Sisukord
Loodus
Tänane leht
29.10.2020
Neljarealisi maanteid ja Rail Balticut välisabita korraga valmis ei ehita (21) Eesti Peeter Raudsepp: EASi tükeldamist ei tule (4) Rapla hooldekeskuse 32 asukal tuvastati koroonaviirus ERRi uus maja on füüsikaseaduste, mitte ideoloogia küsimus (5) Eesti lühiuudised Poola abordiseaduse vastased kogunesid Vabaduse väljakule Raskelt haige Allan Kiil pääses kohtupidamisest (2) Aasta koolitaja on hooliv innustaja Krister Kivi USAs ⟩ Viis päeva valimisteni: külmavärinad ja süljepiisad Las Vegases Majandus Ärikinnisvara haldamises revolutsioon juba käib Majanduse lühiuudised Keskpank hoiab padruneid detsembriks Välismaa Poolakad jätkavad võitlust abordiseaduse karmistamise vastu (1) KOHALIK VAADE ⟩ Sloveenia kihutab koroonakiirteel Bergamo saatuse poole (1) Euroopa valmistub elule taas pidurit tõmbama (4) Arvamus Peep Lillemägi: Reformierakond viis aastat hiljem (3) Tiit Riismaa: Donald Trumpi fenomen Siret Kotka, Indrek Saar, Anti Poolamets, Taavi Rõivas, Kaido Höövelson, Üllar Saaremäe: toetame Arvo Pärdi muusikamaja (2) Andres Põder: armastab, ei armasta, vihkab… (2) Nikolai Degtjarenko: olen uhke oma kuuluvuse üle (8) JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: Eesti konstaabel pole veel Malis Edward Lucas: ülikoolid on akadeemilise vabaduse vahetanud Hiina raha vastu (3) Fookus JULGEOLEK ⟩ Lõhenenud Malis pole loota kiiret lahendust JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: Eesti konstaabel pole veel Malis Kultuur Meditsiin on ainult masohhistidele? Eesti näitlejaga verine ja lumine vene muinasjutt (4) Sport Spordi lühiuudised Eesti korvpallurid Rumeenia infosulus: võistlusformaat ja ajakava pole endiselt selged Pommservi puhul unusta õpitu ning lihtsalt reageeri Soome laskesuusakoondise eestlased ei tea, kas neid neeti maapõhja või kiideti taevani Kohtunikud peegeldavad jalgpallurite taset Maa Elu Eestlaste vanad traktorid künnavad põldu Aafrikas Saja-aastasele taimekasvatus­instituudile panid õla alla edumeelsed põllumehed Tootmishoone kütmisel tuleb arvestada energiasäästu Maale kolinud noor pere valis taas linnaelu: linnas on vähem sebimist Arutlus: maale kolimine tuleb hästi läbi mõelda (1) Katus kestab kauem, kui seda korralikult hooldada Eesti paikneb tuulte ristteedel – mida see kaasa toob? Käes on aeg korjata ravivaid juurikaid Lehtede riisumata jätmine võib aeda ohustada Ebaküdooniast valmivad pikantsed hoidised Kärbes rikkus veinitalu astelpajusaagi Tartu Suur auto lõhkus uue kõrguspiirde ja tekitas suure ummiku (1) Hannes Astok: koondume kultuurikeskuse stardijoonele (2) Stepan Karja: sügisene kella nihutamine on hea, kevadine veel parem (1) Kiri: tulge ometi mõistusele! (2) Tartu lühiuudised Rahvusvahelise haardega Leedu autovargad said karistuse Tartus Nordecon kavandab Aruküla teele üle kahekümne kortermaja Psühhoteek kolis keldrist Barlova peale korterisse Ekseldes tunnetuse avastamata rajal Fotograafist sirgus graafik Tartu kultuuri lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Astronaut pärast kuut kuud kosmosejaamas: Maa on nagu habras kalliskivi

1 min lugemist
FOTO: NASA / Mark Garcia

Pärast kuut kuud Rahvusvahelises Kosmosejaamas ütleb prantsuse astronaut Thomas Pesquet, et kliimamuutuste tõeline ulatus muutub hoomatavaks vaid planeeti kaugelt vaadates.

Thomas Pesquet. Foto: ESA/AFP/Scanpix FOTO: STR/AFP

Samal ajal, kui maailma ajakirjandusse jõuavad esimesed teated USA Pariisi kliimaleppest taganemisest, tunnistab prantsuse astronaut Thomas Pesquet, et poolaasta Rahvusvahelises Kosmosejaamas ISS on pannud ta mõistma, kui habras meie planeet ikkagi on.

«On asju, mida võib intellekti tasemel mõista, aga need ei pruugi niisama kohale jõuda,» ütles 39-aastane astronaut intervjuus AFP’le.

Mehe sõnul on kliimamuutustest rääkides probleemiks, et me võime küll rääkida kahe- või neljakraadilisest soojenemisest, aga numbrite sisu ei ole inimese jaoks hoomatav.

«Kui vaatad ülevalt alla ja näed kogu planeeti tervikuna, on see võimalus kogu Maa haprust mõista,» ütles Pesquet. «Enne selle kaugelt nägemist ei anna keegi endale aru, kui õhuke meie atmosfäär on ja mil määral me oleme võimelised planeeti hävitama. Ega oska mõista, kui väga me teda kaitsma peame.»

Prantslane jõudis Rahvusvahelisse Kosmosejaama 20. novembril koos ameeriklanna Peggy Whitsoni ja venelase Oleg Novitskiga. Sellest ajast saati on Maa peal paljugi muutunud – Donald Trump on võtnud üle USA presidendi rolli ja nüüd näib, et ta kavatseb ka täita oma lubadust lahkuda rahvusvahelise kliimakoostöö üheks edukamaks projektiks peetud kliimaleppest.

Reedel Maale naasva Pesqueti sõnul on tal küll veidi kahju kosmosejaamast lahkuda, kuid siiski ootab ta juba lähedaste taasnägemist. Oma kosmoses veedetud aja jooksul on temast saanud kosmosefännide seas omamoodi kuulsus, kuna ta on postitanud sotsiaalmeediasse rohkelt fotosid.

«Meie planeet on tõeline juveel ja me ei tohi teda iseenesestmõistetavana võtta,» võttis ta kokku kuue kuu jooksul tekkinud mõtted.

Euroopa Kosmoseagentuur ESA avaldas Pesqueti viimastest mõtisklustest ka alljärgneva video:

Seotud lood
28.10.2020 29.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto