N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Aab: valitsusel on õigus kaalutleda, keda sundliita

Anneli Ammas
, reporter
Aab: valitsusel on õigus kaalutleda, keda sundliita
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2

Keskerakonna esimees peaminister Jüri Ratas teatas eile hommikul, et teeb erakonna juhatusele ettepaneku nimetada riigihalduse ministri kandidaadiks partei peasekretär Jaak Aab. Aabile tähendab see, et ta peab kibekiirelt hakkama langetama otsuseid omavalitsuste sundliitmise kohta, Keskerakond peab aga leidma uue peasekretäri, kes jätkab partei võlgadega tegelemist.

Peasekretärina saite kätte võlgades Keskerakonna. Lisaks on erakond juba tasunud ja tasub edaspidigi sadadesse tuhandetesse eurodesse küündivaid Edgari Savisaare rahalisi kohustusi. Millises seisus erakonna annate edasi järgmisele peasekretärile?

Tööd on veel palju teha, see on jätkuv protsess. Mis puudutab tavalisi võlgu, mis meil ka kogu aeg lohisesid järel, siis kõik maksegraafikud on tehtud ja enamik, vähemalt üle poole on makstud.

Mis võlad Keskerakonnal veel üleval on?

Tegime maksegraafikud, mis puudutasid näiteks Edgar Savisaare võlgu, kus oli Edgari võlgu ja õigusabikulusid. Siis olime Paavo Pettaile (Keskerakonna pikaajaline reklaaminõustaja – toim) teatud portsu võlgu arvete alusel ja mõningad teenused veel.

Praegu oleme arveid kohe maksnud, midagi pole üles jäänud. Oleme saanud hakkama. Edasi tuleb toimetada selle nimel, et meil võib tulla veel kohustusi seoses erinevate protsessidega. Seis on selline, et igapäevaselt saame hakkama, aga vaatame ette valimistele jne. Väljakutseid on palju.

Kui kaugel on Keskerakonna Toompeal Toom-Rüütli tänaval asuva maja müük?

Olen kõigile öelnud, et ei saa enne ühtegi fakti kinnitada, kui allkiri on all. Läbirääkimised käivad ja on jõudnud teatud konkreetsesse faasi küll.

Kas siis, kui maja müüdud, saavad vanad võlad klaariks?

Pigem on see hüpoteetiliste tulevaste kohustuste ja kampaania raha.

Teid riigihalduse ministriks leida oli kindlasti loogilisem ja lihtsam, kui leida teile erakonnas asendajat peasekretäri kohal? Kas jääte uue peasekretäri leidmiseni kahte ametisse, ministri ja peasekretäri kohuseid täitma?

Tegelikult on juhatus kokku kutsutud teisipäevaks, kus ministri-küsimus lõplikult otsustatakse. Seal kerkib ka peasekretäri-küsimus. Kindlasti ei ole võimalik neid kahte ametit ühitada. Seda meelt on nii esimees kui ka juhtkond.

Kas keegi määratakse siis ajutiselt peasekretäri kohuseid täitma?

Kindlasti.

Nädala pärast saate ministriametis kõigepealt ilmselt esitada hulga sundliitmise otsuseid. On teil mõttes mõni vaidlusalustest sundliitmistest, mille puhul võite kohe praegu öelda, et seda te õigeks ei pea ning valitsuselt sundliitmiseks heakskiitu ei küsi?

Ma ei saa ühegi asja kohta praegu nii öelda. Sain alles täna (eile – toim) hommikul teada, et olen ministrikandidaat ja pean end kõigepealt kurssi viima. Fooni, tausta, protsessiga olen muidugi kursis.

Te olete ise omavalitsusinimene ja küllap olete reformi käiku jälginud?

Riigikogus sattusin juhtimisi kokku ka õiguskantsler Ülle Madisega, kes endiselt ütleb, et omavalitsuste vastuseid vabariigi valitsuse ettepanekutele sundliitmise kohta tuleb tähelepanelikult, sisuliselt hinnata ja ka sisuliselt otsustada. Ning vastata, mis on argumendid, et ühe või teise omavalitsuse kohta tehakse sundliitmise ettepanek. Need ei ole kerged otsused ja minu teada on koalitsioonis sel nädalal läbirääkimised ees.

Kas võib olla, et järgmisel nädalal tuleb otsuseid sundliitmiste kohta?

Ajagraafik on selline, et minu teada on aega neid teha 15. juunini.

- Valitsuse otsuse tähtaeg on seaduse järgi 15. juuli, aga kiirus on igal juhul taga, sest valimised on juba 15. oktoobril.

Jah, tihe tööaeg ootab nii või teisiti. Raamistik on ees seaduste järgi. On ka riigikohtu otsus, kus on selgelt öeldud, et valitsusel on kaalutlusõigus. Aga see saab käia kindlalt sisu järgi: haldussuutlikkuse, logistika, tõmbekeskuste järgi. See õigus valitsusel on.

Kas teist võib saada viimane riigihalduse minister, kui see valitsus järgmiste valimisteni püsib? Kas riigihalduse ministrile jagub tööd ka kahe aasta pärast?

Väga raske ennustada. Saan lähtuda sellest, mis on kokku lepitud praeguses koalitsioonilepingus, mis peaks toimima järgmiste valimisteni. Kuhu kõik need protsessid on selleks ajaks jõudnud, mis veel pooleli, mis aktuaalne, seda on raske ennustada. Periood tuleb väga raske, muudatusi on väga palju. Räägime ju omavalitsuste haldusreformi lõpetamisest, maavalitsuste sulgemisest ja nende ülesannete üleandmisest.

Minu jaoks on positiivne, et olin koalitsiooniläbirääkimistel haldusreformi teemal laua taga. Siis otsustasime koalitsioonis, et reformiseadust muutma ei hakka. Selles etapis oleks see tekitanud veel hullema segaduse ja oleks nullinud vabatahtlikult ühinenute suure töö. Olen nõus, et kriteeriumid ei olnud sel reformil võib-olla kõige õnnestunumad, aga need praegu kuhugi kuu peale saata – see tekitaks täieliku segaduse.

Nüüd on vaja otsa vaadata eranditele. Ja siis kindlasti omavalitsuste tulubaasi taastamine. See tähendab raha juurde, ülesandeid juurde ja otsustusõigust juurde. Mis kõik on suuremate omavalitsuste puhul ka põhjendatud.

Kas maavalitsuste kaotamine 1. jaanuarist 2018 jääb kehtima või on põhjust seda üle vaadata?

Ei ole kuulnud, et keegi hakkaks seda üle vaatama. Kindlasti tekib maavalitsuste kaotamisel periood, kus on vaja ülesandeid üle anda, ja tõenäoliselt peab keegi sellega toimetama. Tõenäoliselt on see keegi maasekretär, kes mingi aja toimetab ka pärast 1. jaanuari 2018.

Jaak Aab

  • Sündinud 9. aprillil 1960 Taageperas
  • Lõpetanud Tallinna pedagoogilise instituudi vene keele ja kirjanduse õpetajana
  • Olnud Võhma linnapea, linnade liidu tegevjuht, riigikogu liige, sotsiaalminister
  • Keskerakonna liige 1994. aastast, 2016. aastast erakonna peasekretär
Märksõnad
Tagasi üles