Sisukord
Arvamus
Tänane leht
02.06.2017
Eesti Kaljulaid Vene telekanalile: Venemaa tahab Eestile fašisti silti kleepida (3) Opositsiooni katse Sesterit umbusaldada kukkus läbi (9) Muuseumisõbra tiitli saab Rein Veidemann Presidendi ametitunnus oleks peaaegu Eestisse jõudnud (9) Kontorirotid jooksevad riskinoorte hüvanguks Tartu taevas lendab asju Majandus Inimarengu aruanne: ettevõtjad hakkavad tootmist Eestist ära viima Viljandimaa veinitalunik pani püsti hipsterimajakesed Mõis: Ühistupank on naljanumber, mida ei ole ega tule Ericssonile on saabumas äratus (1) Välismaa Sõda Süürias inspireerib filmitegijaid Filipiinid pistavad rinda islamivõitlejatega Ekspert: Põhja-Korea kaitseb tuumarelvaga end Liibüa saatuse eest (4) Põhjamaade riigipead tähistasid põhjanaabrite juures juubeliaastat KOHALIK VAADE. Leedu hakkab alkoholitarbimist karmide võtetega piirama (6) Arvamus Urve Palo: e-valimistel pole häda midagi (30) Karmo Tüür: meile on kuulutatud sõda (34) Juhtkiri: Savisaare mõttetu pank (6) Urmas Viilma: kristlased on Eesti suurim vähemusgrupp, keda riik ei tohi eirata (51) Edasi 1979. aastal: dušš kosmoses Andrus Karnau: kiire majanduskasvu juures rahandusministri umbusaldamine on kummaline (4) Evelyn Kaldoja: Chanel N°3 Kultuur Õpetajate õpetaja lahkumine (1) Uute tantsijate tulek Sport Spordi lühiuudised Konstantin Vassiljev trillervooru eel: kui juhtub midagi erilist, võidame tiitli Hiina Taipei ja Tuneesia: kes on Eesti salapärased vastased Maailmaliigas? Kes tõuseb Serena valvsa pilgu all troonile? Tallinn Kontorirotid jooksevad riskinoorte hüvanguks Tartu Nõo rahva tahe jõudis ministriteni Populaarse Uue Õue asemel võtab tänavu koha sisse Magasini tänava Suvila Bussifirma läks Tartu linnaliinide hanke pärast kohtusse Tartu võmmid laulavad kui linnukesed (1) Kergejõustiklased näitavad Tamme staadionil vormi Tartu linna üldplaneering kui unistuste sünnitusmaja ja surnuaed (4) Konkursi korras lasteaeda tööle. Püüdmatu unelm? Imat Suumann ületab Tartut maalides aegruumi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Savisaare mõttetu pank

2 min lugemist
Ühistupanga asutamine FOTO: Liis Treimann

Kas Eesti Ühistupank on altruistlik algatus noorte perede ja Eesti ettevõtjate huvides? Või võitleb «monstrumpankadega», tuues värskeid tuuli ja tekitades konkurentsi Eesti kontsentreerunud pangatusturule? Kogu selle ülluse taga pesitseb paraku Tallinnas ainuvõimu omava Keskerakonna poliitiline tegevus. Sellega saab ka vastuse küsimus, kellele ja milleks seda panka üldse vaja on.

Enne Keskerakonna valitsusse minekut esitasid Tallinna poliitilise hegemoonia esindajad iseäranis pealinna rahastatavates meediakanalites retoorikat, mis meenutas kangesti Nõukogude Liidu väljaannete sõnumeid roiskuvast läänest. Avalikku ruumi jõudsid sõnumid ahnetest välisinvestoritest ja röövkapitalismist. Just sellele pinnasele külvati ka Eesti Ühistupanga seeme.

Kõnekas paradoks oli see, et Ühistupanga nõukogu liikmeks nimetati Jüri Mõis, kelle eesmärk ongi olnud panga loomist takistada. Nüüd visati Mõis viimaks nõukogust välja. Aprillis peatas finantsinspektsioon Ühistupanga tegevusloa taotluse läbivaatamise. Põhjus olevat tehniline, väidavad panga loojad. Samas pole niisuguse asutuse järele tegelikult mingit majanduslikku ega sotsiaalmajanduslikku vajadust.

Tallinn asutas linnapoe, mis pidi tooma ketipoodidele vastukaaluks odavad kaubad, ning rahastab linnameediat, kus kodanike informeerimise sildi all tehakse parteipropagandat ja «tasakaalustatakse ajakirjandust». Eestis on jaekaubanduse turul tihe konkurents, Eesti on Piirideta Reporterite koostatava ajakirjandusvabaduse edetabeli järgi maailmas 12. kohal. Tõsi, pangandusturul on Swedbanki, SEB ja Nordea käes umbes 80 protsenti turust, kuid kliendil teenuste vahel valikut on, turul leidub peale pankade kiirlaenuettevõtteid ja hoiu-laenuühistuid. Ometi arendatakse panka nagu muidki linnaasju innukalt maksumaksja raha mängu pannes.

Tallinna võimule ei meeldi vabaturg. Kõiksugu otsepakkumised võimaldavad aga läbipaistatuid skeeme ning muidugi vastandumist poliitilisel tasandil. Hiljuti sai koledaid silte vabaturg prügimajanduses. Praeguseks on üks peamisi vabaturuga hirmutajaid, abilinnapea Arvo Sarapuu kuriteos kahtlustatavana ametist priiks saanud.

Üks oluline muutus on muidugi toimunud. Alles see oli, kui kõiges, mida Tallinnas teha taheti, oli süüdi alatult vastu töötav riik. «Mis te arvate, kes helistas Äriregistrisse, et ei registreeritaks Tallinna linna loodud Eesti Ühistupanka? Räägitakse, et IRLi justiitsminister Urmas Reinsalu olevat andnud selleks isiklikult korralduse,» ütles Edgar Savisaar, Keskerakonna toonane esimees, mullu 16. märtsil Tallinna infolehes Pealinn.

Millegipärast (huvitav, miks?) ei kuule me enam midagi seesugust. Kui asi Eesti riigis oleks nii mäda, piisaks ju ühest peaminister Jüri Ratase telefonikõnest.

Seotud lood
01.06.2017 03.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto