda, ei ühtegi mälestuskivi Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Eesti lühiuudised Tagakülg Viru keskuses toimus suurejooneline raamatu- ja robotipidu Hoolekandeasutuse juht omastas puudega inimeste raha (9) Esikülg 31. mai Aafrika IT-liidrid ootavad Eestilt ideid, mida endale sobivaks kohendada Tallinnas tuleb endiste ja Savisaare-järgsete paraad Majandus Majanduse lühiuudised Kõrge euroametnik: Euroopa raudtee puudumine mõjub nagu puue (11) Aafrika IT-liidrid ootavad Eestilt ideid, mida endale sobivaks kohendada Uus juht plaanib Coca-Cola uuestisündi Välismaa Eurojuhid Tallinnas: Euroopa peab võitlema üheskoos Kuuba punkarid nakatasid end vabatahtlikult HIVga Libastumisoht mõjutab May Brexiti-taktikat Välismaa lühiuudised 31.05 KOHALIK VAADE. Vene spioonid käivad värbamas Leedu tudengeid Arvamus Raul Vinni: ükski terve mõistusega saarlane ei saa aru, miks tahetakse kaotada ära kesköine praam (4) Rainer Kuuba: keskkonnaministeerium lõpetagu avalikkuse lollitamine (10) Postimees 1930. aastal: Rakvere sai moodsa staadioni Juhtkiri: hõbepaju pole hõlmikpuu (2) Hanneli Rudi: salasuhkur maksu alla (1) Janno Reiljan: tuleviku arvel ja tulevikuta majandamine (3) Erkki Bahovski: loomulikult on Teine maailmasõda ka venelaste lugu (6) Kultuur Eestis algab Armastuse Suvi! Sport NHLi finaalis purustati rekordeid Spordi lühiuudised Sõudmistüli: haiget mängima pidanud Suursild kurjustab Killinguga Kes täidavad korvpallikoondise hõreda korvialuse? Pariisi tenniseparadiis taastab kadunud hiilgust Kalju ja Infonet kurvastasid teineteist viigiga Tallinn Aktivistid nõuavad tee-ehitusele ette jääva puu säilitamist (14) Tartu Uue põlvkonna suhtedraamad: pidev kontroll telefonis (7) Tartu puhub edasi rattarendi suurt mulli (1) Kodu kaotanud üksikema: «Ma pole seda veel päriselt selgeks mõelnud.» (5) Kallaste linnapea sai mõni kuu enne valimisi hundipassi Haisuga võitlev turg paneb ametisse prügivalvuri Lepatriinu lasteaia mitmemiljoniline uuenduskuur võtab ilmet Treener rabeleb perele kuuluvas spordihoones Meelelahutus Koomiks Sudoku

Haisuga võitlev turg paneb ametisse prügivalvuri

2 min lugemist
Tartu turu juhataja Ivo Tombak loodab, et uued jäätmemahutid aitavad turu vabastada hingematvast prügihaisust. FOTO: Margus Ansu

Tartu avaturu värava kõrval levitab prügi­press kuumal päeval hingematvat haisu. Midagi sellist võis vanasti tunda Aardlapalu prügimäel. Kuid haisupäevadel peaks õige kohe olema lõpp, sest turg hakkab prügiga ümber käima uutmoodi ja see prügipress saadetakse pensionile.

Uuendus seisneb põhjalikumas sortimises ja mahutite maa sisse paigutamises. Turu tagumise värava juures kartulilettide lähedal on maa sisse kaevatud biolagunevate jäätmete mahuti ja segaolmejäätmete mahuti. Peale selle on nüüd eraldi prügikuur, kuhu saab koguda pappi, puitu ja vahtplasti.

Tartu turu juhataja Ivo Tombak ütles, et biolagunevate jäätmete süvamahuti peaks enim haisu vastu aitama. Sinna lähevad riknenud puu- ja juurviljad, istikumüügist tekkinud jäätmed ja muu biomaterjal. Mahuti paigutamine maa sisse peaks aitama selles temperatuuri madalamal hoida ja see on üks abinõu haisu vastu. Samuti on mahuti korralikult suletud. 

Sel on mahtu kaks ja pool kuupmeetrit, mis tähendab, et kõrghooajal tuleb seda vähemalt kaks korda nädalas tühjendada. 

Mahuti paigutamine maa sisse peaks aitama selles temperatuuri madalamal hoida ja see on üks abinõu haisu vastu.

Olmeprügile tuleb sinna kõrvale teine süvamahuti. 

Pakendite sorditud kogumine on Tombaku sõnul keskkonnahoidlik, aga turu kui äriettevõtte vaatenurgast ka majanduslikult mõistlik. Selle äraandmiselt saab midagi tagasi teenida.

«Põhiline on, et oleks sorteeritud,» ütles Tombak. «Selleks peab meil olema inimene, kes teatud aegadel prügi vastu võtab ja kontrollib, et kõik saaks õigesse kohta.» See tähendab, et prügimahutid on lukus ja prügi saab ära anda siis, kui turu töötaja graafiku alusel seda vastu võtab.

Külastajatel on võimalus oma praht, näiteks banaanikoored, visata tavalistesse prügikastidesse. Needki pannakse uued ja niisugused, et linnud ei pääseks sealt maiuspalu välja õngitsema ning selle käigus muud prügi laiali tuuseldama.

Koos prügikuuri ja maa-aluste mahutitega on turu investeering prügimajandusse umbes 6000 eurot.

Samasugune lahendus on plaanitud turuhoone juurde remondi järel. 

Seotud lood
30.05.2017 01.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto