Maadevahetusafääri pikad varjud

Koeru valla lambakasvataja Agu Mölter eelistaks riigi pakutavale rahale maa vahetamise võimalust. Riik soovib temalt osta 2,2-hektarilise sihtkaitsevööndi metsatüki, kus toimetavad metsised.

FOTO: Kasper Mäe / Virumaa Teataja

​Läinud kümnendi maadevahetuse afäär täitis suurärimeeste taskuid ja viis ametist keskkonnaminister Villu Reiljani, ent selle järelmina tekkis ka hiigeljärjekord, kus paljud lihtsad inimesed ootavad juba seitse ja enamgi aastat.

Et lõpetada firmade poolt looduskaitsealadele ostetud maade vahetamine magusate kesklinnakruntide vastu, pani riik maade vahetamise võimaluse üldse lukku. Selliseid maid, kus inimene ei tohi põhimõtteliselt lillegi liigutada, saab nüüd riigile müüa, ent tõsiasi on see, et valitsusel pole maade ostmiseks piisavalt raha.

Keskkonnaministeeriumis on praegu ootel 181 võõrandamistaotlust firmadelt ja eraisikutelt, seejuures on neid  ainuüksi eelmise aasta lõpus ja tänavu juurde tulnud 12. Uute taotluste põhjuseks on valdavalt lendoravate püsielupaikades sihtkaitsevööndite moodustamine. Nende maade omanikud liiguvad kõik aastatepikkuse järjekorra lõppu.

Tagasi üles