Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
02.06.2017
Eesti Kaljulaid Vene telekanalile: Venemaa tahab Eestile fašisti silti kleepida (3) Opositsiooni katse Sesterit umbusaldada kukkus läbi (9) Muuseumisõbra tiitli saab Rein Veidemann Presidendi ametitunnus oleks peaaegu Eestisse jõudnud (9) Kontorirotid jooksevad riskinoorte hüvanguks Tartu taevas lendab asju Majandus Inimarengu aruanne: ettevõtjad hakkavad tootmist Eestist ära viima Viljandimaa veinitalunik pani püsti hipsterimajakesed Mõis: Ühistupank on naljanumber, mida ei ole ega tule Ericssonile on saabumas äratus (1) Välismaa Sõda Süürias inspireerib filmitegijaid Filipiinid pistavad rinda islamivõitlejatega Ekspert: Põhja-Korea kaitseb tuumarelvaga end Liibüa saatuse eest (4) Põhjamaade riigipead tähistasid põhjanaabrite juures juubeliaastat KOHALIK VAADE. Leedu hakkab alkoholitarbimist karmide võtetega piirama (6) Arvamus Urve Palo: e-valimistel pole häda midagi (30) Karmo Tüür: meile on kuulutatud sõda (36) Juhtkiri: Savisaare mõttetu pank (6) Urmas Viilma: kristlased on Eesti suurim vähemusgrupp, keda riik ei tohi eirata (51) Edasi 1979. aastal: dušš kosmoses Andrus Karnau: kiire majanduskasvu juures rahandusministri umbusaldamine on kummaline (4) Evelyn Kaldoja: Chanel N°3 Kultuur Õpetajate õpetaja lahkumine (1) Uute tantsijate tulek Sport Spordi lühiuudised Konstantin Vassiljev trillervooru eel: kui juhtub midagi erilist, võidame tiitli Hiina Taipei ja Tuneesia: kes on Eesti salapärased vastased Maailmaliigas? Kes tõuseb Serena valvsa pilgu all troonile? Tallinn Kontorirotid jooksevad riskinoorte hüvanguks Tartu Nõo rahva tahe jõudis ministriteni Populaarse Uue Õue asemel võtab tänavu koha sisse Magasini tänava Suvila Bussifirma läks Tartu linnaliinide hanke pärast kohtusse Tartu võmmid laulavad kui linnukesed (1) Kergejõustiklased näitavad Tamme staadionil vormi Tartu linna üldplaneering kui unistuste sünnitusmaja ja surnuaed (4) Konkursi korras lasteaeda tööle. Püüdmatu unelm? Imat Suumann ületab Tartut maalides aegruumi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nõo rahva tahe jõudis ministriteni

2 min lugemist
Eile andsid Nõo vallarahva esindajad protestiavalduse üle kolmeteistkümnele ministrile. Mõned neist, teiste hulgas ka haridusminister Mailis Reps, ei pidanud paljuks hetkeks kinni pidada ja inimestega paar sõna vahetada. FOTO: Kai Toom / Nõo vallalehe toimetaja

Eile hommikul kogunesid kodanikualgatuse «Vali Nõo!» kaksteist esindajat Tallinna Stenbocki maja juurde, et anda kõigile ministritele isiklikult üle avaldus, milles taunivad valitsuse plaani sunniviisi liita Nõo vald sügisel tekkiva Elva valla külge. 

Nõo rahvaalgatuse üks eestvedajaid Krista Kvarnström selgitas, et neil õnnestus avaldus üle anda kolme­teistkümnele ministrile viieteistkümnest. «Minister Tsahknat polnud kohal ning peaminister Ratas sisenes Stenbocki majja tagauksest, seega polnud meil võimalik nendega kohtuda,» lisas ta.

Ministrid jäid seisma

Nõo rahvaesindajatel oli hea meel, et ministrid ei pidanud paljuks jääda nende juurde seisma ning piketeerijatega paar sõna vahetada. «Urmas Reinsalu kiitis meie algatust, et me oleme allkirjade kogumisega palju vaeva näinud,» selgitas Kvarnström.

Maaeluminister Tarmo Tamm uuris, kui palju Nõo rahvast hääletas elektrooniliselt ning paljud hääle andmiseks valimispunktides kohal käisid. Ka oli Tamm siiralt hämmeldunud, et Nõo vallas käis hääletamas üle kahe tuhande inimese. Hääleõiguslikke kodanikke on Nõo vallas 3367.

Minister Tsahknat polnud kohal ning peaminister Ratas sisenes Stenbocki majja tagauksest, seega polnud meil võimalik nendega kohtuda, sõnas Kvarnström.

Peatselt ametist lahkuv riigihalduse minister Mihhail Korb lubas, et seisab Nõo rahva eest ning tal on meeles kahe nädala tagune kohtumine Nõo vallarahva esindajatega. Toona andsid «Vali Nõo!» esindajad minister Korbile üle kahe tuhande toetusallkirja ning palusid valitsusliikmeil tõsiselt kaaluda haldusreformi läbiviimisel rahva soove ning teha erandeid.

«Ossinovskile ütlesime, et ärge kartke erandeid teha, ja ta vastas mokaotsast, et nad ei kardagi,» meenutas Kvarnström eile hommikul kohtumist tervise- ja tööministriga.

Iseseisvus või liit Kambjaga

Kui Nõo vabatahtlik ühinemine Ülenurme, Kambja ja Haaslava vallaga eelmisel aastal ei õnnestunud, lootsid Nõo valla esindajad ja ka kohalikud, et sundliitmine läheb ligi 4200 elanikuga vallast siiski mööda. Äärmisel juhul rahulduks Nõo rahvas ka sundliitmisega Kambja valla külge, kel samuti vabatahtlikku ühinemispartnerit leida ei õnnestunud. 

Vabariiklik komisjon soovitas veebruaris Nõo valla hoopis kuuest omavalitsusest moodustuva Elva valla külge liita, mis Nõo rahval harja punaseks ajas. Selline soovitus sünnitaski rahvaalgatusliku liikumise «Vali Nõo!», kes nüüd jõuliselt oma rahva soove valitsusliikmetele kuuldavaks teeb.

«Ma loodan, et valitsusliikmed kaaluvad meile erandi tegemist, kuigi hirm jääb, et tagatubades on meile kahjulik otsus juba tehtud ning seda enam keegi muutma ei hakka,» lisas Kvarnström.

Seotud lood
01.06.2017 03.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto