Sisukord
Arvamus
Postimees
31.05.2017
Eesti Aktivistid nõuavad tee-ehitusele ette jääva puu säilitamist (14) Reformierakond ei hakka maksumuudatuste teist lugemist venitama Mälumäng Kaitse all on 217 ühishauda, ei ühtegi mälestuskivi Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Eesti lühiuudised Tagakülg Viru keskuses toimus suurejooneline raamatu- ja robotipidu Hoolekandeasutuse juht omastas puudega inimeste raha (9) Esikülg 31. mai Aafrika IT-liidrid ootavad Eestilt ideid, mida endale sobivaks kohendada Tallinnas tuleb endiste ja Savisaare-järgsete paraad Majandus Majanduse lühiuudised Kõrge euroametnik: Euroopa raudtee puudumine mõjub nagu puue (11) Aafrika IT-liidrid ootavad Eestilt ideid, mida endale sobivaks kohendada Uus juht plaanib Coca-Cola uuestisündi Välismaa Eurojuhid Tallinnas: Euroopa peab võitlema üheskoos Kuuba punkarid nakatasid end vabatahtlikult HIVga Libastumisoht mõjutab May Brexiti-taktikat Välismaa lühiuudised 31.05 KOHALIK VAADE. Vene spioonid käivad värbamas Leedu tudengeid Arvamus Raul Vinni: ükski terve mõistusega saarlane ei saa aru, miks tahetakse kaotada ära kesköine praam (4) Rainer Kuuba: keskkonnaministeerium lõpetagu avalikkuse lollitamine (10) Postimees 1930. aastal: Rakvere sai moodsa staadioni Juhtkiri: hõbepaju pole hõlmikpuu (2) Hanneli Rudi: salasuhkur maksu alla (1) Janno Reiljan: tuleviku arvel ja tulevikuta majandamine (3) Erkki Bahovski: loomulikult on Teine maailmasõda ka venelaste lugu (6) Kultuur Eestis algab Armastuse Suvi! Sport NHLi finaalis purustati rekordeid Spordi lühiuudised Sõudmistüli: haiget mängima pidanud Suursild kurjustab Killinguga Kes täidavad korvpallikoondise hõreda korvialuse? Pariisi tenniseparadiis taastab kadunud hiilgust Kalju ja Infonet kurvastasid teineteist viigiga Tallinn Aktivistid nõuavad tee-ehitusele ette jääva puu säilitamist (14) Tartu Uue põlvkonna suhtedraamad: pidev kontroll telefonis (7) Tartu puhub edasi rattarendi suurt mulli (1) Kodu kaotanud üksikema: «Ma pole seda veel päriselt selgeks mõelnud.» (5) Kallaste linnapea sai mõni kuu enne valimisi hundipassi Haisuga võitlev turg paneb ametisse prügivalvuri Lepatriinu lasteaia mitmemiljoniline uuenduskuur võtab ilmet Treener rabeleb perele kuuluvas spordihoones Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: hõbepaju pole hõlmikpuu

2 min lugemist
Ummik Haabersti ringil FOTO: Georg Kõrre

Aeg-ajalt jääb avalikkuse ette jõudvast kriitikast mulje, et Eestis polegi enam võimalik midagi ette võtta. Hoiame käes loosungit, mis kutsub üles riigi ja kodanike elujärge parandama ning selleks eesmärke seadma, iga suuremat tegu saadab aga lärm, mis esiotsa häirib, aga hiljem võib võtta lausa hüsteerilise ja mahamaterdava tooni. Tuleks siiski näha, et avalikes huvides töötav buldooser ei tähenda ilmtingimata inimestest ülesõitmist. Hõberemmelgas, mis jääb ette Haabersti ristmiku ümberehitusele, ei ole unikaalne hõlmikpuu.

Meie ühiskond on väike, aga sõnavabadus suur ning sõnumid jõuavad kohalikus mõistes laia auditooriumini. See toob kaasa olukorra, kus normaalne demokraatia juurde kuuluv avaliku arvamuse protsess muutub vigaseks ning häälekas vähemus pälvib palju rohkem tähelepanu, kui väärib. Sageli leidub ka poliitikuid, kes üritavad iga hinna eest tähelepanust matti võtta ning protestihääli enda kasuks pöörata, võimendades neid väiksema vastutustundega ajakirjanduses ning sotsiaalmeedias. Probleemid süvenevad siis, kui asjad jäetakse eos läbi rääkimata ning kompromiss leidmata.

Haabersti ristmiku ehitust on tallinlased ja pealinnas tööl käijad kaua oodanud. Liiklusohutuse ja -kindlustuse asjatundjad peavad praegust ringristmikku üheks Eesti kõige ohtlikumaks liiklussõlmeks, kus avariides tekkinud kahju nõuab sadu tuhandeid eurosid aastas. Ristmiku läbilaskevõime on kehv, ülekäigud jalakäijatele ohtlikud. Seisakud söövad juhtide närve ning kulutavad aega. Ümberehitusega saavutatav leevendus on kahtlemata avalikes huvides.

Kui nüüd üks häälekat vähemust esindav surverühm leiab taas põhjuse rakendada MMNi ehk «mitte-minu-naabrusse-sündroomi» (inglise keeles NIMBY ehk not in my back yard syndrome), on see praeguses faasis juba kohatu. Looduskaitse ja humaansuse sildi all võib paraku kalduda ka äärmusse. Samamoodi nagu koerte ja kasside sundimine täielikule taimetoidule, millest kõneles 27. mail Arteris ilmunud artikkel.

«Haljasruum on võistlev ruum, hinnangud õige ja vale vahel on pidevalt konfliktis,» on Sirbis kirjutanud maastikuarhitekt Anna-Liisa Unt, kuid möönnud seejuures, et linnakeskkond on siiski linnakeskkond ning kui mõnikord ei tehta puude suhtes karme otsuseid, ei arene ka linn. Samas, haruldused kahtlemata väärivad kaitset.

Eesti avalikus arvamuses tuntakse veel ühte sündroomi, nimelt «hõlmikpuu sündroomi». See on olukord, kus miski näiliselt vähetähtis suudab millegi suure ja tähtsa rajamist peatada. 1980. aastatel hoidis nimelt väärtuslik hõlmikpuu ära Süda tänava ja Pärnu maantee planeeringu. Kuid paju pole hõlmikpuu, olgu ta või hõbedane.

Seotud lood
30.05.2017 01.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto