Sisukord
Tarbija
Postimees
27.02.2020
Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis (1) Eesti Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (1) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed (3) Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära Maria Šarapova jättis tennisega hüvasti Maa Elu Pooled hundid jäävad küttimata Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Video ja hinnatabel: Raekoja platsil maksab tänavu õlu juba kaheksa eurot

2 min lugemist

Suve saabudes täitub Tallinna vanalinn turistidega, kelle nimel võitlevad kohalikud restoranipidajad, meelitades neid toidulõhna ja karastava kesvamärjukesega oma väliterrassile. Postimehe tarbijaportaali reporter käis vanalinnas ja samuti turistide seas populaarses Telliskivi loomelinnakus uurimas, mis hinnaga saab pealinnas kätte pooleliitrise kodumaise vaadiõlle.

Kui muidu jääb vanalinnas pooleliitrise õlleklaasi hind kolme-nelja euro vahele, siis mida ligemale Raekoja platsile, seda kõrgemaks kerkib ka hind. Kõik teised trumpab üle restoran Vana Toomase, kus pooleliitrise kestvamärjukese eest peab maksma koguni 7,95 eurot. Umbes kakskümmend meetrit eemal asuvas Troika restoranis sai saab joogi kätte 4,9 euroga.

Troika restorani müügijuhi abi Maarit Kori / Foto: FOTO: Toni Läänsalu

Troika restorani müügijuhi abi Maarit Kori sõnul turist kuuma ilmaga hinda ei vaata. «Kui on külm, siis inimene ikka rohkem valib kohta, kus on odavam,» ütles Kori. «Kui on päikesepaisteline ilm, siis väga vahet ei ole – kõik terassid on rahvast täis.»

Kuigi Troika restoran asub turistide meelispaigas, on Kori sõnul nende eesmärk hoida hind taskukohane ka kohalikele. «Eks kindlasti vaatame konkurentide hinda,» lausus ta siiski. «Kuna Raekoja platsil on restoran restoranis kinni, siis tuleb seda vaadata, aga põhiliselt määrab meil õlle hinna kohalik rahvas.»

Veel eelmisel aastal sai Troika restoranist vaadiõlle kätte 3,9 euroga, sel aastal otsustasid nad aga hinda tõsta. «Me ei tõstnud õlle hinda neli-viis aastat, aga kuna igal pool on tõstetud, siis mõtlesime, et tõstame ka euro võtta,» tõdes Kori. Ta lisas, et päris lakke hinda ajada ikkagi ei saa: «See on ka absurdne. Kui arvestada Eesti elatustaset, siis kaheksa eurot õlle eest maksta on ikka üpris palju.»

F-hoone omanik Priit Juurmann. / Foto: FOTO: Toni Läänsalu

Lisaks vanalinnale jõuab järjest enam turiste ka Telliskivi loomelinnakusse, kus vaadiõlu maksab vanalinnaga võrreldes poole vähem. Piirkonnas asuva F-hoone ühe omaniku Priit Juurmanni sõnul ei muuda suurenev turistide hulk nende esialgset kontseptsiooni. «Meie enda idee on olnud algusest peale üks ja seesama: me tahame teha kogukonna kogunemispaika,» rääkis Juurmann ja kinnitas, et see, kus on elu tuiksoon, mõjub ka turistile huvitavalt ja põnevalt. «Nad tahavad näha, mis on see päris elu, mitte heas või halvas mõttes turistilõks.»

Telliskivi loomelinnakus mõjutavad õlle hinda mitmed tegurid. Lisaks konkurentsile tuleb mõelda ettevõtte enda kontseptsioonile ja temaatikale. «Üks põhilisi tegureid on ikkagi see enda kõhutunne: üldine tervik, mida pakume,» selgitas Juurmann.

Mingeid suuremaid hinnamuutusi nad turistide saabumisega seoses ei plaani: «Me ei plaani ennast kuskile liigutada hinna loogika mõttes. Jääme selgelt ikkagi tasukohaseks kogukonna kogunemise kohaks.»

Valides aga söögi- ja joogikohta Tallinna vanalinnas, soovitab Juurmann igal juhul vaadata ka Raekoja platsist kaugemale. «Vanalinnas on ju palju häid restorane, kus hinnad ei ole üldse sellised nagu Raekoja platsil,» kinnitas ta ja lisas, et vanalinna eelis Telliskivi loomelinnaku ees ongi mitmekesisus. «See piirkond (Telliskivi – toim) loomulikult areneb, aga laias laastus võib öelda, et siin on väga palju korduvust. Kui vaadata seda, mis toimub vanalinnas, siis ma ütleks, et seal on restoranikultuuri mõttes palju huvitavam ja põnevam.»

Juurmann on ka kahe vanalinna restoran-baari, Franki ja Tabaci omanik. «Kui ma võtan võrdluseks kohad, mis mulle vanalinnas kuuluvad, siis ka seal oleme üritanud hoida võimalikult taskukohast hinnapoliitikat,» sõnas Juurmann. «Kahjuks küll tuleb nentida, et vanalinnas on kulud kõrgemad ja sellest tulenevalt küsime ka õlle eest seal natukene rohkem kui F-hoones, aga see hinnavahe on 50 senti, mitte kaks korda kõrgem.»

Seotud lood
26.02.2020 27.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto