Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
01.06.2017
Eesti Küllike Rooväli: Minu Postimees Postimehe allutamine Rumm hakkab riigi kuvandit looma (12) TBW pakub konverentsi ja piknikku Aab: valitsusel on õigus kaalutleda, keda sundliita (2) Venemaa nimetas välja saadetavad diplomaadid Parvlaev väljub Virtsust keskööl edaspidigi Haridusministeerium esitas oma töökohtade kolimise kava Majandus Investorite lemmikud on FANG ja FAAANG Majanduskasv kui ohusignaal valitsusele Ettevõtjate liidud paluvad loobuda kolmest maksust Grybauskaitė: e-valimised kujutavad ohtu rahvuslikule julgeolekule (13) Välismaa Kaks kuulsat Küprose kohtuasja: võit Türgi üle ja briti pensionäride halb investeering KOHALIK VAADE: Ühe suurärimehe impeeriumi langus Küproslased siplevad oma ajaloo lõksus Iraaklastest kaksikute süüasi jõuab Soome riigikohtusse EL peab lappima Brexitiga kaasnevat eelarveauku Arvamus Keskkonnaministeeriumi vastulause Rainer Kuubale: metsainfo kohta ei valetata (14) Postimees 1930. aastal: koalitsiooni tülid ja mõju valitsuse töötujule Oleg Pissarenko: empaatia on vaid tugevatele (8) Juhtkiri: inimarengu aruanne, mitte nutulaul Tõnis Oja: hõisata kiire majanduskasvu üle on veel vara (2) Tiit Tammaru: Eesti arengu kolm väljakutset (35) Kultuur Kiire tempo on koomika ema In Memoriam Anna-Stina Treumund 18. VI 1982 – 30. V 2017 Habras naine, kes oli visamast visam 4 päeva, 23 lavastust ja 11 riiki Sport Muguruza: Kontaveit suudab tõusta kõrgeimasse tippu Alusalu aitab suusatajatel uisutehnikat lihvida Anett Kontaveit tõestas: maailma tipp on käega katsuda (2) Maailma pressi hinnang: Kontaveit on tõusev täht! Eesti jalgpallikoondise probleem nr 1: edurivi Pant: Schaap on väga range treener Kalju ja Levadia pälvivad eurosarjas asetuse, Infonet ja Flora jäävad ilma Tallinn TBW pakub konverentsi ja piknikku Tartu Müsteerium! Tabamatu kurinahk lõhub jõe ääres visalt üht ja sama vaateplatvormi (4) Kroonpressis jätkus trükitöö neli tundi pärast põlengu algust Haridusministeerium kolib paarkümmend ametnikku pealinna Tähtvere saab Matteuse platsi Maalieriala lõputööde kaitsmine algas kurvavõitu meeleolus Delta hoone võimalused ehk Lõhkugem seinad inimeste peades Emajõe ööbikud, Vorbuse varblased ja Tartu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Maalieriala lõputööde kaitsmine algas kurvavõitu meeleolus

2 min lugemist
Siiri Jüris esitas magistritööks maaliseeria «Kahe vahel», mis on valminud Jaan Elkeni ja Veiko Klemmeri juhendusel. Kokku on seerias 13 maali. FOTO: Sille Annuk

Tartu kunstimajas algas eile ennelõunal Tartu ülikooli maalikunsti bakalaureuse- ja magistriõppe lõputööde kaitsmine elevas, ent ühtaegu kurvavõitu meeleolus. «See on viimane meie täismõõdulise maaliõppetooli all toimuv kaitsmine,» ütles maalikunstnik, Tartu ülikooli maalikunsti professor Jaan Elken.

Kunstiteadlase kurvastus

Esimesena tuli kaitsmiskomisjoni, kaastudengite ja kunstihuviliste ette astuda bakalaureuseõppe üliõpilasel Jane Tiidelepal, et esitleda kunstimaja monumentaalgaleriis oma teostesarja «Vastsündinu kunstis. Valgusekartus».

Enne tema sõnavõttu tegi sissejuhatuse komisjoni esimees, kunstiteadlane Harry Liivrand. «Mul on kurb meel, et Tartu ülikoolist kaob maalikunsti õpetamine selletaolisel akadeemilisel kujul nagu praegu,» ütles ta.

Et kunstiõpetus Tartu ülikoolis sellisel kujul kaob ja muutub osaks tudengite vaba aja harrastustes, on äärmiselt kurvastav, ütles Harry Liivrand.

Kunstiteadlane meenutas, et 1990. aastate alguses jõuti pärast pikka bürokraatlikku asjaajamist maaliosakonna avamiseni. «Lõputööde näitused muutusid algusest peale väga populaarseks ja oluliseks kunstisündmuseks Tartu ja kogu Eesti kunstielus,» lisas Liivrand.

Ta nimetas väga tähtsaks, et viimase veerandsajandi jooksul on olnud kaks heas mõttes võistlevat maaliõpetuse kõrgkooli: Eesti kunstiakadeemia Tallinnas ja Tartu ülikool.

«Tartu on olnud klassikalisem ja hoidnud au sees äärmiselt vajalikke akadeemilisi traditsioone, Tallinn on pööranud tähelepanu rohkem kontseptuaalsetele liinidele ja püüdnud maalikunsti siduda muude meediumidega,» ütles Liivrand. «Minu meelest on mõlemal suunal eluõigus. Et kunstiõpetus Tartu ülikoolis sellisel kujul kaob ja muutub osaks tudengite vaba aja harrastustes, on äärmiselt kurvastav.»

Vastsündinud ja portreed

Jane Tiidelepp (kunstnikuna Jane Rähn) täitis oma lõputööna monumentaalgaleriis terve seina õlimaalide ja kipsreljeefidega. Nende ees postamendil on kipsist skulptuur. Ühtekokku 12 teost on kõik äsja ilmavalgust näinud lastest.

Professor Jaan Elkeni sõnul teab Tiidelepp nelja lapse emana, kui vaevaline on elu ja surma piiril toimuv sünnitus. «Figuraalses laadis, abstraktse ekspressionismi sugemete ja popkunstiliku motiivikordusega seeria on jahmatav vaatamine, kaugel ninnu-nännutamisest,» lisas professor.

Tähelepanuväärse koha on oma lõputööle saanud väljapanekus magistrant Siiri Jüris. Nimelt on 13 akrüülmaalist koosnev portreede seeria «Kahe vahel» välja pandud kunstimajas suurimasse saali teisel korrusel. 

Oma lõputöös on Jüris võtnud vaatluse alla kaks üldlevinud arvamuses negatiivset tundmust: ärevuse ja üksilduse. «Ma tahaksin näidata, et need on universaalsed tundmused ja et kui neid ei ole haiglaslikult palju, ei ole neis midagi halba. Näiteks ärevus sunnib inimest ennast kokku võtma,» lisas ta.

Portreed peetakse professor Elkeni sõnul maalikunsti üheks tugisambaks ning Jüris lõpetas maalieriala bakalaureuseõppe samuti portreele pühendudes hindega A. «Kahe aastaga on ta läbi teinud võimsa arengu,» lisas professor.

Maalitudengite teoseid vaadanud ja nende esitlust jälginud kunstiajaloolase ja -kriitiku Krista Piirimäe hinnangul on Siiri Jürise portreed väga head nii noore inimese kohta. «Kas just karakterid, aga meeleolu on neis olemas,» ütles ta. «Eelkõige vaimustab mind see, kui hästi ta maalib käsi. Ja käte maalimine on raskem kui näo maalimine.»

Heas mõttes klassikaline

Maalitudengite lõputööde väljapanek on hõivanud Tartu kunstimaja kõik näitusesaalid. Jane Rähni ja Siiri Jürise kõrval esitasid komisjonile oma loomingu Paap Nõmm, Egon Erkmann, Anastasia Lemberg-Lvova, Anna Lumijõe ja Martin Urb.

Nende teosed üle vaadanud, leidis komisjoni esimees Harry Liivrand, et kõik need moodustavad tervikliku komplekti, milles hakkab meeldivalt silma heas mõttes klassikaline lähenemine maalikunstile.

Viimasena astus komisjoni ette magistrant Kaire Nurk. Tema interaktiivne maaliinstallatsioon «Protsessioon. Pühendus kõigile, kelle paletid jäid Toomele» vana anatoomikumi juures puude otsas on austusavaldus suletavale maalierialale.

Kõikides saalides

  • Tartu kunstimajas (Vanemuise 26) on alates eilsest välja pandud Tartu ülikooli maalieriala tänavuste lõpetajate teosed.
  • Teosed on välja pandud kõikidesse saalidesse.
  • Näitust saab vaadata 18. juunini.
Seotud lood
31.05.2017 02.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto