Päev varem olid Reelika Kiiviti loengut kuulanud lapsed imestanud, kas tõesti võib juhtuda ka nii, et su oma vanem võib teha sulle midagi lubamatut. Või kas see on normaalne, kui õde ja vend katsuvad üksteist ebakohaselt?
«Vägivallateemaliste loengute puhul pead olema valmis, et pärast loengut tuleb keegi ja küsib su käest abi,» sõnas Kiivit, kes on sedasi jõudnud ka väga tõsiste juhtumiteni. «Sellise teemaga jõuad lapse hinge nii sügavale, et võid juba näost lugeda, millised lapsed jäävad loengus mõttesse ja silmad vajuvad põrandale.»
Täiskasvanud ju teevad nii
Paraku ei oska mõni laps arvatagi, et see, mis tema ümber toimub, pole normaalne. Kui laps on kodus ümbritsetud vägivallaga, ei saa ta ka oma vanematelt teada, milliseid olukordi ei peaks ta ise oma suhetes taluma.
Reelika Kiivit tõi taas üsna tavalise näite: paar on omavahel tülitsenud, üks on teise peale karjunud, ehk löönudki ning tuleb tüli järel lillede ja kingitustega lepitust otsima. «Mõnikord ei jõua partnerile kohale, et see ei sobi, sest talle on see normaalne tegevus ja võibolla on ta näinud ka oma perekonnas, et niimoodi täiskasvanud käituvadki,» rääkis ta.
Või kui ta on lastelt küsinud, kas kehaline vägivald on õigustatud, on suurem osa klassist seda kategooriliselt tauninud, aga siis on mingi seltskond, kes ütleb, et võib, kui partner on selle ära teeninud.
«Ära teenimiseks» piisab mõne noore puhul sellestki, kui kallim kellelegi teisele sügavalt silma vaatab, rääkimata petmisest.
Seda, kuidas ikkagi oma verivärskete suhetega toime tulla, kuulsid lõppeval õppeaastal 35 klassi noored. See hasartmängumaksu nõukogu rahastatud tasuta loengusari oli koolides nii populaarne, et juba kooliaasta alguseks olid kõik loengud broneeritud.
Nüüd kaalub haridus- ja teadusministeerium ka õpetajate sellekohaste koolituste toetamist, et kohtinguvägivalla teemat oleks võimalik käsitleda kooli õppekavas. Õpetajatele vajalikud materjalid selleks on siseministeeriumi tellimusel loodud ning see oluline teema lisandub ka õpetajakoolitusse.
«Lapsi peab õpetama liikuma, tänapäeval ka suhtlema,» võttis Reelika Kiivit nutiajastu suhteprobleemid kokku.