Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
01.06.2017
Eesti Küllike Rooväli: Minu Postimees Postimehe allutamine Rumm hakkab riigi kuvandit looma (12) TBW pakub konverentsi ja piknikku Aab: valitsusel on õigus kaalutleda, keda sundliita (2) Venemaa nimetas välja saadetavad diplomaadid Parvlaev väljub Virtsust keskööl edaspidigi Haridusministeerium esitas oma töökohtade kolimise kava Majandus Investorite lemmikud on FANG ja FAAANG Majanduskasv kui ohusignaal valitsusele Ettevõtjate liidud paluvad loobuda kolmest maksust Grybauskaitė: e-valimised kujutavad ohtu rahvuslikule julgeolekule (13) Välismaa Kaks kuulsat Küprose kohtuasja: võit Türgi üle ja briti pensionäride halb investeering KOHALIK VAADE: Ühe suurärimehe impeeriumi langus Küproslased siplevad oma ajaloo lõksus Iraaklastest kaksikute süüasi jõuab Soome riigikohtusse EL peab lappima Brexitiga kaasnevat eelarveauku Arvamus Keskkonnaministeeriumi vastulause Rainer Kuubale: metsainfo kohta ei valetata (14) Postimees 1930. aastal: koalitsiooni tülid ja mõju valitsuse töötujule Oleg Pissarenko: empaatia on vaid tugevatele (8) Juhtkiri: inimarengu aruanne, mitte nutulaul Tõnis Oja: hõisata kiire majanduskasvu üle on veel vara (2) Tiit Tammaru: Eesti arengu kolm väljakutset (35) Kultuur Kiire tempo on koomika ema In Memoriam Anna-Stina Treumund 18. VI 1982 – 30. V 2017 Habras naine, kes oli visamast visam 4 päeva, 23 lavastust ja 11 riiki Sport Muguruza: Kontaveit suudab tõusta kõrgeimasse tippu Alusalu aitab suusatajatel uisutehnikat lihvida Anett Kontaveit tõestas: maailma tipp on käega katsuda (2) Maailma pressi hinnang: Kontaveit on tõusev täht! Eesti jalgpallikoondise probleem nr 1: edurivi Pant: Schaap on väga range treener Kalju ja Levadia pälvivad eurosarjas asetuse, Infonet ja Flora jäävad ilma Tallinn TBW pakub konverentsi ja piknikku Tartu Müsteerium! Tabamatu kurinahk lõhub jõe ääres visalt üht ja sama vaateplatvormi (4) Kroonpressis jätkus trükitöö neli tundi pärast põlengu algust Haridusministeerium kolib paarkümmend ametnikku pealinna Tähtvere saab Matteuse platsi Maalieriala lõputööde kaitsmine algas kurvavõitu meeleolus Delta hoone võimalused ehk Lõhkugem seinad inimeste peades Emajõe ööbikud, Vorbuse varblased ja Tartu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: inimarengu aruanne, mitte nutulaul

2 min lugemist
FOTO: Erik Prozes

Inimarengu aruande ilmumisest on Eestis kujunenud tähelepanuväärne sündmus ja igasuguse kahtluseta on see nii ka seekord. Siduv teema – rändeajastu – osutab nii muutustele maailmas ja Eestis kui ka vägagi selgete sõnadega sellele, mismoodi muutuvates oludes Eesti huvisid silmas pidada.

Täna tutvustavad sotsiaalteadlased «Eesti inimarengu aruannet» riigikogus ja tänasest Postimehest saate lugeda selle peatoimetaja, professor Tiit Tammaru ülevaadet aruande järeldustest. Postimehe laupäevalisas Arvamus ja Kultuur ilmuvad juba ülehomme veel põhjalikumad artiklid teemadest, mis ses Eesti ühiskonna ühe teekaardi rollis olevas aruandes on käsitlemist leidnud.

Kuidas lugeda inimarengu aruannet? Sellest ei peaks saama hädaldamise ja vingumise abimaterjal, vaid üks tugi selleks, et targemini Eestile arenguvõimalusi otsida. Tõsi, näiteks sotsioloogid tegelevadki sageli ühiskondlike hädade ja kõikvõimalike lõhede välja selgitamisega. Ja ka ajakirjanduslikus käsitluses on kerged tulema klikinäljased küsimused stiilis «mis Eestis veel halvasti on?», sest nii on mugav tähelepanu võita.

Asja tuum on aga püüda aru saada, millised on ohud, aga vast veelgi enam väljakutsed ja võimalused, ning mida me saaksime teha, et olla homme paremas strateegilises positsioonis, kui oleme täna. Seekordse inimarengu aruande ülesehitus toetab väga hästi lugejat, kes otsib sealt strateegiasoovitusi ja selgitusi ning andmeid, mis neid soovitusi põhjendavad. Seega pole mingit põhjust lugeda, nina norus, vaid pea püsti tulevikku vaadates. (Ja kriitiliselt mõeldes ju igal juhul, eks? Tegu pole ometi jumaliku ilmutusega, vaid teadlaste sõnumite ja argumentidega, mis on lugemiseks mõtlevatele inimestele.)

Aruande ettevalmistamine on kestnud umbes poolteist aastat. Rändekriis, mis üleeelmisel aastal Euroopat tabas, võis küll olla üks lisatõuge selleks, et teemaks valiti rändeajastu, ent ilmselgelt polnud see ainus ajend. Aruande tekstides ülemäära pateetiliseks ei minda, ent võib öelda küll, et kõige laiemalt on küsimus eesti keele ja kultuuri säilimises läbi aegade. Kuidas seda rändeajastul kindlustada, sellele aruandes vastuseid otsitaksegi.

Eesti arengu kolm olulist väljakutset järgmiseks paariks aastakümneks on rändesõltuvusega toimetulemine, hargmaisusega kohanemine ja ühiskonna sidususe suurendamine, kirjutab Tiit Tammaru tänases lehes. Kui te need sõnumid rahulikult läbi loete, siis näete, et oleme seekord saanud selgesõnalise inimarengu aruande, millega on täiesti võimalik kaaluda ka päevapoliitilisi valikuid ja küsida, kuidas need lähevad kokku strateegiliste sihtidega.

Hea töö, «Eesti inimarengu aruande» autorid!

Seotud lood
    31.05.2017 02.06.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto