Sisukord
Uudised
Tänane leht
02.06.2017
Eesti Kaljulaid Vene telekanalile: Venemaa tahab Eestile fašisti silti kleepida (3) Opositsiooni katse Sesterit umbusaldada kukkus läbi (9) Muuseumisõbra tiitli saab Rein Veidemann Presidendi ametitunnus oleks peaaegu Eestisse jõudnud (9) Kontorirotid jooksevad riskinoorte hüvanguks Tartu taevas lendab asju Majandus Inimarengu aruanne: ettevõtjad hakkavad tootmist Eestist ära viima Viljandimaa veinitalunik pani püsti hipsterimajakesed Mõis: Ühistupank on naljanumber, mida ei ole ega tule Ericssonile on saabumas äratus (1) Välismaa Sõda Süürias inspireerib filmitegijaid Filipiinid pistavad rinda islamivõitlejatega Ekspert: Põhja-Korea kaitseb tuumarelvaga end Liibüa saatuse eest (4) Põhjamaade riigipead tähistasid põhjanaabrite juures juubeliaastat KOHALIK VAADE. Leedu hakkab alkoholitarbimist karmide võtetega piirama (6) Arvamus Urve Palo: e-valimistel pole häda midagi (30) Karmo Tüür: meile on kuulutatud sõda (34) Juhtkiri: Savisaare mõttetu pank (6) Urmas Viilma: kristlased on Eesti suurim vähemusgrupp, keda riik ei tohi eirata (51) Edasi 1979. aastal: dušš kosmoses Andrus Karnau: kiire majanduskasvu juures rahandusministri umbusaldamine on kummaline (4) Evelyn Kaldoja: Chanel N°3 Kultuur Õpetajate õpetaja lahkumine (1) Uute tantsijate tulek Sport Spordi lühiuudised Konstantin Vassiljev trillervooru eel: kui juhtub midagi erilist, võidame tiitli Hiina Taipei ja Tuneesia: kes on Eesti salapärased vastased Maailmaliigas? Kes tõuseb Serena valvsa pilgu all troonile? Tallinn Kontorirotid jooksevad riskinoorte hüvanguks Tartu Nõo rahva tahe jõudis ministriteni Populaarse Uue Õue asemel võtab tänavu koha sisse Magasini tänava Suvila Bussifirma läks Tartu linnaliinide hanke pärast kohtusse Tartu võmmid laulavad kui linnukesed (1) Kergejõustiklased näitavad Tamme staadionil vormi Tartu linna üldplaneering kui unistuste sünnitusmaja ja surnuaed (4) Konkursi korras lasteaeda tööle. Püüdmatu unelm? Imat Suumann ületab Tartut maalides aegruumi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tartu taevas lendab asju

2 min lugemist
Skycats ehk taevakassid Skandinaaviast andsid etenduse mullustel lennupäevadel. FOTO: Margus Ansu

Tartumaal lennundusmuuseumis on paar nädalat jõude seisnud kaks aerobaatikalennukit, mille piloodid peaksid täna Hiina esinemiselt Tartusse jõudma. Vigurlend on selle aasta lennupäevade nael paljude jaoks. Kohal on maailmatasemel mehed, nagu Jacob Holländer Rootsist ja endine maailmameister leedulane Jurgis Kairys, kes panevad propellerlennukitel oma võimed taas proovile.

Oma õhuässad

Üle kolme aasta on lennuetendusel kohal Läti reaktiivlennukite grupp Baltic Bees oma kuue mesimummu värvides masinaga. Läti õhuässad annavad reaktiivlennukitega L39C Albatros mõlemal päeval 25-minutilise lennusõu.

Viimati tegi eestlastest reaktiivlennukiga kõrgel vigureid Arvo Palumäe. Nüüd on ta ammu erus. Eesti lennupäevade direktor Mati Meos rõõmustas, et sel aastal on lennusõul jälle esindatud eestlane – Jüri Kaljundi, kes on endale ostnud propelleriga aerobaatikalennuki ning käinud välismaal vigureid õppimas. Kaljundi teeb mõlema lennupäeva avalennu.

Lennukeid näeb festivali ajal õhus terve päeva vältel. Peale reaktiivlennukite ning politsei- ja piirivalvekopterite saab näha langevarjuhüppeid. Teiste hulgas on kohal tiibvarjur Jaano Rässa, kes viib oma Kaukaasia lambakoera lendama rakmeid pidi.

Sõjatehnika

Maa peal näitab Eestis paiknev Briti ja Prantsuse üksus lahingutehnikat. Kohal on inglise tank Challenger 2, mis on maailma moodsamatest tankidest kõige raskem – 62 tonni. Samuti prantslaste tank LeClerc, mis kaalub 56 tonni. Peale tankide näeb soomusmasinaid ja relvasüsteeme. Seda kõike tutvustavad 40–50 sõjaväelast.

Mati Meose sõnul publikut lahingutehnikasse sisse ilmselt ei lasta. «Mõnele asjale ei lasta lähedalegi, kuna see on elektroonikat täis. Võib aga juhtuda, et vahel lastakse.»

Kavas on veel USA õhuturbe hävitaja F-4 Phantom II esmaesitlus. Sellega saab tutvuda ka pärast lennupäevi, kuna see jääb lennundusmuuseumisse eksponaadiks.

Kes soovib lennuelamust, saab kaasa teha huvilennu helikopteril. Lastealal saab batuudil hüpata, lasta teha foto või näomaalingu ja kiikuda. Karjäärialleel jagatakse infot lennuettevõtetes töötamise kohta ning räägitakse õppimisvõimalustest Eesti Lennuakadeemias.

Lennupäevad

  • 3.–4. juunil lennundusmuuseumis Tartumaal Haaslava vallas
  • lennuprogramm, langevarjurite esitlused, lennutehnika esmaesitlus, atraktsioonid, huvi- ja tutvumislennud, mängutoad ja huvitelgid
  • pilet 15 eurot, sooduspilet 5–10 eurot, koolieelikutele tasuta
  • www.lennundusmuuseum.ee/lennupaevad
Seotud lood
01.06.2017 03.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto